SABnzbd-develop - en to da translation catalogue (953 entries)

note: Notification - Status page, table column header, actual message
en: Warning
da: Advarsel

note: Notification
en: Error
da: Fejl

note: Error message
en: Failed to start web-interface
da: Kunne ikke starte web-interface

note: Warning message
en: Cannot find web template: %s, trying standard template
da: Kan ikke finde webskabeloner: %s, forsøger med standardskabelon

note: Error message
en: SABYenc disabled: no correct version found! (Found v%s, expecting v%s)
da: SABYenc deaktiveret: Der blev ikke fundet nogen korrekt version (Fandt v%s, forventede v%s)

note: Error message
en: SABYenc module... NOT found! Expecting v%s - https://sabnzbd.org/sabyenc
da: SABYenc modul... IKKE fundet! Forventede v%s - https://sabnzbd.org/sabyenc

note: Error message
en: par2 binary... NOT found!
da: par2 binær... IKKE fundet!

note: Warning message
en: Your UNRAR version is %s, we recommend version %s or higher.<br />
da: Din Unrar version er %s, vi anbefaler version %s eller højere.<br />

note: Error message
en: unrar binary... NOT found
da: unrar binær... IKKE fundet

en: 7za binary... NOT found!
da: 7za binær... IKKE fundet!

en: unzip binary... NOT found!
da: unzip binær... IKKE fundet!

note: Warning message
en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
da: Vær opmærksom på at 0.0.0.0 værtsnavn har brug for en IPv6-adresse for ekstern adgang

note: Error message
en: HTTP and HTTPS ports cannot be the same
da: HTTP og HTTPS porte kan ikke være de samme

note: Warning message
en: SABnzbd was started with encoding %s, this should be UTF-8. Expect problems with Unicoded file and directory names in downloads.
da: SABnzbd blev startet med kodning %s, dette bør være UTF-8. Forvent problemer med Unicoded fil- og mappenavne i downloads.

note: Warning message
en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
da: HTTPS fejlede på grund af manglende CERT og KEY filer

note: Error message
en: Failed to start web-interface:
da: Kunne ikke starte web-grænseflade:

en: SABnzbd %s started
da: SABnzbd %s startet

en: SABnzbd shutdown finished
da: SABnzbd lukning udført

note: Warning message
en: Signal %s caught, saving and exiting...
da: Signal %s modtaget, gemmer og lukker...

note: Error message
en: Fatal error at saving state
da: Fatal fejl ved lagring af state

en: Trying to fetch NZB from %s
da: Forsøger at hente NZB fra %s

note: Error message
en: Saving %s failed
da: Gemmes %s mislykkedes

note: Error message
en: Cannot create temp file for %s
da: Kan ikke oprette temp fil for %s

note: Warning message
en: Trying to set status of non-existing server %s
da: Forsøger at sætte status på ikke eksisterende server %s

note: Error message
en: Failure in tempfile.mkstemp
da: Fejl i tempfile.mkstemp

note: Error message
en: Loading %s failed
da: Downloadning af %s mislykkedes

en: Email succeeded
da: E-mail afsendelse mislykkedes

en: Test Notification
da: Afprøv notifikation

en: &nbsp;Resolving address
da: &nbsp; Server løsning

en: unknown
da: ukendt

note: No value, used in dropdown menus - Job details page, select no files
en: None
da: Ingen

note: Default value, used in dropdown menus
en: Default
da: Standard

note: Error message
en: Failed to compile regex for search term: %s
da: Det lykkedes ikke at kompilere regex for søgestreng: %s

note: Warning message
en: Too little diskspace forcing PAUSE
da: For lidt diskplads tvinger system i PAUSE

note: Error message
en: Disk full! Forcing Pause
da: Disken er fuld! Pauser

note: Error message
en: Disk error on creating file %s
da: Diskfejl ved oprettelse af fil %s

note: Error message
en: Fatal error in Assembler
da: Fatal fejl i Assembler

note: Warning message
en: Paused job "%s" because of encrypted RAR file (if supplied, all passwords were tried)
da: Pauset job "%s" på grund af krypterede RAR fil (hvis oplyst, alle adgangskoder blev forsøgt)

note: Warning message
en: Aborted job "%s" because of encrypted RAR file (if supplied, all passwords were tried)
da: Afbrudt job "%s" på grund af krypterede RAR fil (hvis oplyst, alle adgangskoder blev forsøgt)

en: Aborted, encryption detected
da: Afbrudt, kryptering registreret

note: Warning message
en: In "%s" unwanted extension in RAR file. Unwanted file is %s
da: I "%s" uønsket extension i RAR fil. Uønsket fil er "%s"

en: Unwanted extension is in rar file %s
da: Uønsket extension i rar fil %s

en: Aborted, unwanted extension detected
da: Afbrudt, uønsket extension fundet

note: Warning message
en: Paused job "%s" because of rating (%s)
da: Pause job "%s" på grund af rating (%s)

note: Warning message
en: Aborted job "%s" because of rating (%s)
da: Afbrudt job "%s" på grund af rating (%s)

en: Aborted, rating filter matched (%s)
da: Afbrudt, rating filter matchede (%s)

en: audio
da: lyd

en: passworded
da: beskyttet med adgangskode

en: keywords
da: nøgleord

note: Warning message
en: Quota spent, pausing downloading
da: Kvote brugt, pause downloading

en: %s is not a valid email address
da: %s er ikke en godkendt e-mail adresse

en: Server address required
da: Kræver serveradresse

note: Error message
en: Cannot write to INI file %s
da: Kan ikke skrive til INI fil %s

note: Error message
en: Cannot create backup file for %s
da: Kan ikke oprette backup fil for %s

note: Error message
en: Incorrectly encoded password %s
da: Forkert kodet adgangskode%s

en: Incorrect parameter
da: Fejl parameter

en: %s is not a correct octal value
da: %s er ikke et korrekt ciffer værdi

en: UNC path "%s" not allowed here
da: UNC søgning "%s" er ikke tilladt her

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
da: Fejl: Køen er ikke tom, kan ikke skifte mappe.

note: Error message
en: Cannot write to History database, check access rights!
da: Kan ikke skrive til historik database, kontroller adgangsrettigheder!

note: Error message
en: Damaged History database, created empty replacement
da: Beskadigede historik database, skabte tom udskiftning

note: Error message
en: SQL Command Failed, see log
da: SQL Kommando mislykkedes, se log

note: Error message
en: Failed to close database, see log
da: Det lykkedes ikke at lukke databasen, se log

note: Error message
en: Invalid stage logging in history for %s
da: Forkert logning i historiken av %s

note: Warning message
en: Decoder failure: Out of memory
da: Dekoder fejl: Ikke mere hukommelse

note: Warning message
en: Unknown Error while decoding %s
da: Ukendt fejl under afkodning af %s

note: PP status - History: job status
en: Completed
da: Færdig

en: Unpacked %s files/folders in %s
da: Udpakket %s filer/mapper i %s

note: Error message
en: Cannot read Watched Folder %s
da: Kan ikke læse overvåget mappe %s

en: Resuming
da: Genoptager

note: PP status - Priority pick list
en: Paused
da: Sat på pause

note: Warning message
en: You must set a maximum bandwidth before you can set a bandwidth limit
da: Du skal angive den maksimale båndbredde, før du kan angive en båndbredde begrænsning

note: Warning message
en: Cannot connect to server %s [%s]
da: Kan ikke tilslutte til server %s [%s]

en: Server name does not resolve
da: Servernavnet løser ikke

note: Warning message
en: Server %s will be ignored for %s minutes
da: Server %s vil blive ignoreret for i %s minutter

note: Error message
en: Failed to initialize %s@%s with reason: %s
da: Det lykkedes ikke at initialisere %s@%s med begrundelse %s

note: Warning message
en: Too many connections to server %s
da: Alt for mange forbindelser til serveren %s

note: Warning message
en: Probable account sharing
da: Sandsynligt delt konto

note: Error message
en: Failed login for server %s
da: Det lykkedes ikke at logge på serveren %s

note: Error message
en: Connecting %s@%s failed, message=%s
da: Forbindelse %s@%s mislykkedes, besked %s

note: Error message
en: Suspect error in downloader
da: Suspect fejl i downloader

en: Shutting down
da: Påbegynder lukning af SABnzbd

en: Failed to connect to mail server
da: Det lykkedes ikke at tilslutte mailserver

en: Failed to initiate TLS connection
da: Det lykkedes ikke at initialisere TLS tilslutning

en: The server didn't reply properly to the helo greeting
da: Serveren svarede ikke korrekt til helo hilsen

en: Failed to authenticate to mail server
da: Godkendelse til mailserver mislykkedes

en: No suitable authentication method was found
da: Ingen egnet godkendelsesmetode blev fundet

en: Unknown authentication failure in mail server
da: Ukendt godkendelsesfejl i mailserver

en: Failed to send e-mail
da: Det lykkedes ikke at sende e-mail

en: Failed to close mail connection
da: Det lykkedes ikke at lukke e-mail tilslutning

en: Cannot send, missing required data
da: Kan ikke sende, mangler nødvendige data

note: Error message
en: Cannot find email templates in %s
da: Kan ikke finde e-mail skabeloner i %s

en: No recipients given, no email sent
da: Ingen modtagere givet, ingen e-mail sendt

note: Error message - Warning message
en: Cannot read %s
da: Kan ikke læse %s

en: No email templates found
da: Ingen e-mail skabeloner fundet

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
da: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd rapportere Disk Fuld
    
    Hej,
    
    SABnzbd er stoppet med at downloade, fordi disken er næsten fuld.
    Vær venlig at give plads og genoptage SABnzbd manuelt.

en: Cannot create directory %s
da: Kan ikke oprette mappe %s

en: %s directory: %s error accessing
da: %s mappe: %s adgang mislykkedes

note: Error message
en: Cannot change permissions of %s
da: Det lykkedes ikke at ændre rettigheder på %s

note: Error message
en: Failed making (%s)
da: Oprettelse af (%s) mislykkedes

note: Error message
en: Failed moving %s to %s
da: Det lykkedes ikke at flytte %s til %s

en: User logged in to the web interface
da: Bruger logget på webgrænsefladen

note: Notification
en: User logged in
da: Bruger logget ind

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
da: API-nøgle mangler, indtast api-nøglen fra Konfiguration->Generelt i dit tredjepartsprogram:

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
da: Forkert API-nøgle, anvend api-nøglen fra Konfiguration->Generelt i dit tredjepartsprogram:

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
da: Brugeroplysninger mangler, indtast brugernavn/adgangskode fra Konfiguration->Generelt i dit tredjepartsprogram:

en: Authentication failed, check username/password.
da: Godkendelse mislykkedes, kontrollere brugernavn/adgangskode.

note: Warning message
en: Unsuccessful login attempt from %s
da: Mislykkede login forsøg fra %s

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
da: Advarsel: Localhost er tvetydig, bruge numerisk IP-adresse.

en: Server address "%s:%s" is not valid.
da: Serveradressen "%s:%s" er ikke gyldigt.

en: Daily
da: Dagligt

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: off
da: slået fra

en: Undefined server!
da: Udefineret server!

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Back
da: Tilbage

en: Update Available!
da: Opdatering tilgængelig!

note: Error message
en: Error creating SSL key and certificate
da: Fejl ved oprettelse af SSL-nøgle og certifikat

note: Error message
en: Python script "%s" does not have execute (+x) permission set
da: Python script "%s" har ikke udfør (+x) tilladelsessæt

en: Running script
da: Køre script

note: Warning message
en: Unpack nesting too deep [%s]
da: Udpakning af nesting for dybt [%s]

en: Joining
da: Sammenlægger

en: Incomplete sequence of joinable files
da: Ufuldstændig sekvens af filsammenlægning

en: File join of %s failed
da: Filsammenlægning af %s mislykkedes

en: [%s] Error "%s" while joining files
da: [%s] Fejl "%s" under filsammenlægning

note: Error message
en: Error "%s" while running file_join on %s
da: Fejl "%s" når du køre file_join på %s

en: [%s] Joined %s files
da: [%s] Sammen lagte %s filer

en: Unpacking failed, %s
da: Udpakning mislykkedes, %s

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
da: [%s] Fejl "%s" under udpakning af RAR filer

note: Error message
en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
da: Fejl "%s" når du køre rar_unpack på %s

note: Warning message
en: Deleting %s failed!
da: Fjernelse af %s mislykkedes!

en: Trying unrar with password "%s"
da: Forsøger unrar med adgangskode "%s"

note: Error message
en: Unpacking failed, archive requires a password
da: Udpakning mislykkedes, arkivet kræver adgangskode

en: Unpacking
da: Udpakker

en: Unpacking failed, unable to find %s
da: Udpakning mislykkedes, kunne ikke finde %s

note: Warning message
en: ERROR: unable to find "%s"
da: FEJL: lykkedes ikke at finde "%s"

en: Unpacking failed, CRC error
da: Udpakning mislykkedes, CRC-fejl

note: Warning message
en: ERROR: CRC failed in "%s"
da: FEJL: CRC mislykkedes i "%s"

en: Unpacking failed, file too large for filesystem (FAT?)
da: Udpakningen fejlede, da filen er for stor til filsystemet (FAT?)

note: Error message
en: ERROR: File too large for filesystem (%s)
da: FEJL: Fil for stor til filsystem (%s)

note: Error message
en: Unpacking failed, write error or disk is full?
da: Udpakning mislykkedes, skrivefejl eller disken fuld?

note: Error message
en: ERROR: write error (%s)
da: FEJL: skrivefejll (%s)

en: Unpacking failed, path is too long
da: Udpakningen mislykkedes, stien er for lang

note: Error message
en: ERROR: path too long (%s)
da: FEJL: stien for lang (%s)

en: ERROR: %s
da: FEJL: %s

en: Unusable RAR file
da: Ubrugelig RAR fil

en: Corrupt RAR file
da: Ødelagt RAR fil

en: %s files in %s
da: %s filer i %s

note: Error message
en: Error "%s" while running unzip() on %s
da: Fejl "%s" når du køre unzip() på %s

en: Trying 7zip with password "%s"
da: Forsøger 7zip med adgangskode "%s"

en: 7ZIP set "%s" is incomplete, cannot unpack
da: 7ZIP sæt "%s" er ufuldstændig, kan ikke udpakke

en: Could not unpack %s
da: Kan ikke udpakke %s

en: Quick Checking
da: Hurtig kontrollerende

note: PP phase "repair"
en: Repair
da: Reparér

en: [%s] Quick Check OK
da: [%s] Hurtig kontrol OK

en: Starting Repair
da: Starter reparation

en: Repairing failed, %s
da: Reparation mislykkedes, %s

note: Error message
en: Error %s while running par2_repair on set %s
da: Fejl %s når du kører par2_repair på %s

note: Error message
en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
da: Fejl "%s" mens par2_repair kørte på %s

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
da: [%s] PAR2 modtog forkerte indstillinger, tjek din konfiguration->Skifter indstillinger

en: [%s] Verified in %s, all files correct
da: [%s] Bekræftelse i %s, alle filer er ok

en: [%s] Verified in %s, repair is required
da: [%s] Bekræftelse i %s, kræver reparation

en: Invalid par2 files or invalid PAR2 parameters, cannot verify or repair
da: Invalide par2 filer eller invalide PAR2 parametre, kan ikke bekræfte eller reparere

en: Fetching %s blocks...
da: Henter %s block...

en: Fetching
da: Henter

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
da: Reparation mislykkedes, ikke nok reparation blokke (%s mangler)

en: Repairing
da: Reparerer

en: [%s] Repaired in %s
da: [%s] Repareret i %s

note: Notification
en: Disk full
da: Disk fuld

en: Verifying
da: Bekræfter

en: Checking extra files
da: Tjekker ekstra filer

note: PP status
en: Checking
da: Kontrollerer

en: Trying SFV verification
da: Forsøger SFV verifikation

en: This server does not allow SSL on this port
da: Denne server tillader ikke SSL på denne port

en: Server %s uses an untrusted certificate [%s]
da: Server %s bruger et upålidelig certifikat [%s]

note: Notification
en: Startup/Shutdown
da: Start/lukning

note: Notification - Resume downloading - Config->Scheduling
en: Resume
da: Genoptag

note: Notification - Config->RSS after adding to queue
en: Added NZB
da: Tilføjet NZB

en: Post-processing started
da: Efterbehandling i gang

note: Notification
en: Job finished
da: Job afsluttet

note: Notification
en: Job failed
da: Jobbet misllykedes

note: Notification
en: Queue finished
da: Kø færdig

note: Notification
en: Other Messages
da: Andre beskeder

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

note: Warning message
en: Failed to send Prowl message
da: Kunne ikke sende Prowl besked

note: Error message
en: Bad response from Pushover (%s): %s
da: Dårlig respons fra pushover (%s): %s

note: Error message - Warning message
en: Failed to send pushover message
da: Det lykkedes ikke at sende pushover besked

note: Error message
en: Bad response from Pushbullet (%s): %s
da: Dårlig respons fra pushbullet (%s): %s

note: Warning message
en: Failed to send pushbullet message
da: Det lykkedes ikke at sende pushbullet besked

note: Error message
en: Script returned exit code %s and output "%s"
da: Script returnerede exit kode %s og output "%s"

en: Notification script "%s" does not exist
da: Notification scriptet "%s" findes ikke

en: Failed to send Windows notification
da: Det lykkedes ikke at sende Windows notification

note: Warning message
en: Failed to import %s files from %s
da: Det lykkedes ikke at importere %s filer fra %s

note: Error message
en: Error while adding %s, removing
da: Det lykkedes ikke at tilføje %s, slette

note: Error message
en: Error removing %s
da: Fejl ved fjernelse af %s

note: Error message
en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
da: Ødelagt kø-fil fundet, kan ikke fortsætte

note: Error message
en: Error loading %s, corrupt file detected
da: Downloadnings fejl %s, ødelagt fil fundet

en: NZB added to queue
da: NZB tilføjet i køen

note: Warning message
en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
da: Ødelagt NZB fil %s, springer over (årsag=%s, linje=%s)

note: Warning message
en: Empty NZB file %s
da: Tom NZB fil %s

en: Pre-queue script marked job as failed
da: Før-kø script job markeret som mislykkedet

note: Warning message
en: Ignoring duplicate NZB "%s"
da: Ignorerer identiske NZB "%s"

note: Warning message
en: Failing duplicate NZB "%s"
da: Fejler dublet NZB "%s"

note: Warning message
en: Duplicate NZB
da: Dublet NZB

note: Warning message
en: Pausing duplicate NZB "%s"
da: Pause duplikeret NZB "%s"

en: Aborted, cannot be completed
da: Afbrudt, kan ikke afsluttes

note: Error message
en: Error importing %s
da: Det lykkedes ikke at importere %s

en: DUPLICATE
da: DUPLIKERE

en: ENCRYPTED
da: KRYPTEREDE

en: TOO LARGE
da: FOR STOR

en: INCOMPLETE
da: UFULDSTÆNDIG

en: UNWANTED
da: UØNSKET

en: WAIT %s sec
da: VENT %s sekunder

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
da: Hentede i %s med et gennemsnit på %sB/s

note: Job details page, file age column header
en: Age
da: Alder

en: %s articles were malformed
da: %s artikler misdannede

en: %s articles were missing
da: %s artikler manglede

en: %s articles had non-matching duplicates
da: %s artikler havde ikke-matchende dubletter

note: Footer: indicator of warnings
en: Warnings
da: Advarsler

en: Idle
da: Inaktiv

note: Main menu item
en: Queue
da: Kø

note: Queue page button
en: Purge Queue
da: Rens køen

note: Main menu item
en: History
da: Historik

note: History page button
en: Purge History
da: Tøm historik

en: Limit Speed
da: Hastighedsbegrænsning

note: One minute
en: min
da: minut

note: #: Config->Scheduler
en: Scan watched folder
da: Scan overvåget mappe

en: Read all RSS feeds
da: Læs alle RSS feeds

en: Complete Folder
da: Færdig mappe

en: Incomplete Folder
da: Ufuldstændig mappe

en: Troubleshoot
da: Fejlfinding

note: Config->Scheduling
en: Restart
da: Genstart

en: Restart without login
da: Genstart uden login

en: Quit
da: Afslut

en: Queue First 10 Items
da: Kø (de første 10 poster)

en: Empty
da: Tom

en: History Last 10 Items
da: Historik (de 10 seneste poster)

en: Go to wizard
da: Gå til guiden

en: Stopping...
da: Standser...

en: Problem with
da: Problem med

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
da: 
        SABnzbd har brug for en ledig TCP-/IP-port til sine interne webserver.<br>
        Port %s på %s blev forsøgt, men den er ikke til rådighed .<br>
        Nogle andre programmer bruger porten eller SABnzbd kører allerede.<br>
        <br>
        Genstart venligst SABnzbd med et andet portnummer.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
da: Hvis du får denne fejlmeddelelse igen, prøv et andet portnummer.<br>

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
da: 
        SABnzbd har brug for en gyldig vært adresse til intern webserver .<br>
        Du har angivet en ugyldig adresse.<br>
        Sikkert valg er <b>localhost</b> og <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Venligst genstart SABnzbd med en gyldig host adresse.

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
da: 
        SABnzbd har fundet gemt data fra en anden SABnzbd version<br>
        men kan ikke genbruge dataene fra det andet program.<br><br>
        Du ønsker måske at afslutte din kø først med det andet program.<br><br>
         Efter dette, start programmet med "- rene" valgmulighede.<br>
        Dette vil slette den nu værende kø og historik!<br>
        SABnzbd læser filen "%s".

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
da: 
        SABnzbd kan ikke finde sin webgrænseflade filer i %s.<br>
        Venligst installer programmet igen.<br>
        <br>

en: SABnzbd detected a fatal error:
da: SABnzbd fandt en alvorlig fejl:

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
da: 
        SABnzbd opdagede, at filen sqlite3.dll mangler .<br><br>
        Nogle dårligt designet virus-scannere fjernede denne fil .<br>
        Tjek venligst din virus-scanner, du kan prøve at geninstallere SABnzbd og klage til din virus-scanner leverandør .<br>
        <br>

en: Press Startkey+R and type the line (example):
da: Tryk Startkey + R og skriv linjen (eksempel):

en: Open a Terminal window and type the line (example):
da: Åben et terminalvindue og tast linjen (eksempel):

en: Program did not start!
da: Programmet startede ikke!

en: Fatal error
da: Alvorlig fejl

note: Warning message
en: Cannot launch the browser, probably not found
da: Kan ikke starte browseren, sandsynligvis ikke fundet

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
da: Fejl %s: Du skal angive et gyldigt brugernavn og adgangskode.

note: Warning message
en: Old queue detected, use Status->Repair to convert the queue
da: Gamle kø opdaget, brug Status->Reparation for at konvertere kø

en: Download might fail, only %s of required %s available
da: Overførslen kan mislykkes, kun %s af det krævede %s tilgængelig

en: Download failed - Not on your server(s)
da: Download mislykkedes - ikke på din server (e)

en: Post-processing
da: Efterbehandling

en: Moving
da: Flytter

en: Sent %s to queue
da: Sendt %s til kø

note: Error message
en: Error renaming "%s" to "%s"
da: Det lykkedes ikke at omdøbe "%s" til "%s"

en: Failed to move files
da: Kunne ikke flytte filer

en: Running user script %s
da: Kør bruger script %s

en: Ran %s
da: Kørte %s

en: Script exit code is %s
da: Script exit kode er %s

en: More
da: Mere

note: Error message
en: Post Processing Failed for %s (%s)
da: Efterbehandling mislykkedes for %s (%s)

note: Error message
en: see logfile
da: se logfil

en: Download Failed
da: Download mislykkedes

note: Error message
en: Cleanup of %s failed.
da: Fjernelse af %s mislykkedes.

en: Download Completed
da: Overførsel fuldført

note: Error message
en: Cannot create final folder %s
da: Kan ikke oprette endelig mappe %s

en: [%s] No par2 sets
da: [%s] Ingen par2 sæt

en: Verified successfully using SFV files
da: Kontrolleret korrekt ved hjælp af SFV filer

en: Trying RAR-based verification
da: Forsøger RAR-baseret kontrol

en: [%s] RAR-based verification failed: %s
da: [%s] RAR-baserede kontrollen mislykkedes: %s

en: Passworded
da: Behov adgangskode

en: RAR files verified successfully
da: RAR filer kontrolleres med succes

en: RAR files failed to verify
da: RAR filer kunne ikke bekræfte

note: Error message
en: Removing %s failed
da: Fjernelse af %s mislykkedes

note: Error message
en: Failed to hibernate system
da: Det lykkedes ikke systemet at gå i dvale

note: Error message
en: Failed to standby system
da: Det lykkedes ikke systemet at gå i standby

note: Error message
en: Error while shutting down system
da: Fejl ved lukning af system

note: Warning message
en: Indexer id (%s) not found for ratings file
da: Indexer id (%s) ikke fundet for ratings fil

en: Server address
da: Serveradresse

en: API Key
da: API-nøgle

en: This key provides identity to indexer. Check your profile on the indexer's website.
da: Denne nøgle indeholder identitet indekseringen. Tjek din profil på indekseringens hjemmeside.

note: Error message
en: Incorrect RSS feed description "%s"
da: Forkert RSS-feed beskrivelse "%s"

en: Do not have valid authentication for feed %s
da: Har ikke gyldig godkendelse til feed %s

en: Server side error (server code %s); could not get %s on %s
da: Server fejl (server kode %s); kunne ikke få %s på %s

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
da: Mislykkedes at hente RSS fra %s: %s

en: Server %s uses an untrusted HTTPS certificate
da: Server %s bruger et upålideligt HTTPS-certifikat

note: Warning message
en: RSS Feed %s was empty
da: RSS Feed %s er tom

en: Incompatible feed
da: Inkompatibel feed

note: Warning message
en: Empty RSS entry found (%s)
da: Tom RSS post blev fundet (%s)

en: Show interface
da: Vis grænseflade

en: Open complete folder
da: Åben færdig mappe

note: Queue page button or entry box
en: Pause for
da: Pause i

en: Pause for 5 minutes
da: Pause 5 minutter

en: Pause for 15 minutes
da: Pause 15 minutter

en: Pause for 30 minutes
da: Pause 30 minutter

en: Pause for 1 hour
da: Pause 1 time

en: Pause for 3 hours
da: Pause 3 timer

en: Pause for 6 hours
da: Pause 6 timer

note: Shutdown SABnzbd - Config->Scheduling
en: Shutdown
da: Luk ned

en: Remaining
da: Tilbageværende

en: Add NZB
da: Tilføj NZB

note: Warning message
en: Bad schedule %s at %s:%s
da: Forkert tidsplan %s ved %s:%s

note: Warning message
en: Unknown action: %s
da: Ukendt handling: %s

note: Warning message
en: Schedule for non-existing server %s
da: Tidsplan for ikke-eksisterende server %s

note: Queue status "download" - Post processing pick list - Config->RSS button "download item"
en: Download
da: Downloader

note: PP phase "filejoin"
en: Join files
da: Sammenlægger filer

note: PP phase "unpack"
en: Unpack
da: Udpak

note: PP Source of the NZB (path or URL) - Where to find the SABnzbd sourcecode
en: Source
da: Kilde

note: PP Distribution over servers - Main menu item
en: Servers
da: Server

note: PP Failure message
en: Failure
da: Mislykkedes

note: PP status
en: Failed
da: Mislykkedes

note: Queue and PP status
en: Waiting
da: Venter

note: PP status
en: Repairing...
da: Reparerer...

note: PP status
en: Extracting...
da: Udpakning...

note: PP status
en: Moving...
da: Flytter...

note: PP status
en: Running script...
da: Kør script...

note: PP status
en: Fetching extra blocks...
da: Henter ekstra block...

note: PP status
en: Quick Check...
da: Hurtig kontrol...

note: PP status
en: Verifying...
da: Bekræftelse...

note: Pseudo-PP status, in reality used for Queue-status
en: Downloading
da: Downloader

note: #: Config->Scheduler
en: Task
da: Opgave

note: #: Config->Scheduler
en: disable server
da: deaktivere server

note: #: Config->Scheduler
en: enable server
da: aktivere server

note: #: Config->Scheduler
en: Speedlimit
da: Hastighedsbegrænsning

note: #: Config->Scheduler
en: Pause All
da: Pause alt

note: #: Config->Scheduler
en: Pause post-processing
da: Pause efterbehandling

note: #: Config->Scheduler
en: Resume post-processing
da: Genoptag efterbehandling

note: #: Config->Scheduler
en: Read RSS feeds
da: Læs RSS feeds

note: Config->Scheduler
en: Remove failed jobs
da: Fjern mislykkede jobs

note: Config->Scheduler
en: Remove completed jobs
da: Fjern fuldførte job

note: Config->Scheduler
en: Pause low prioirty jobs
da: Pause lav prioritets jobs

note: Config->Scheduler
en: Pause normal prioirty jobs
da: Pause normal prioritets jobs

note: Config->Scheduler
en: Pause high prioirty jobs
da: Pause høj prioritets jobs

note: Config->Scheduler
en: Resume low prioirty jobs
da: Genoptag lav prioritets jobs

note: Config->Scheduler
en: Resume normal prioirty jobs
da: Genoptag normal prioritets jobs

note: Config->Scheduler
en: Resume high prioirty jobs
da: Genoptag høj prioritets jobs

note: Config->Scheduler
en: Enable quota management
da: Aktivere kvota styring

note: Config->Scheduler
en: Disable quota management
da: Deaktivere kvota styring

note: Config->Scheduler
en: Pause jobs with category
da: Pause jobs med kategori

note: Config->Scheduler
en: Resume jobs with category
da: Genoptag jobs med kategori

note: Prowl priority - Three way switch for duplicates
en: Off
da: Slået fra

note: Prowl priority
en: Very Low
da: Meget lav

note: Prowl priority
en: Moderate
da: Moderat

note: Prowl priority - Priority pick list
en: High
da: Høj

note: Prowl priority
en: Emergency
da: Nødsituation

note: Prowl priority - Priority pick list
en: Low
da: Lav

note: One hour
en: hour
da: time

note: Multiple hours
en: hours
da: timer

note: Multiple minutes
en: mins
da: minutter

note: One second
en: sec
da: sekund

note: Multiple seconds
en: seconds
da: sekunder

en: day
da: dag

en: days
da: dage

en: week
da: uge

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: January
da: januar

en: February
da: februar

en: March
da: marts

en: April
da: april

en: May
da: maj

en: June
da: juni

en: July
da: juli

en: August
da: august

en: September
da: september

en: October
da: oktober

en: November
da: november

en: December
da: december

en: Day of month
da: Månedsdag

en: This week
da: Denne uge

en: This month
da: Denne måned

en: Today
da: I dag

en: Total
da: Totalt

en: Custom
da: Tilpasse

en: Speed
da: Hastighed

en: on
da: på

note: Config: startup parameters of SABnzbd - Notification Script settings
en: Parameters
da: Parameter

en: Python Version
da: Python-version

note: Home page of the SABnzbd project
en: Home page
da: Startside

note: Used in "IRC or IRC-Webaccess"
en: or
da: eller

note: Server hostname or IP
en: Host
da: Vært

en: Comment
da: Kommentar

en: Cancel
da: Annullér

en: Other
da: Andet

en: Report
da: Rapportér

en: Audio
da: Lyd

en: Not used
da: Bruges ikke

en: or less
da: eller mindre

en: Log out
da: Log ud

en: Remember me
da: Husk mig

note: SABnzbd's theme line
en: The automatic usenet download tool
da: Det automatiske usenet download værktøj

note: "Save" button
en: Save
da: Gem

en: Saving..
da: Gemmer..

note: Used in confirmation popups
en: Are you sure?
da: Er du sikker?

note: Used in confirmation popups
en: Delete all downloaded files?
da: Slet alle hentede filer?

note: Main menu item
en: Home
da: Hjem

note: Main menu item
en: Config
da: Konfiguration

note: Main menu item
en: Help
da: Hjælp

note: Main menu item
en: Issues
da: Problemer

note: Main menu item
en: Support the project, Donate!
da: Støt projektet, donér!

note: Main menu item
en: General
da: Generelt

note: Main menu item
en: Folders
da: Mapper

note: Main menu item
en: Switches
da: Parameter

note: Main menu item
en: Scheduling
da: Planlægning

note: Main menu item
en: Notifications
da: Meddelelser

note: Main menu item
en: Email
da: E-mail

note: Main menu item
en: Categories
da: Kategorier

note: Main menu item
en: Sorting
da: Sortering

note: Main menu item
en: Special
da: Speciel

note: Main menu item
en: Search
da: Søg

en: Download Dir
da: Download mappe

en: PAUSED
da: PAUSET

en: Cached %s articles (%s)
da: Cached %s artikler (%s)

en: New release %s available at
da: Ny version %s tilgængelig

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
da: Er du sikker på du vil lukke SABnzbd?

note: Add NZB to queue (button) - Add NZB to queue (header)
en: Add
da: Tilføj

note: Add NZB file to queue (header
en: Add File
da: Tilføj fil

note: Job category
en: Category
da: Kategori

note: Queue page table column header
en: Processing
da: Forløb

note: Server priority
en: Priority
da: Prioritet

note: Post processing pick list
en: +Repair
da: +Reparere

note: Post processing pick list
en: +Unpack
da: +Udpakke

note: Post processing pick list
en: +Delete
da: +Slette

note: Post processing pick list: abbreviation for "+Unpack"
en: U
da: P

note: Post processing pick list: abbreviation for "+Delete"
en: D
da: T

note: Priority pick list
en: Force
da: Tvinge

note: Add NZB Dialog
en: Enter URL
da: URL

note: Queue page selection menu
en: On queue finish
da: Når køen er færdig

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown PC
da: Luk computer

note: Queue page end-of-queue action
en: Standby PC
da: Sæt computer i standby

note: Queue page end-of-queue action
en: Hibernate PC
da: Sæt computer i dvale

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown SABnzbd
da: Afslut SABnzbd

note: Queue page selection menu or entry box
en: Speed Limit
da: Hastighedsbegrænsning

note: Queue page table column header - Config->RSS table column header
en: Order
da: Rækkefølge

note: Queue page table column header - Job details page
en: Name
da: Navn

note: Queue page table column header, "estimated time of arrival"
en: ETA
da: Tid tilbage

note: Queue page table column header, "age of the NZB"
en: AGE
da: ALDER

note: Queue page table, "Delete" button
en: Del
da: Fjern

note: Queue page button
en: Retry
da: Forsøg igen

note: Queue end-of-queue selection box
en: Actions
da: Handlinger

note: Confirmation popup
en: Delete all items from the queue?
da: Fjern alt fra køen?

note: Queue page button
en: Purge NZBs
da: Rens NZB'er

note: Queue page button
en: Purge NZBs & Delete Files
da: Rens NZB'er & slet filer

note: Retry all failed jobs dialog box
en: Retry all failed jobs
da: Prøv igen alle mislykkede job

note: Queue page button
en: Remove NZB
da: Fjern NZB

note: Queue page button
en: Remove NZB & Delete Files
da: Fjern NZB & slet filer

note: Queue page, as in "4G *of* 10G"
en: of
da: fra

note: Caption for missing articles in Queue
en: Missing articles
da: Mangler artikler

note: Remaining quota (displayed in Queue)
en: Quota left
da: Kvota tilbage

note: Manual reset of quota
en: manual
da: manuelt

en: Reset Quota now
da: Nulstil kvota nu

note: Confirmation popup
en: Delete all completed items from History?
da: Slet alle afsluttede emner fra historie?

note: Button/link hiding History job details
en: Hide details
da: Skjul detaljer

note: Button/link showing History job details
en: Show details
da: Vis detaljer

note: Button or link showing only failed History jobs. DON'T MAKE THIS VERY LONG!
en: Show Failed
da: Vis mislykket

note: Button or link showing all History jobs
en: Show All
da: Vis Alt

note: History table header - Size of the download quota
en: Size
da: Størrelse

note: Button to delete all failed jobs in History
en: Purge Failed NZBs
da: Rens mislykket NZB'er

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
da: Rens mislykket NZB'er & slet filer

note: Button to delete all completed jobs in History
en: Purge Completed NZBs
da: Rens komplette NZB'er

note: Button to delete jobs on current page in History
en: Purge NZBs on the current page
da: Rens NZBs på den aktuelle side

note: Button to add NZB to failed job in History
en: Optional Supplemental NZB
da: Valgfri Supplerende NZB

note: Path as displayed in History details
en: Path
da: Sti

note: Retry all failed jobs in History
en: Retry all failed
da: Prøv igen alle mislykkede

note: Retry all button for Retry All Failed Jobs
en: Retry All
da: Prøv igen alle

en: Out of retention
da: Udenfor retention

en: Other problem
da: Et andet problem

note: Status page button
en: Force Disconnect
da: Gennemtving afbrydelse

en: This will send a test email to your account.
da: Dette vil sende en test e-mail til din konto.

note: Status page button
en: Show Logging
da: Vis log

note: Status page button
en: Test Email
da: Test E-mail

note: Status page selection menu
en: Logging
da: Logning

note: Status page table header
en: Errors/Warning
da: Fejl/Advarsel

note: Status page logging selection value
en: + Debug
da: + Fejlfinding

note: Status page tab header - Server: amount of connections
en: Connections
da: Forbindelser

note: Status page, table header
en: Latest Warnings
da: Seneste advarsler

note: Status page button
en: clear
da: ryd

note: Status page button
en: Unblock
da: Ophæv blokering

note: Status page, article identifier
en: Article identifier
da: Artikel identifikator

note: Status page, par-set that article belongs to
en: File set
da: Fil sæt

note: Status page, table column header, when error occured
en: When
da: Når

note: Status page, indicator that server is enabled
en: Enabled
da: Aktiveret

en: Dashboard
da: Oversigt

en: Connection failed!
da: Tilslutning mislykkedes!

en: Local IPv4 address
da: Lokal IPv4 adressse

en: Public IPv4 address
da: Offentlig IPv4 adresse

en: IPv6 address
da: IPv6 adresse

en: Nameserver / DNS Lookup
da: Nameserver/DNS Lookup

en: Download folder speed
da: Download mappe hastighed

en: Complete folder speed
da: Komplet mappe hastighed

en: Writing speed
da: Skrive hastighed

en: Could not write. Check that the directory is writable.
da: Kunne ikke skrive. Kontrollér, at mappen er skrivbar.

en: Click on Repeat test button below to determine
da: Klik på gentagelse testknappen nedenfor for at afgøre

en: Repeat test
da: Gentagelse test

en: Test download
da: Test overførsel

en: Config File
da: Konfigurations fil

note: Main config page, how much cache is in use
en: Used cache
da: Brugt chace

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
da: Knappen vil genstarte SABnzbd.<br />Andvend den hvis du oplever stabilitets problem.<br />Downlodning vil blive sat på pause før genstart og genoptages automatisk igen efter genstart.

en: <br />If authentication is enabled, you will need to login again.
da: <br />Hvis godkendelse er aktiveret, skal du logge ind igen.

en: Advanced
da: Avanceret

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
da: Der er forældreløse jobs i download mappen.<br />Du kan vælge at slette dem (herunder filer) eller sende dem tilbage til køen.

en: The "Repair" button will restart SABnzbd and do a complete<br />reconstruction of the queue content, preserving already downloaded files.<br />This will modify the queue order.
da: "Reparation" knappen vil genstarte SABnzbd og lave en komplet<br />rekonstruktion af køens indhold, bevare allerede downloadede filer.<br />Dette vil ændre køens orden.

en: Changes have not been saved, and will be lost.
da: Ændringerne er ikke gemt og vil blive mistet.

en: When your IP address changes or SABnzbd is restarted the session will expire.
da: Når din IP-adresse ændres eller SABnzbd genstarter, udløber sessionen.

en: Enable Unzip
da: Aktivér Unzip

en: Enable 7zip
da: Aktivere 7zip

en: Speed up repairs by installing multicore Par2, it is available for many platforms.
da: Fremskynde reparationer ved at installere multicopy Par2, det findes til mange platforme.

en: Version
da: Udgave

en: Uptime
da: Oppetid

note: Indicates that server is Backup server in Status page
en: Backup
da: Sikkerhedskopi

note: Notification Script settings
en: Read the Wiki Help on this!
da: Læs mere om dette på Wiki Help!

en: Restarting SABnzbd...
da: Genstarter SABnzbd...

en: Changes will require a SABnzbd restart!
da: Ændringer kræver genstart af SABnzbd!

en: SABnzbd Web Server
da: SABnzbd Webserver

en: SABnzbd Host
da: SABnzbd Adresse

en: Host SABnzbd should listen on.
da: Adresse som SABnzbd ska lytte på.

en: Port SABnzbd should listen on.
da: Port som SABnzbd ska lytte på.

en: Web Interface
da: Webgrænseflade

en: Choose a skin.
da: Vælg et Web-grænseflade udseende.

en: SABnzbd Username
da: SABnzbd brugernavn

en: Optional authentication username.
da: Valgfrit brugernavn.

en: SABnzbd Password
da: SABnzbd adgangskode

en: Optional authentication password.
da: Valgfrit adgangskode.

en: Security
da: Sikkerhed

en: Enable HTTPS
da: HTTPS Aktivering

en: not installed
da: ikke installeret

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
da: Aktiver adgang til interface fra en HTTPS-adresse.

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
da: Hvis tom, vil standard-porten kun lytte til HTTPS.

en: HTTPS Certificate
da: HTTPS Certifikat

en: File name or path to HTTPS Certificate.
da: Filnavn eller sti til HTTPS Certifikat.

en: Generate new self-signed certificate and key. Requires SABnzbd restart!
da: Generer ny selvsigneret certifikat og nøgle. Kræver SABnzbd genstart!

en: HTTPS Key
da: HTTPS Nøgle

en: File name or path to HTTPS Key.
da: Filnavn eller sti til HTTPS Nøgle.

en: HTTPS Chain Certifcates
da: HTTPS kæde certifikater

en: File name or path to HTTPS Chain.
da: Filnavn eller sti til HTTPS kæde.

en: Tuning
da: Justering

en: RSS Checking Interval
da: RSS Opdaterings interval

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
da: Kontrol af interval (i minutter, i hvert fald 15). Ikke aktiv, når du bruger skemaer!

en: Maximum line speed
da: Maksimal linje hastighed

en: Percentage of line speed
da: Procentvis af linje hastighed

en: Which percentage of the linespeed should SABnzbd use, e.g. 50
da: Hvilken procentdel af linje hastighed bør SABnzbd bruge, fx 50

en: Article Cache Limit
da: Cache størrelse af artikler

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
da: Cache artikler i hukommelsen for at reducere diskadgang.<br /><i>I bytes, efterfulgt af K,M,G. For eksempel: "64M" eller "128M"</i>

en: Cleanup List
da: Ryd listen

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>nfo</b> or <b>nfo, sfv</b>
da: Listen over filtypenavne, der skal slettes efter download.<br />For eksempel: <b>nfo</b> eller <b>nfo, sfv</b>

en: Keep all jobs
da: Behold alle jobs

en: Keep maximum number of completed jobs
da: Behold maximal antal af gennemførte jobs

en: Keep completed jobs maximum number of days
da: Behold gennemførte jobs maximal antal af dage

en: Do not keep any completed jobs
da: Behold ikke gennemførte jobs

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Restore Defaults
da: Gendan standardværdier

en: Reset
da: Nulstil

en: Language
da: Sprog

en: Select a web interface language.
da: Vælg et web-grænseflade sprog.

en: Help us translate SABnzbd in your language! <br/>Add untranslated texts or improved existing translations here:
da: Hjælp os med at oversætte SABnzbd på dit sprog! <br/>Tilføj uoversatte tekster eller forbedrede eksisterende oversættelser her:

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
da: Denne nøgle vil give 3. parts programmer fuld adgang til SABnzbd.

en: NZB Key
da: NZB nøgle

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
da: Denne nøgle vil give 3. parts programmer til at tilføje NZBs til SABnzbd.

en: Generate New Key
da: Generere Ny Nøgle

note: Explanation for QR code of APIKEY
en: API Key QR Code
da: API nøgle QR kode

en: External internet access
da: Eksterne internetadgang

en: No access
da: Ingen adgang

en: Add NZB files
da: Tilføj NZB filer

en: API (no Config)
da: API (ingen konfiguration)

en: Full API
da: Fuld API

en: Full Web interface
da: Fuld webinterface

en: Only external access requires login
da: Kun ekstern adgang kræver login

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
da: <em>OBS:</em> Mapper vil blive oprettet automatisk, når du gemmer. Du kan bruge absolutte stier til at gemme uden for standardmapperne.

en: User Folders
da: Brugermapper

en: Browse
da: Gennemse

en: In
da: Ligger i

en: Temporary Download Folder
da: Midlertidig download mappe

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
da: Sted at gemme uforarbejdede downloads.<br /><i>Kan kun ændres, når køen er tom.</i>

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
da: Minimum fri plads til midlertidige download mappe

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
da: Auto-pause, når ledig plads kommer under denne værdi.<br /><i>I bytes, evt. efterfulgt af K, M, G, T. For eksempel: '800M 'eller '8 G'</i>

en: Completed Download Folder
da: Færdig download mappe

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
da: Sted at opbevare færdige, fuldt forarbejdede downloads.<br /><i>Kan tilsidesættes af bruger-definerede kategorier.</i>

note: Auto-resume download on the reset day
en: Auto resume
da: Automatisk genoptag

en: Permissions for completed downloads
da: Tilladelser til fuldførte overførsler

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
da: Angive tilladelses mønster for afsluttede filer.<br /><i>Anvend ciffer. For eksempel: "755" eller "777"</i>

en: Watched Folder
da: Overvåget Mappe

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
da: Mappe til at gennemsøge for. Nzb filer.<br /><i>Skanner også for .zip .rar og .tar.gz arkiver efter .nzb filer.</i>

en: Watched Folder Scan Speed
da: Skannings interval for overvåget mappe

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
da: Sekunder mellem skanninger for .nzb filer.

en: Scripts Folder
da: Scripts mappe

en: Folder containing user scripts.
da: Mappe, der indeholder bruger-scripts.

en: Email Templates Folder
da: E-mail-mappe skabeloner

en: Folder containing user-defined email templates.
da: Mappe, der indeholder brugerdefinerede e-mail-skabeloner.

en: Password file
da: Adgangskode-fil

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
da: Fil, der indeholder alle adgangskoder. Vil blive brugt på adgangskode beskyttede RAR filer.

en: System Folders
da: Systemmapper

en: Administrative Folder
da: Administrativ mappe

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
da: Placering for kø administrativ og historik database.<br /><i>Kan kun ændres, når køen er tom.</i>

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
da: <i>Data vil <b>ikke</b> blive flyttet. Kræver SABnzbd genstartet!</i>

en: Log Folder
da: Log mappe

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
da: Placering af logfiler for SABnzbd.<br /><i>Kræver genstart af SABnzbd!</i>

en: .nzb Backup Folder
da: .nzb Backup mappe

en: Location where .nzb files will be stored.
da: Sted hvor .nzb filer gemmes.

en: Default Base Folder
da: Standard Base Folder

en: Download all par2 files
da: Download alle par2 filer

en: This prevents multiple repair runs by downloading all par2 files when needed.
da: Dette forhindrer flere reparationer kører ved at downloade alle par2 filer når det er nødvendigt.

en: Enable recursive unpacking
da: Aktivere rekursive udpakning

en: Unpack archives (rar, zip, 7z) within archives.
da: Udpakke arkiver (rar, zip, 7z) i arkiver.

en: Ignore any folders inside archives
da: Ignorere hvilken som helst mappe indeni arkiv

en: All files will go into a single folder.
da: Alle filer vil ligges ind i en enkelt mappe.

en: Only Get Articles for Top of Queue
da: Kun artiklerne fra starten af køen

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
da: Aktiver til mindre brug af hukommelse. Deaktiver for at forhindre langsom job fra at blokerer køen.

en: Post-Process Only Verified Jobs
da: Efterbehandling kun verificerede jobs

en: Action when encrypted RAR is downloaded
da: Handling når krypteret RAR er downloadet

en: In case of "Pause", you'll need to set a password and resume the job.
da: I tilfælde af "Pause", skal du angive en adgangskode og genoptage jobbet.

en: Detect Duplicate Downloads
da: Find identiske downloads

en: Detect identical NZB files (based on items in your History or files in .nzb Backup Folder)
da: Fundet identiske NZB filer (baseret på elementer i din historik eller filer i. nzb Backup mappe)

en: Detect duplicate episodes in series
da: Opdage identiske episoder i serier

en: Detect identical episodes in series (based on "name/season/episode" of items in your History)
da: Fundet identiske episoder i serie (baseret på "navn /sæson /episode" af elementer i din historik)

en: Allow proper releases
da: Tillad reelle udgivelser

note: Four way switch for duplicates
en: Discard
da: Kassér

note: Four way switch for duplicates
en: Fail job (move to History)
da: Mislykkes job (flyt til historik)

note: Four way switch for duplicates
en: Tag job
da: Marker job

note: Three way switch for encrypted posts
en: Abort
da: Afbryd

en: Action when unwanted extension detected
da: Aktion når uønsket extension er fundet

en: Unwanted extensions
da: Uønsket extension

en: Enable SFV-based checks
da: Aktiver SFV-baseret kontrol

en: Do an extra verification based on SFV files.
da: Udfør en ekstra kontrol baseret på SFV-filer.

en: User script can flag job as failed
da: Bruger-script kan markere et job som mislykket

en: When the user script returns a non-zero exit code, the job will be flagged as failed.
da: Når bruger scriptet returnerer et non-zero exit code, vil jobbet blive markeret som mislykkedes.

en: On failure, try alternative NZB
da: Ved fejl, prøv alternativ NZB

en: Some servers provide an alternative NZB when a download fails.
da: Nogle servere levere en alternativ NZB når et download mislykkes.

en: Use tags from indexer
da: Brug mærker fra indexer

en: Enable folder rename
da: Aktiver mappe omdøbning

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
da: Brug midlertidig navne under efterbehandling. Deaktiver når dit system ikke kan håndtere det ordentligt.

en: Pre-queue user script
da: Før kø bruger script

en: Used before an NZB enters the queue.
da: Brugt før, en NZB kommer ind i køen.

en: Extra PAR2 Parameters
da: Ekstra PAR2 parameter

en: Nice Parameters
da: God parameter

en: IONice Parameters
da: IONice parametre

en: External process priority
da: Ekstern proces prioritet

en: Disconnect on Empty Queue
da: Afbryd når køen er tom

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
da: Afbryd fra usenet-serverne når køen er tom eller sat på pause.

en: Posts will be paused untill they are at least this age. Setting job priority to Force will skip the delay.
da: Indlæg vil blive sat på pause indtil de har mindst denne alder. Indstilling af job prioritet til Tvang vil springe forsinkelsen over.

en: Check for New Release
da: Kontroller for ny version

en: Weekly check for new SABnzbd release.
da: Kontroller for ny version af SABnzbd hver uge.

note: Pick list for weekly test for new releases
en: Also test releases
da: Test også udgivelser

en: Replace Spaces in Foldername
da: Erstat mellemrum i mappenavn

en: Replace spaces with underscores in folder names.
da: Erstat mellemrum med understreg i mappenavn.

en: Replace dots in Foldername
da: Erstat punktummer i mappenavn

en: Replace dots with spaces in folder names.
da: Erstat punktum med mellemrum i mappenavn.

en: Make Windows compatible
da: Gør Windows kompatibel

en: For servers: make sure names are compatible with Windows.
da: For servere: Kontroller navne er kompatibel med Windows.

en: Launch Browser on Startup
da: Start web browser ved opstart

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
da: Starter standard web browser når SABnzbd starter.

en: Pause Downloading During Post-Processing
da: Pause downloading under efterbehandling

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
da: Pauser downloadet i begyndelsen af efterbehandling og igen når den er færdig.

en: Ignore Samples
da: Ignorer Sample-filer

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
da: Filtrerer prøve filer (f.eks. video eksempler).

en: Delete after download
da: Fjern efter download

en: HTTPS certificate verification
da: verifikation HTTPS certifikat

en: Verify certificates when connecting to indexers and RSS-sources using HTTPS.
da: Kontroller certifikater, når du opretter forbindelse til indeksører og RSS-kilder ved hjælp HTTPS.

en: Post processing
da: Efterbehandling

en: Naming
da: Navngivning

en: Quota
da: Kvota

en: Indexing
da: Indeksering

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
da: Hvor meget der kan downloades i denne måned (K/M/G)

note: Reset day of the download quota
en: Reset day
da: Nulstil dag

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
da: På hvilken dag i måneden eller ugen (1 = mandag) nulstiller din internetudbyder kvota? (Valgfrit med tt: mm)

en: Should downloading resume after the quota is reset?
da: Skal download genoptages efter kvotaen er nulstillet?

note: Does the quota get reset every day, week or month?
en: Quota period
da: Kvota periode

en: Does the quota get reset each day, week or month?
da: Bliver kvota nulstillet hver dag, uge ​​eller måned?

en: Check before download
da: Tjek før download

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
da: Prøv at forudsige en vellykket afslutning, før selve download (langsom!)

en: SSL Ciphers
da: SSL-chifre

en: Increase performance by forcing a lower SSL encryption strength.
da: Øge ydeevnen ved at tvinge en lavere SSL-kryptering styrke.

en: Maximum retries
da: Maksimalt antal forsøg

en: Maximum number of retries per server
da: Maksimalt antal forsøg per server

en: Abort jobs that cannot be completed
da: Afbryd job, der ikke kan færdiggøres

en: When during download it becomes clear that too much data is missing, abort the job
da: Når under download det bliver klart, at for meget data mangler, afbryd jobbet

en: Enable Indexer Integration
da: Aktiver indekseringen Integration

en: Enable Filtering
da: Aktivere filtrering

en: Action downloads according to filtering rules.
da: Håndter downloads efter filtrering regler.

en: Abort If
da: Afbryd hvis

en: Else Pause If
da: Ellers pause hvis

en: Audio rating
da: Lyd rating

en: Confirmed
da: Bekræftet

en: More thumbs down than up
da: Flere thumbs ned end op

en: Title keywords
da: Titel nøgleord

en: Comma separated list
da: Kommasepareret liste

en: Useful if a newsserver has more than one IPv4/IPv6 address
da: Nyttigt, hvis en newsserver har mere end én IPv4/IPv6-adresse

note: Caption - Button: Add server
en: Add Server
da: Tilføj server

note: User defined name for server
en: Server description
da: Serverbeskrivelse

note: Server username
en: Username
da: Brugernavn

note: Server password
en: Password
da: Adgangskode

note: Server timeout
en: Timeout
da: Tidsudløb

note: Server's retention time in days
en: Retention time
da: Tilgængelighed i dage

note: Server SSL tickbox
en: Secure connection to server
da: Sikker forbindelse til server

en: Certificate verification
da: Certifikatkontrol

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Strict
da: Streng

note: Explain server priority
en: 0 is highest priority, 100 is the lowest priority
da: 0 er højeste prioritet, 100 er den laveste prioritet

note: Server optional tickbox
en: Optional
da: Valgfri

en: For unreliable servers, will be ignored longer in case of failures
da: For upålidelige servere, vil blive ignoreret længere i tilfælde af fejl

note: Enable server tickbox
en: Enable
da: Aktivere

note: Button: Remove server
en: Remove Server
da: Fjern server

note: Button: Test server - Wizard step
en: Test Server
da: Testserver

note: Button: Clear server's byte counters
en: Clear Counters
da: Nulstil tæller

en: Testing server details...
da: Tester serverdetaljer...

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Send Group
da: Send gruppe

en: Send group command before requesting articles.
da: Send gruppe kommandoen, før du anmoder om artikler.

en: Personal notes
da: Personlige notater

note: Config->Scheduling
en: Add Schedule
da: Opret planlægning

note: Config->Scheduling
en: Frequency
da: Forekomst

note: Config->Scheduling - Job details page, section header
en: Action
da: Udfør

note: Config->Scheduling
en: Arguments
da: Argumenter

note: Config->Scheduling
en: Current Schedules
da: Aktuel planlægning

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
da: Afkrydsningsfeltet ud for feed navn skal afkrydses for at feeds vil være aktiveret og automatisk kontrolleres for nye emner.<br />Når et feed er tilføjet, vil det kun hente nye informationer og ikke noget, der allerede findes i RSS-feed, medmindre du trykker på "Force Download".

note: Config->RSS, placeholder (cannot be too long)
en: Seperate multiple URLs by a comma
da: Adskil flere URL-adresser med komma

note: Config->RSS button
en: Read Feed
da: Læs Feed

note: Config->RSS button
en: Force Download
da: Gennemtving download

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Accept
da: Acceptere

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Reject
da: Afvise

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Requires
da: Kræver

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: RequiresCat
da: Kræver Cat

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At least
da: Mindst

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At most
da: Højst

note: Config->RSS filter-type selection menu "From Season/Episode"
en: From SxxEyy
da: Fra SxxEyy

note: Config->RSS filter-type selection menu "From Show Season/Episode"
en: From Show SxxEyy
da: Fra Show SxxEyy

note: Config->RSS section header
en: Matched
da: Matchede

note: Config->RSS section header
en: Not Matched
da: Matchede ikke

note: Config->RSS section header
en: Downloaded
da: Hentet

note: Config->RSS button
en: Read All Feeds Now
da: Læs alle Feeds nu

en: Email Notification On Job Completion
da: E-mail påmindelse når job er fuldført

note: When to send email
en: Never
da: Aldrig

note: When to send email
en: Always
da: Altid

note: When to send email
en: Error-only
da: Kun ved fejl

en: Disk Full Notifications
da: Påmindelse når harddisk er fyldt

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
da: Send e-mail når harddisken er fyldt og SABnzbd er pauset.

en: Send RSS notifications
da: Send RSS meddelelser

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
da: Send e-mail når en RSS-feed tilføjer job i køen.

en: SMTP Server
da: SMTP-server

en: Set your ISP's server for outgoing email.
da: Indtast ISP's server for udgående e-mail.

en: Email Recipient
da: E-mail modtagere

en: Email address to send the email to.
da: E-mail adresse hvor den skal sendes til.

en: Email Sender
da: E-mail sendere

en: Who should we say sent the email?
da: Hvem skal vi sige sendte e-mailen?

en: OPTIONAL Account Username
da: VALGFRIT konto brugernavn

en: For authenticated email, account name.
da: Brugernavn for e-mail som kræver godkendelse.

en: OPTIONAL Account Password
da: VALGFRIT Brugeradgangskode

en: For authenticated email, password.
da: Adgangskode for e-mail som kræver godkendelse.

en: Notification Sent!
da: Notifikation sendt!

note: Don't translate "NotifyOSD"
en: Enable NotifyOSD
da: Aktiver NotifyOSD

en: Enable Windows Notifications
da: Aktiver Windows notifikationer

en: Windows Notifications
da: Windows Notifikationer

note: Prowl settings
en: Enable Prowl notifications
da: Aktivere Prowl notifikation

note: Prowl settings
en: Requires a Prowl account
da: Kræver en Prowl konto

note: Prowl settings
en: API key for Prowl
da: API nøgle for Prowl

note: Prowl settings
en: Personal API key for Prowl (required)
da: Personlig API nøgle for Prowl (påkrævet)

note: Pushover settings
en: Enable Pushover notifications
da: Aktivere Pushover anmeldelser

note: Pushoversettings
en: Requires a Pushover account
da: Kræver en Pushover konto

note: Pushover settings
en: Application Token
da: Program token

note: Pushover settings
en: Application token (required)
da: Program token (krævet)

note: Pushover settings
en: User Key
da: Bruger nøgle

note: Pushover settings
en: User Key (required)
da: Bruger nøgle (krævet)

note: Pushover settings
en: Device(s)
da: Enhed(er)

note: Pushover settings
en: Device(s) to which message should be sent
da: Enhed(er) som meddelelse skal sendes til

note: Pushbullet settings
en: Enable Pushbullet notifications
da: Aktiver Pushbullet notifikationer

note: Pushbulletsettings
en: Requires a Pushbullet account
da: Kæver en Pushbullet konto

note: Pushbullet settings
en: Personal API key
da: Personlig API nøgle

note: Pushbullet settings
en: Your personal Pushbullet API key (required)
da: Din personlige Pushbullet API nøgle (krævet)

note: Pushbullet settings
en: Device
da: Enhed

note: Pushbullet settings
en: Device to which message should be sent
da: Enhed som meddelse skal sendes til

note: Notification Script settings
en: Enable notification script
da: Aktivere notification script

note: Notification Scriptsettings
en: Executes a custom script
da: Udfører et brugerdefineret script

note: Notification Scriptsettings
en: Which script should we execute for notification?
da: Hvilke script skal vi udføre for notification?

en: Indexers can supply a category inside the NZB which SABnzbd will try to match to the categories defined below. Additionally, you can add terms to "Indexer Categories / Groups" to match more categories. Use commas to separate terms. Wildcards in the terms are supported. <br>More information can be found on the Wiki.
da: Indeksatorer kan levere en kategori inde NZB som SABnzbd vil forsøge at matche de kategorier defineret nedenfor. Derudover kan du føje betingelser til ' indekseringen kategorier/grupper til at matche flere kategorier. Brug kommaer til at adskille vilkår. Jokertegn i vilkårene er understøttet. <br>Der findes mere information i wikien.

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
da: Slutter stien med en stjerne *, vil forhindre oprettelse af ​​job mapper.

en: Relative folders are based on
da: Relative mapper er baseret på

en: Folder/Path
da: Mappe/Søgesti

en: Indexer Categories / Groups
da: Indekseringen kategorier/grupper

en: Series Sorting
da: Serie sortering

en: Enable TV Sorting
da: Aktivere TV sortering

en: Pattern Key
da: Hjælp til Sorteringsstræng

en: Clear
da: Ryd

en: Apply filters
da: Anvend filtre

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Example
da: Eksempel

en: Movie Sorting
da: Film sortering

en: Enable Movie Sorting
da: Aktivere filmsortering

en: Keep loose downloads in extra folders
da: Behold løse download i ekstra mapper

en: Affected Categories
da: Påvirkede Kategorier

en: Meaning
da: Betyder

en: Pattern
da: Mønster

en: Result
da: Resultat

en: 1x05 Season Folder
da: 1x05 Sæsonmappe

en: S01E05 Season Folder
da: S01E05 Sæsonmappe

en: 1x05 Episode Folder
da: 1x05 Episodemappe

en: S01E05 Episode Folder
da: S01E05 Episodemappe

en: Job Name as Filename
da: Job Navn som Filnavn

en: Title
da: Titel

en: Movie Name
da: Film Navn

en: Movie.Name
da: Film.Navn

en: Movie_Name
da: Film_Navn

en: Show Name
da: Vis navn

en: Show.Name
da: Vis.Navn

en: Show_Name
da: Vis_Navn

en: Season Number
da: Sæsonnummer

en: Episode Number
da: Episodenummer

en: Episode Name
da: Episodenavn

en: Episode.Name
da: Episode.Navn

en: Episode_Name
da: Episode_Navn

en: File Extension
da: Filtype

en: Extension
da: Endelse

en: Part Number
da: Delnummer

en: Decade
da: Årti

en: Original Filename
da: Originalfilnavn

en: Original Job Name
da: Oprindelig Job Navn

en: Lower Case
da: Små bogstaver

en: TEXT
da: TEKST

en: text
da: tekst

en: file
da: fil

en: Sort String
da: Sorteringsstreng

en: Multi-part label
da: Multi-del etikette

en: In folders
da: I mappe

en: No folders
da: Ingen mappe

en: Date Sorting
da: Dato sortering

en: Enable Date Sorting
da: Aktivere datosortering

en: Show Name folder
da: Vis Navn på mappe

en: Year-Month Folders
da: År-Måned mapper

en: Daily Folders
da: Daglige mapper

note: Note for title expression in Sorting that does case adjustment
en: case-adjusted
da: sag-justeret

en: Processed Result
da: Forarbejdede resultat

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
da: Sjældent anvendte indstillinger. Deres betydning og forklaring, klik på knappen Hjælp for at gå til siden Wiki.<br>Ændre ikke disse uden at kontrollere wiki'en først, da disse kan give alvorlige side følger.<br>Standardværdierne er mellem parenteserne.

en: Values
da: Værdier

note: Job details page
en: Edit NZB Details
da: Ændre NZB detaljer

note: Job details page, delete button
en: Delete
da: Slet

note: Job details page, move file to top
en: Top
da: Øverst

note: Job details page, move file one place up
en: Up
da: Op

note: Job details page, move file one place down
en: Down
da: Ned

note: Job details page, move file to bottom
en: Bottom
da: Bunden

note: Job details page, select all files
en: All
da: Alle

note: Job details page, invert file selection
en: Invert
da: Invertere

note: Job details page, filename column header
en: Filename
da: Filnavn

note: Job details page, subject column header
en: Subject
da: Emne

note: Job details page, section header
en: Selection
da: Udvælgelse

en: left
da: tilbage

en: Free Space
da: Ledig diskplads

en: Temp Folder
da: Midlertidig mappe

en: Multi-Operations
da: Multi-operationer

en: Hold shift key to select a range
da: Hold Skiftetasten nede for at vælge et område

en: Check all
da: Tjek alle

en: Restart SABnzbd
da: Genstart SABnzbd

en: Status and interface options
da: Status og grænseflade indstillinger

en: Or drag and drop files in the window!
da: Eller trække og slippe filer i vinduet!

en: Lost connection to SABnzbd..
da: Mistet forbindelsen til SABnzbd..

en: In case of SABnzbd restart this screen will disappear automatically!
da: I tilfælde af SABnzbd genstart vil denne skærm forsvinde automatisk!

en: WARNING:
da: ADVARSEL:

en: Fetch
da: Hent

en: Refresh rate
da: Opdateringsfrekvens

en: Use global interface settings
da: Brug globale grænseflade indstillinger

en: Queue item limit
da: Køen elementbegrænsning

en: History item limit
da: Historik elementbegrænsning

en: Date format
da: Datoformat

en: page
da: side

en: Loading
da: Indlæser

en: articles
da: artikler

en: Rename
da: Omdøbe

en: Queue repair
da: Kø reparation

en: Show active connections
da: Vis aktive forbindelser

en: Orphaned jobs
da: Forældreløse jobs

en: Send back to queue
da: Send tilbage til køen

en: Delete All
da: Fjern alle

en: Retry all
da: Prøv igen alle

en: Fetch NZB from URL
da: Hent NZB fra URL

en: Optionally specify a filename
da: Angiv et valgfrit filnavn

en: Submit
da: Tilføj

en: Open Informational URL
da: Åbn informations URL

en: Submitted. Thank you!
da: Tilføjet. Mange tak!

en: Nothing selected!
da: Intet er valgt!

en: Remove all selected files
da: Fjern alle valgte filer

en: Hide/show completed files
da: Skjul/vis komplette filer

en: View Script Log
da: Vis scriptlog

en: LocalStorage (cookies) are disabled in your browser, interface settings will be lost after you close the browser!
da: LocalStorage (cookies) er deaktiveret i din browser, indstillinger for brugergrænsefladen vil gå tabt, når du lukker browseren!

en: Glitter has some (new) features you might like!
da: Glitter har nogle (nye) egenskaber, du kan lide!

en: Compact layout
da: Kompakt layout

en: Tabbed layout <br/>(separate queue and history)
da: Tabbed layout <br/>(separat kø og historie)

en: Confirm Queue Deletions
da: Bekræft Kø-fjernelse

en: Confirm History Deletions
da: Bekræft Historik-fjernelse

en: How long or untill when do you want to pause? (in English!)
da: Hvor længe eller indtil hvornår du vil standse? (på engelsk!)

en: Sorry, we could not interpret that. Try again.
da: Vi kunne desværre ikke fortolke denne. Prøv igen.

en: Pause for...
da: Pause i...

en: Refresh
da: Opdatere

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
da: Sortere efter alder <small>Ældst&rarr;Nyeste</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
da: Sortere efter alder <small>Nyeste&rarr;Ældst</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
da: Sortere efter navn <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
da: Sortere efter navn <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
da: Sortere efter størrelse <small>Mindst&rarr;Størst</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
da: Sortere efter størrelse <small>Størst&rarr;Mindst</small>

en: Uploading
da: Uploader

en: Forcing disconnect
da: Tvinge afbrydelse

en: Removing job
da: Fjernelse af job

en: Removing jobs
da: Fjernelse af jobs

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
da: SABnzbd Hurtigstart’s Guide

en: SABnzbd Version
da: SABnzbd version

note: Button to go to previous Wizard page
en: Previous
da: Forrige

note: Button to go to next Wizard page
en: Next
da: Næste

en: Server Details
da: Serverdetaljer

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
da: Angiv detaljerne fra din primære usenet udbyder.

en: The number of connections allowed by your provider
da: Antallet af forbindelser tilladt af din udbyder

note: Wizard: examples of amount of connections
en: E.g. 8 or 20
da: F.eks. 8 eller 20

en: Select only if your provider allows SSL connections.
da: Vælg kun hvis din udbyder tillader SSL-forbindelser.

en: Click to test the entered details.
da: Klik for at teste de indtastede informationer.

note: Abbreviation for "for example"
en: E.g.
da: Eks.

note: Wizard step
en: Setup is now complete!
da: Installationen er nu fuldført!

note: Wizard tip
en: SABnzbd will now be running in the background.
da: SABnzbd vil nu køre i baggrunden.

note: Wizard tip
en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
da: Lukning af alle browservinduer/faneblade vil ikke lukke SABnzbd.

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
da: Det anbefales, at du højreklikker og bogmærker denne placering, og bruger dette bogmærke for at få adgang SABnzbd, når det kører i baggrunden.

en: Further help can be found on our
da: Øvrig hjælp kan du finde på vores

note: Wizard step
en: Go to SABnzbd
da: Gå til SABnzbd

note: Wizard EXIT button on first page
en: Exit SABnzbd
da: Afslut SABnzbd

note: Wizard START button on first page
en: Start Wizard
da: Start guide

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
da: 
    SABnzbd kommer med ABSOLUT INGEN GARANTI. 
    Det er gratis software, og du er velkommen til at videredistribuere det under visse betingelser. 
    Den er licenseret under GNU General Public License version 2 eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
da: For at hente fra usenet kræves der adgang fra en udbyder. Din internetudbyder kan give dig adgang, men en præmie udbyder anbefales.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
da: Har du ingen usenet leverandør? Vi anbefaler at prøve %s.

note: Error message
en: Failed to rename: %s to %s
da: Det lykkedes ikke at omdøbe: %s til %s

note: Error message
en: Failed to rename similar file: %s to %s
da: Kunne ikke omdøbe lignende fil: %s til %s

en: Unauthorized access
da: Uautoriseret adgang

en: File not on server
da: Fil ikke på server

en: Server could not complete request
da: Serveren kunne ikke fuldføre anmodningen

en: Unusable NZB file
da: Fejl, Ubrugelig arkivfil

en: URL Fetching failed; %s
da: URL hentning mislykkedes; %s

en: The hostname is not set.
da: Værtsnavnet er ikke indstillet.

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
da: Der er ingen forbindelser angivet. Angiv mindst én forbindelse.

en: Password masked in ******, please re-enter
da: Adgangskode maskeret med ******, forsøg igen

en: Invalid server details
da: Ugyldige serverdetaljer

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
da: Timeout: Forsøg at aktivere SSL eller tilslut via en anden port.

en: Timed out
da: Timeout

en: Unknown SSL protocol: Try disabling SSL or connecting on a different port.
da: Ukendt SSL protokol: Prøv at deaktivere SSL eller forbinder på en anden port.

en: Invalid server address.
da: Ugyldig server adresse.

en: Server quit during login sequence.
da: Server afslut under login-sekvens.

en: Server requires username and password.
da: Serveren kræver brugernavn og adgangskode.

en: Connection Successful!
da: Tilslutning lykkedes!

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
da: Alt for mange forbindelser, pause en download eller forsøg igen senere

en: Could not determine connection result (%s)
da: Det lykkedes ikke at tilslutte (%s)
