SABnzbd-develop - en to fi translation catalogue (928 entries)

note: Notification - Status page, table column header, actual message
en: Warning
fi: Varoitus

note: Notification
en: Error
fi: Virhe

note: Error message
en: Failed to start web-interface
fi: Web-käyttöliittymän käynnistys epäonnistui

note: Warning message
en: Cannot find web template: %s, trying standard template
fi: Web-mallia %s ei löydy, yritetään käyttää oletusmallia

note: Error message
en: par2 binary... NOT found!
fi: par2 ohjelmaa... EI löydy!

note: Warning message
en: Your UNRAR version is %s, we recommend version %s or higher.<br />
fi: UNRAR-versiosi on %s, suosittelemme käyttämään versiota %s tai uudempaa.<br />

note: Error message
en: unrar binary... NOT found
fi: unrar-ohjelmaa... EI löydy!

en: 7za binary... NOT found!
fi: 7za-ohjelmaa... EI löydy!

en: unzip binary... NOT found!
fi: unzip-ohjelmaa... EI löydy!

note: Warning message
en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
fi: Huomioithan, että 0.0.0.0 isäntänimi vaatii IPv6 osoitteen jotta pääset ulkoverkkoon

note: Error message
en: HTTP and HTTPS ports cannot be the same
fi: HTTP- ja HTTPS-portit eivät voi olla samoja

note: Warning message
en: SABnzbd was started with encoding %s, this should be UTF-8. Expect problems with Unicoded file and directory names in downloads.
fi: SABnzbd käynnistettiin %s merkistökoodauksella. Tämän pitäisi olla UTF-8. Unicode-merkkejä tiedosto- ja kansionimissä sisältävät lataukset voivat aiheuttaa ongelmia.

note: Warning message
en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
fi: HTTPS on poistettu käytöstä puuttuvien CERT- ja KEY-tiedostojen vuoksi

note: Error message
en: Failed to start web-interface:
fi: Web-käyttöliittymän käynnistys epäonnistui :

en: SABnzbd %s started
fi: SABnzbd %s käynnistetty

en: SABnzbd shutdown finished
fi: SABnzbd sammutus valmis

note: Warning message
en: Signal %s caught, saving and exiting...
fi: Signaali %s kaapattu, tallennetaan ja lopetetaan...

note: Error message
en: Fatal error at saving state
fi: Vakava virhe tallennettaessa tilaa

en: Trying to fetch NZB from %s
fi: Yritetään noutaa NZB osoitteesta %s

note: Error message
en: Saving %s failed
fi: Kohteen %s tallentaminen epäonnistui

note: Error message
en: Cannot create temp file for %s
fi: Väliaikaistiedostoa ei voida luoda kohteelle %s

note: Warning message
en: Trying to set status of non-existing server %s
fi: Yritettiin asettaa tila ei olemassa olevalle palvelimelle %s

note: Error message
en: Failure in tempfile.mkstemp
fi: Virhe tiedostossa tempfile.mkstemp

note: Error message
en: Loading %s failed
fi: Kohteen %s lataaminen epäonnistui

en: Email succeeded
fi: Sähköpostitus onnistui

en: Test Notification
fi: Testaa ilmoitusta

en: &nbsp;Resolving address
fi: &nbsp;Selvitetään osoitetta

en: unknown
fi: tuntematon

note: No value, used in dropdown menus - Job details page, select no files
en: None
fi: Ei mitään

note: Default value, used in dropdown menus
en: Default
fi: Oletus

note: Error message
en: Failed to compile regex for search term: %s
fi: Regex käännös epäonnistui hakutermille: %s

note: Warning message
en: Too little diskspace forcing PAUSE
fi: Levytilaa ei ole tarpeeksi, pakotetaan KESKEYTYS

note: Error message
en: Disk full! Forcing Pause
fi: Levy täynnä! Pakotetaan keskeytys

note: Error message
en: Disk error on creating file %s
fi: Levyvirhe luotaessa tiedostoa %s

note: Error message
en: Fatal error in Assembler
fi: Vakava virhe kohteessa Assembler

en: Aborted, encryption detected
fi: Peruutettu, salattu arkisto tunnistettu

en: Unwanted extension is in rar file %s
fi: Ei toivottu tiedostopääte on rar arkistossa %s

en: Aborted, unwanted extension detected
fi: Peruutettu, ei toivottu tiedostopääte havaittu

en: Aborted, rating filter matched (%s)
fi: Peruutettu, luokituksessa esiintyi suodatinosuma (%s)

en: audio
fi: ääni

en: spam
fi: roskaposti

en: passworded
fi: salasanasuojattu

en: downvoted
fi: epäsuosittu

en: keywords
fi: avainsanat

note: Warning message
en: Quota spent, pausing downloading
fi: Latausrajoitus saavutettu, keskeytetään lataukset

en: %s is not a valid email address
fi: %s ei ole kelvollinen sähköpostiosoite

en: Server address required
fi: Palvelimen osoite vaaditaan

note: Error message
en: Cannot write to INI file %s
fi: Ei voitu kirjoittaa INI tiedostoa %s

note: Error message
en: Cannot create backup file for %s
fi: Ei voitu luoda varmuuskopiotiedostoa kohteelle %s

note: Error message
en: Incorrectly encoded password %s
fi: Virheellisesti koodattu salasana %s

en: Incorrect parameter
fi: Virheellinen parametri

en: %s is not a correct octal value
fi: %s ei ole oikea oktaalinen arvo

en: UNC path "%s" not allowed here
fi: TUNT polku "%s" ei ole sallittu

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
fi: Virhe: Jono ei ole tyhjä, kansiota ei voida vaihtaa.

note: Error message
en: Cannot write to History database, check access rights!
fi: Historian tietokantaan ei voida kirjoittaa, tarkista käyttöoikeudet!

note: Error message
en: Damaged History database, created empty replacement
fi: Historian tietokanta on vahingoittunut, luotiin uusi tyhjä tietokanta

note: Error message
en: SQL Command Failed, see log
fi: SQL komento epäonnistui, katso loki

note: Error message
en: Failed to close database, see log
fi: Tietokannan sulkeminen epäonnistui, katso loki

note: Error message
en: Invalid stage logging in history for %s
fi: Virheellinen tila lokihistoriassa kohteelle %s

note: Warning message
en: Unknown Error while decoding %s
fi: Tuntematon virhe dekoodattaessa %s

note: PP status - History: job status
en: Completed
fi: Valmistunut

en: Unpacked %s files/folders in %s
fi: Purettiin %s tiedostoa/kansiota kohteeseen %s

note: Error message
en: Cannot read Watched Folder %s
fi: Vahdittua kansiota %s ei voida lukea

en: Resuming
fi: Jatketaan

note: PP status - Priority pick list
en: Paused
fi: Keskeytetty

note: Warning message
en: You must set a maximum bandwidth before you can set a bandwidth limit
fi: Sinun täytyy määrittää enimmäiskaista ennen kaistarajoituksen käyttöönottoa.

note: Warning message
en: Cannot connect to server %s [%s]
fi: Palvelimeen %s ei voida yhdistää [%s]

en: Server name does not resolve
fi: Palvelimen osoitetta ei voitu selvittää

note: Warning message
en: Server %s will be ignored for %s minutes
fi: Palvelin %s ohitetaan %s minuutiksi

note: Error message
en: Failed to initialize %s@%s with reason: %s
fi: Alustaminen epäonnistui kohteessa %s@%s syy: %s

note: Warning message
en: Too many connections to server %s
fi: Liikaa yhteyksiä palvelimelle %s

note: Warning message
en: Probable account sharing
fi: Mahdollinen tilin jakaminen

note: Error message
en: Failed login for server %s
fi: Kirjautuminen palvelimelle %s epäonnistui

note: Error message
en: Connecting %s@%s failed, message=%s
fi: Yhdistäminen %s@%s epäonnistui, viesti=%s

note: Error message
en: Suspect error in downloader
fi: Mahdollinen virhe lataajassa

en: Shutting down
fi: Sammutetaan

en: Failed to connect to mail server
fi: Postipalvelimeen yhdistäminen epäonnistui

en: Failed to initiate TLS connection
fi: TLS yhteyden aloittaminen epäonnistui

en: The server didn't reply properly to the helo greeting
fi: Palvelin ei vastannut oikein hello-pyyntöön.

en: Failed to authenticate to mail server
fi: Postipalvelimen varmennus epäonnistui

en: No suitable authentication method was found
fi: Yhteensopivan varmennustavan löytäminen epäonnistui

en: Unknown authentication failure in mail server
fi: Tuntematon varmennusvirhe sähköpostipalvelimelta.

en: Failed to send e-mail
fi: Sähköpostin lähetys epäonnistui

en: Failed to close mail connection
fi: Sähköpostiyhteyden sulkeminen epäonnistui

en: Cannot send, missing required data
fi: Ei voida lähettää, vaaditut tiedot ovat puutteelliset

note: Error message
en: Cannot find email templates in %s
fi: Sähköpostipohjia ei löydy hakemistosta %s

en: No recipients given, no email sent
fi: Vastaanottajaa ei määritelty, sähköpostia ei lähetetty

note: Error message - Warning message
en: Cannot read %s
fi: Ei voida lukea %s

en: No email templates found
fi: Sähköpostipohjia ei löydy

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
fi: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd raportoi levy täynnä
    
    Hei,
    
    SABnzbd on lopettanut lataamasta, koska levy on lähes täynnä.
    Ole hyvä ja tee lisää tilaa ja jatka SABnzbd käsin.

en: Cannot create directory %s
fi: Ei voi luoda kansiota %s

en: %s directory: %s error accessing
fi: %s kansio: %s virhe käytettäessä

note: Error message
en: Cannot change permissions of %s
fi: Käyttöoikeuksien muuttaminen epäonnistui kohteelle %s

note: Error message
en: Failed making (%s)
fi: Kohteen (%s) luominen epäonnistui

note: Error message
en: Failed moving %s to %s
fi: Kohteen %s siirtäminen kohteeseen %s epäonnistui

en: User logged in to the web interface
fi: Käyttäjä kirjautui sisään web-käyttöliittymään

note: Notification
en: User logged in
fi: Käyttäjä kirjautui sisään

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
fi: API avain puuttuu, ole hyvä ja syötä Asetukset->Yleiset löytyvä api avain käyttämääsi kolmannen osapuolen ohjelmaan:

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
fi: API avain virheellinen, käytä Asetukset->Yleiset löytyvää api avainta käyttämääsi kolmannen osapuolen ohjelmaan:

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
fi: Authentikointi puuttuu, ole hyvä ja syötä käyttäjänimi/salasana Asetukset->Yleiset kolmannen osapuolen ohjelmaasi:

en: Authentication failed, check username/password.
fi: Varmennus epäonnistui, tarkista käyttäjänimi/salasana.

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
fi: Varoitus: LOCALHOST on hämärä, käytä numeerista IP-osoitetta.

en: Server address "%s:%s" is not valid.
fi: Palvelimen osoite "%s:%s" ei ole kelvollinen.

note: Config->RSS, tab header
en: Feed
fi: Syöte

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: off
fi: ei käytössä

en: Undefined server!
fi: Määrittämätön palvelin!

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: Back
fi: Takaisin

en: d
fi: pv

en: h
fi: t

en: Update Available!
fi: Päivitys saatavilla!

note: Error message
en: Error creating SSL key and certificate
fi: Virhe luotaessa SSL avainta ja sertifikaattia

en: Running script
fi: Ajetaan skripti

note: Warning message
en: Unpack nesting too deep [%s]
fi: Purkaessa havaittiin liikaa pakkauskerroksia [%s]

en: Joining
fi: Yhdistetään

en: Incomplete sequence of joinable files
fi: Puutteellinen joukko yhdistettäviä tiedostoja

en: File join of %s failed
fi: Tiedostoliitos %s epäonnistui

en: [%s] Error "%s" while joining files
fi: [%s] Virhe "%s" yhdistettäessä tiedostoja

note: Error message
en: Error "%s" while running file_join on %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa file_join kohteelle %s

en: [%s] Joined %s files
fi: [%s] Liitetty %s tiedostoa

en: Unpacking failed, %s
fi: Purkaminen epäonnistui, %s

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
fi: [%s] Virhe "%s" purettaessa RAR tiedostoja

note: Error message
en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa rar_unpack kohteelle %s

note: Warning message
en: Deleting %s failed!
fi: Kohteen %s poisto epäonnistui!

en: Trying unrar with password "%s"
fi: Yritetään purkaa rar arkistoa salasanalla "%s"

note: Error message
en: Unpacking failed, archive requires a password
fi: Purkaminen epäonnistui, arkisto vaatii salasanan

en: Unpacking
fi: Puretaan

en: Unpacking failed, unable to find %s
fi: Purkaminen epäonnistui, %s ei löydy

note: Warning message
en: ERROR: unable to find "%s"
fi: VIRHE: kohdetta "%s" ei löydy

en: Unpacking failed, CRC error
fi: Purkaminen epäonnistui, CRC virhe

note: Warning message
en: ERROR: CRC failed in "%s"
fi: VIRHE: CRC epäonnistui kohteessa "%s"

note: Error message
en: Unpacking failed, write error or disk is full?
fi: Purkaminen epäonnistui, kirjoitusvirhe tai levy täynnä?

note: Error message
en: ERROR: write error (%s)
fi: VIRHE: kirjoitusvirhe (%s)

en: Unpacking failed, path is too long
fi: Purkaminen epäonnistui, polku on liian pitkä

note: Error message
en: ERROR: path too long (%s)
fi: VIRHE: polku liian pitkä (%s)

en: ERROR: %s
fi: VIRHE: %s

en: Unusable RAR file
fi: Käyttökelvoton RAR arkisto

en: Corrupt RAR file
fi: Korruptoitunut RAR arkisto

en: %s files in %s
fi: %s tiedostoa kohteessa %s

note: Error message
en: Error "%s" while running unzip() on %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa unzip() kohteelle %s

en: Trying 7zip with password "%s"
fi: Yritetään purkaa 7zip arkistoa salasanalla "%s"

en: 7ZIP set "%s" is incomplete, cannot unpack
fi: 7ZIP setti "%s" on puutteellinen, ei voida purkaa

en: Could not unpack %s
fi: Ei voitu purkaa %s

en: Quick Checking
fi: Pikatarkistetaan

note: PP phase "repair"
en: Repair
fi: Korjaa

en: [%s] Quick Check OK
fi: [%s] Pikatarkistus OK

en: Starting Repair
fi: Aloitetaan korjaus

en: Repairing failed, %s
fi: Korjaus epäonnistui, %s

note: Error message
en: Error %s while running par2_repair on set %s
fi: Virhe %s ajettaessa par2_repair setille %s

note: Error message
en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
fi: Virhe "%s" ajettaessa par2_repair setille %s

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
fi: [%s] PAR2 vastaanotti vääränlaiset asetukset, tarkista Asetukset->Muuttujat

en: [%s] Verified in %s, all files correct
fi: [%s] Varmennettiin ajassa %s, kaikki tiedostot kelvollisia

en: [%s] Verified in %s, repair is required
fi: [%s] Varmennetiin ajassa %s, vaatii korjauksen

en: Fetching %s blocks...
fi: Noudetaan %s lohkoa...

en: Fetching
fi: Noudetaan

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
fi: Korjaaminen epäonnistui, ei tarpeeksi korjauslohkoja (%s puuttuu)

en: Repairing
fi: Korjataan

en: [%s] Repaired in %s
fi: [%s] Korjattiin ajassa %s

note: Notification
en: Disk full
fi: Levy täynnä

en: Verifying
fi: Varmennetaan

note: PP status
en: Checking
fi: Tarkistetaan

en: Trying SFV verification
fi: Yritetään SFV varmennusta

en: This server does not allow SSL on this port
fi: Tämä palvelin ei salli SSL yhteyksiä tähän porttiin

en: Server %s uses an untrusted certificate [%s]
fi: Palvelin %s käyttää epäluotettavaa sertifikaattia [%s]

note: Notification
en: Startup/Shutdown
fi: Käynnistys/Sammutus

note: Notification - Pause downloading - Four way switch for duplicates - Config->Scheduling
en: Pause
fi: Keskeytä

note: Notification - Resume downloading - Config->Scheduling
en: Resume
fi: Jatka

note: Notification - Config->RSS after adding to queue
en: Added NZB
fi: Lisätty NZB

en: Post-processing started
fi: Jälkikäsittely aloitettu

note: Notification
en: Job finished
fi: Lataus valmistunut

note: Notification
en: Job failed
fi: Lataus epäonnistui

note: Notification
en: Queue finished
fi: Jono valmistunut

note: Notification
en: Other Messages
fi: Muut viestit

en: Not available
fi: Ei saatavilla

note: Warning message
en: Failed to send Prowl message
fi: Prowl viestin lähetys epäonnistui

note: Error message
en: Bad response from Pushover (%s): %s
fi: Virheellinen vastaus Pushoverilta (%s): %s

note: Error message - Warning message
en: Failed to send pushover message
fi: Pushover viestin lähetys epäonnistui

note: Error message
en: Bad response from Pushbullet (%s): %s
fi: Virheellinen vastaus Pushbulletilta (%s): %s

note: Warning message
en: Failed to send pushbullet message
fi: Pushbullet viestin lähetys epäonnistui

note: Error message
en: Script returned exit code %s and output "%s"
fi: Skripti palautti lopetuskoodin %s ja tulosteen "%s"

en: Notification script "%s" does not exist
fi: Ilmoitusskriptiä "%s" ei ole olemassa

en: Failed to send Windows notification
fi: Windows-ilmoituksen lähetys epäonnistui

note: Warning message
en: Failed to import %s files from %s
fi: Virhe tuotaessa %s tiedostoa kohteesta %s

note: Error message
en: Error while adding %s, removing
fi: Virhe lisättäessä %s, poistetaan

note: Error message
en: Error removing %s
fi: Virhe poistettaessa %s

note: Error message
en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
fi: Ei-tuettu jonotiedosto löytyi, ei voida jatkaa

note: Error message
en: Error loading %s, corrupt file detected
fi: Virhe ladattaessa %s, korruptoitunut tiedosto havaittu

en: NZB added to queue
fi: NZB lisätty jonoon

note: Warning message
en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
fi: Virheellinen NZB tiedosto %s, ohitetaan (syy=%s, rivi=%s)

note: Warning message
en: Empty NZB file %s
fi: Tyhjä NZB tiedosto %s

note: Warning message
en: Ignoring duplicate NZB "%s"
fi: Ohitetaan kaksoiskappale NZB "%s"

note: Warning message
en: Pausing duplicate NZB "%s"
fi: Keskeytetään kaksoiskappale NZB "%s"

en: Aborted, cannot be completed
fi: Peruutettu, ei voi valmistua

note: Error message
en: Error importing %s
fi: Virhe tuotaessa %s

en: DUPLICATE
fi: KAKSOISKAPPALE

en: ENCRYPTED
fi: SALATTU

en: TOO LARGE
fi: LIIAN SUURI

en: INCOMPLETE
fi: KESKENERÄINEN

en: UNWANTED
fi: EI TOIVOTTU

en: FILTERED
fi: SUODATETTU

en: WAIT %s sec
fi: ODOTA %s sekuntia

en: PROPAGATING %s min
fi: LEVITETÄÄN %s min

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
fi: Ladattiin ajassa %s keskilatausnopeudella %sB/s

note: Job details page, file age column header
en: Age
fi: Ikä

en: %s articles were malformed
fi: %s artikkelia oli väärin muotoiltuja

en: %s articles were missing
fi: %s artikkelia puuttui

en: %s articles had non-matching duplicates
fi: %s artikkelissa oli ei-vastaavia kaksoiskappaleita

note: Footer: indicator of warnings
en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Idle
fi: Toimeton

note: Main menu item
en: Queue
fi: Jono

note: Queue page button
en: Purge Queue
fi: Tyhjennä jono

note: Main menu item
en: History
fi: Historia

note: History page button
en: Purge History
fi: Tyhjennä historia

en: Limit Speed
fi: Nopeusrajoitus

note: One minute
en: min
fi: minuutti

note: #: Config->Scheduler
en: Scan watched folder
fi: Tarkista vahdittu kansio

en: Read all RSS feeds
fi: Lue kaikki RSS syötteet

en: Complete Folder
fi: Valmistuneet-kansio

en: Incomplete Folder
fi: Lataukset-kansio

en: Troubleshoot
fi: Vianmääritys

note: Config->Scheduling
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart without login
fi: Käynnistä uudelleen ilman kirjautumista

en: Quit
fi: Lopeta

en: Queue First 10 Items
fi: Vie ensimmäiset 10 kohdetta jonoon

en: Empty
fi: Tyhjä

en: History Last 10 Items
fi: Vie viimeiset 10 kohdetta historiaan

en: Go to wizard
fi: Mene velhoon

en: Stopping...
fi: Pysäytetään...

en: Problem with
fi: Ongelma

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
fi: 
        SABnzbd tarvitsee vapaan tcp/ip portin sisäiselle web-palvelimelleen.<br>
        Porttia %s kohteessa %s yritettiin käyttää , mutta se ei ollut vapaana.<br>
        Jokin toinen ohjelmisto käyttää porttia tai SABnzbd on jo käynnissä.<br>
        <br>
        Ole hyvä ja uudelleenkäynnistä SABnzbd toisella porttinumerolla.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
fi: Jos saat tämän virhesanoman uudestaan, kokeile toista numeroa.<br>

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
fi: 
        SABnzbd tarvitsee vapaan tcp/ip portin sisäiselle web-palvelimelleen.<br>
        Olet määritellyt epäkelvon osoitteen.<br>
        Turvalliset arvot ovat <b>localhost</b> ja <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Ole hyvä ja uudelleenkäynnistä SABnzbd kunnollisella isäntäosoitteella.

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
fi: 
        SABnzbd havaitsi tallennettua tietoa toisesta SABnzbd versiosta<br>
        mutta ei voi uudelleenkäyttää tietoja toisesta ohjelmasta.<br><br>
        Haluat ehkä ladata jonon loppuun toisella ohjelmallasi.<br><br>
        Tämän jälkeen, käynnistä ohjelma "--clean" muuttujalla.<br>
        Tämä tyhjentää nykyisen jonon ja historiasi!<br>
        SABnzbd luki tiedostoa "%s".

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
fi: 
        SABnzbd ei löydä sen web-käyttöliittymän tiedostoja polusta %s.<br>
        Ole hyvä ja asenna ohjelma uudelleen.<br>
        <br>

en: SABnzbd detected a fatal error:
fi: SABnzbd havaitsi vakavan virheen:

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
fi: 
        SABnzbd havaitsi, että tiedosto sqlite3.dll puuttuu.<br><br>
        Jotkin huonosti suunnitellut viruksentorjunta ohjelmistot poistavat tämän tiedoston.<br>
        Tarkista virustorjunta ohjelmistosi, yritä asentaa SABnzbd uudelleen ja valita virustorjunta ohjelmistosi valmistajalle.<br>
        <br>

en: Press Startkey+R and type the line (example):
fi: Paina Windows-nappia+R ja kirjoita seuraava rivi (esimerkki):

en: Open a Terminal window and type the line (example):
fi: Avaa pääte ja kirjoita rivi (esimerkki):

en: Program did not start!
fi: Ohjelma ei käynnistynyt!

en: Fatal error
fi: Vakava virhe

note: Warning message
en: Cannot launch the browser, probably not found
fi: Selainta ei voida käynnistää, todennäköisesti ei löydy

en: Access denied
fi: Ei käyttöoikeutta

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
fi: Virhe %s: Syötä kelvollinen käyttäjänimi ja salasana.

note: Warning message
en: Old queue detected, use Status->Repair to convert the queue
fi: Vanhan version jono havaittiin, käytä Tila->Korjaa muuntaaksesi jonon

en: Download might fail, only %s of required %s available
fi: Lataaminen saattaa epäonnistua, vain %s osaa %s osasta saatavilla

en: Download failed - Not on your server(s)
fi: Lataus epäonnistui - Ei ole palvelimilla

en: Post-processing
fi: Jälkikäsittely

en: Moving
fi: Siirretään

en: Sent %s to queue
fi: Lähetettiin %s jonoon

note: Error message
en: Error renaming "%s" to "%s"
fi: Virhe uudelleennimettäessä "%s" nimelle "%s"

en: Failed to move files
fi: Tiedostojen siirto epäonnistui

en: Running user script %s
fi: Ajetaan käyttäjän skripti %s

en: Ran %s
fi: Ajettiin %s

en: Script exit code is %s
fi: Skriptin lopetuskoodi on %s

en: More
fi: Lisää

note: Error message
en: Post Processing Failed for %s (%s)
fi: Jälkikäsittely epäonnistui kohteelle %s (%s)

note: Error message
en: see logfile
fi: katso lokitiedosto

en: Download Failed
fi: Lataus epäonnistui

note: Error message
en: Cleanup of %s failed.
fi: %s puhdistaminen epäonnistui.

en: Download Completed
fi: Lataus valmistui

note: Error message
en: Cannot create final folder %s
fi: Ei voitu luoda lopullista kansiota %s

en: [%s] No par2 sets
fi: [%s] Ei par2 arkistoja

en: Some files failed to verify against "%s"
fi: Jotkin tiedostot eivät varmentuneet "%s" kanssa

en: Verified successfully using SFV files
fi: Varmennettiin onnistuneesti SFV tiedostojen avulla.

en: Trying RAR-based verification
fi: Yritetään RAR-pohjaista varmennusta

en: [%s] RAR-based verification failed: %s
fi: [%s] RAR-pohjainen varmennus epäonnistui: %s

en: Passworded
fi: Salasanasuojattu

en: RAR files verified successfully
fi: RAR arkistot varmennettiin onnistuneesti

en: RAR files failed to verify
fi: RAR arkistoja ei voitu varmentaa

note: Error message
en: Removing %s failed
fi: %s poistaminen epäonnistui

note: Error message
en: Failed to hibernate system
fi: Järjestelmän lepotilaan laittaminen epäonnistui

note: Error message
en: Failed to standby system
fi: Järjestelmän valmiustilaan laittaminen epäonnistui

note: Error message
en: Error while shutting down system
fi: Virhe sammutettaessa järjestelmää

note: Warning message
en: Indexer id (%s) not found for ratings file
fi: Indeksoijan id:tä (%s) ei löydetty arviointitiedostolle

en: Server address
fi: Palvelimen osoite

en: API Key
fi: API avain

note: Error message
en: Incorrect RSS feed description "%s"
fi: Virheellinen RSS syötteen kuvaus "%s"

en: Do not have valid authentication for feed %s
fi: Ei ole käyttöoikeutta syötteeseen %s

en: Server side error (server code %s); could not get %s on %s
fi: Palvelinpään virhe (virhekoodi %s); ei voitu noutaa %s kohteesta %s

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
fi: RSS noutaminen epäonnistui kohteesta %s: %s

en: Server %s uses an untrusted HTTPS certificate
fi: Palvelin %s käyttää epäluotettavaa HTTPS sertifikaattia

note: Warning message
en: RSS Feed %s was empty
fi: RSS syöte %s oli tyhjä

en: Incompatible feed
fi: Puutteellinen syöte

note: Warning message
en: Empty RSS entry found (%s)
fi: Tyhjä RSS kohde löytyi (%s)

en: Show interface
fi: Näytä käyttöliittymä

en: Open complete folder
fi: Avaa valmistuneet-kansio

note: Queue page button or entry box
en: Pause for
fi: Keskeytä ajaksi

en: Pause for 5 minutes
fi: Keskeytä 5:ksi minuutiksi

en: Pause for 15 minutes
fi: Keskeytä 15:ksi minuutiksi

en: Pause for 30 minutes
fi: Keskeytä 30:ksi minuutiksi

en: Pause for 1 hour
fi: Keskeytä tunniksi

en: Pause for 3 hours
fi: Keskeytä 3:ksi tunniksi

en: Pause for 6 hours
fi: Keskeytä 6:ksi tunniksi

note: Shutdown SABnzbd - Config->Scheduling
en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Add NZB
fi: Lisää NZB

note: Warning message
en: Bad schedule %s at %s:%s
fi: Virheellinen ajastus %s kohteessa %s:%s

note: Warning message
en: Unknown action: %s
fi: Tuntematon toiminto: %s

note: Warning message
en: Schedule for non-existing server %s
fi: Ajastettu tuntemattomalle palvelimelle %s

note: Queue status "download" - Post processing pick list - Config->RSS button "download item"
en: Download
fi: Lataa

note: PP phase "filejoin"
en: Join files
fi: Yhdistä tiedostot

note: PP phase "unpack"
en: Unpack
fi: Pura

note: PP phase "script" - Notification Script settings
en: Script
fi: Skripti

note: PP Source of the NZB (path or URL) - Where to find the SABnzbd sourcecode
en: Source
fi: Lähde

note: PP Distribution over servers - Main menu item
en: Servers
fi: Palvelimet

note: PP Failure message
en: Failure
fi: Epäonnistui

note: PP status
en: Failed
fi: Epäonnistunut

note: Queue and PP status
en: Waiting
fi: Odotetaan

note: PP status
en: Repairing...
fi: Korjataan...

note: PP status
en: Extracting...
fi: Puretaan...

note: PP status
en: Moving...
fi: Siirretään...

note: PP status
en: Running script...
fi: Ajetaan skripti...

note: PP status
en: Fetching extra blocks...
fi: Noudetaan ylimääräiset lohkot...

note: PP status
en: Quick Check...
fi: Pikatarkistus...

note: PP status
en: Verifying...
fi: Varmennetaan...

note: Pseudo-PP status, in reality used for Queue-status
en: Downloading
fi: Ladataan

en: Propagation delay
fi: Levitysviive

note: #: Config->Scheduler
en: Task
fi: Tehtävä

note: #: Config->Scheduler
en: disable server
fi: poista palvelin käytöstä

note: #: Config->Scheduler
en: enable server
fi: ota palvelin käyttöön

note: #: Config->Scheduler
en: Speedlimit
fi: Nopeusrajoitus

note: #: Config->Scheduler
en: Pause All
fi: Keskeytä kaikki

note: #: Config->Scheduler
en: Pause post-processing
fi: Keskeytä jälkikäsittely

note: #: Config->Scheduler
en: Resume post-processing
fi: Jatka jälkikäsittelyä

note: #: Config->Scheduler
en: Read RSS feeds
fi: Lue RSS syötteet

note: Config->Scheduler
en: Remove failed jobs
fi: Poista epäonnistuneet lataukset

note: Config->Scheduler
en: Remove completed jobs
fi: Poista valmistuneet lataukset

note: Config->Scheduler
en: Pause low prioirty jobs
fi: Keskeytä alhaisen prioriteetin lataukset

note: Config->Scheduler
en: Pause normal prioirty jobs
fi: Keskeytä normaalin prioriteetin lataukset

note: Config->Scheduler
en: Pause high prioirty jobs
fi: Keskeytä korkean prioriteetin lataukset

note: Config->Scheduler
en: Resume low prioirty jobs
fi: Jatka alhaisen prioriteetin lataukset

note: Config->Scheduler
en: Resume normal prioirty jobs
fi: Jatka normaalin prioriteetin lataukset

note: Config->Scheduler
en: Resume high prioirty jobs
fi: Jatka korkean prioriteetin lataukset

note: Config->Scheduler
en: Enable quota management
fi: Ota latausrajoituksen hallinta käyttöön

note: Config->Scheduler
en: Disable quota management
fi: Ota latausrajoituksen hallinta pois käytöstä

note: Prowl priority - Three way switch for duplicates
en: Off
fi: Ei käytössä

note: Prowl priority
en: Very Low
fi: Erittäin vähäinen

note: Prowl priority
en: Moderate
fi: Kohtalainen

note: Prowl priority - Priority pick list
en: Normal
fi: Normaali

note: Prowl priority - Priority pick list
en: High
fi: Korkea

note: Prowl priority
en: Emergency
fi: Hälytys

note: Prowl priority - Priority pick list
en: Low
fi: Matala

note: Megabytes
en: MB
fi: Mt

note: Gigabytes
en: GB
fi: Gt

note: One hour
en: hour
fi: tunti

note: Multiple hours
en: hours
fi: tuntia

note: Multiple minutes
en: mins
fi: minuuttia

note: One second
en: sec
fi: sekunti

note: Multiple seconds
en: seconds
fi: sekuntia

en: day
fi: päivä

en: days
fi: päivää

en: week
fi: viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi

en: Day of month
fi: Kuukauden päivä

en: This week
fi: Tällä viikolla

en: This month
fi: Tässä kuussa

en: Today
fi: Tänään

en: Total
fi: Yhteensä

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Speed
fi: Nopeus

en: on
fi: käytössä

note: Config: startup parameters of SABnzbd - Notification Script settings
en: Parameters
fi: Parametrit

en: Python Version
fi: Python versio

note: Home page of the SABnzbd project
en: Home page
fi: Kotisivu

note: Used in "IRC or IRC-Webaccess"
en: or
fi: tai

note: Server hostname or IP
en: Host
fi: Isäntä

en: Comment
fi: Kommentti

en: Send
fi: Lähetä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Other
fi: Muu

en: Report
fi: Ilmoita

en: Audio
fi: Ääni

en: Not used
fi: Ei käytössä

en: or less
fi: tai vähemmän

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Remember me
fi: Muista minut

note: SABnzbd's theme line
en: The automatic usenet download tool
fi: Automaattinen usenet lataustyökalu

note: "Save" button
en: Save
fi: Tallenna

en: Saving..
fi: Tallennetaan...

note: Used in confirmation popups
en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

note: Used in confirmation popups
en: Delete all downloaded files?
fi: Poistetaanko kaikki ladatut tiedostot?

note: Main menu item
en: Home
fi: Alkuun

note: Main menu item
en: Config
fi: Asetukset

note: Main menu item - History table header
en: Status
fi: Tila

note: Main menu item
en: Help
fi: Ohje

note: Main menu item
en: Forum
fi: Foorumi

note: Main menu item
en: Issues
fi: Ongelmat

note: Main menu item
en: Support the project, Donate!
fi: Tue projektia, lahjoita!

note: Main menu item
en: General
fi: Yleiset

note: Main menu item
en: Folders
fi: Kansiot

note: Main menu item
en: Switches
fi: Muuttujat

note: Main menu item
en: Scheduling
fi: Ajastus

note: Main menu item
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

note: Main menu item
en: Email
fi: Sähköposti

note: Main menu item
en: Categories
fi: Kategoriat

note: Main menu item
en: Sorting
fi: Lajittelu

note: Main menu item
en: Special
fi: Erikoisasetukset

note: Main menu item
en: Search
fi: Etsi

en: Download Dir
fi: Lataukset-kansio

en: PAUSED
fi: KESKEYTETTY

en: Cached %s articles (%s)
fi: %s artikkelia välimuistitettu (%s)

en: Sysload
fi: Kuorma

en: New release %s available at
fi: Uusi versio %s saatavilla osoitteesta

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
fi: Oletko varma, että haluat sammuttaa SABnzbdn?

note: Add NZB to queue (button) - Add NZB to queue (header)
en: Add
fi: Lisää

note: Add NZB file to queue (header
en: Add File
fi: Lisää tiedostosta

note: Job category
en: Category
fi: Kategoria

note: Queue page table column header
en: Processing
fi: Käsitellään

note: Server priority
en: Priority
fi: Prioriteetti

note: Post processing pick list
en: +Repair
fi: +Korjaa

note: Post processing pick list
en: +Unpack
fi: +Pura

note: Post processing pick list
en: +Delete
fi: +Poista

note: Priority pick list
en: Force
fi: Pakota

note: Priority pick list
en: Stop
fi: Pysäytä

note: Add NZB Dialog
en: Enter URL
fi: Syötä osoite

note: Queue page selection menu
en: On queue finish
fi: Kun jono on tyhjä

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown PC
fi: Sammuta tietokone

note: Queue page end-of-queue action
en: Standby PC
fi: Lepotila

note: Queue page end-of-queue action
en: Hibernate PC
fi: Horrostila

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown SABnzbd
fi: Sammuta SABnzbd

note: Queue page selection menu or entry box
en: Speed Limit
fi: Nopeusrajoitus

note: Queue page table column header - Config->RSS table column header
en: Order
fi: Järjestys

note: Queue page table column header - Job details page
en: Name
fi: Nimi

note: Queue page table column header, "estimated time of arrival"
en: ETA
fi: Aikaa jäljellä

note: Queue page table column header, "age of the NZB"
en: AGE
fi: IKÄ

note: Queue page table, "Delete" button
en: Del
fi: Poista

note: Queue page button
en: Retry
fi: Yritä uudelleen

note: Queue end-of-queue selection box
en: Actions
fi: Toiminnot

note: Queue page table, script selection menu
en: Scripts
fi: Skriptit

note: Confirmation popup
en: Delete all items from the queue?
fi: Poistetaanko kaikki kohteet jonosta?

note: Queue page button
en: Purge NZBs
fi: Puhdista NZBt

note: Queue page button
en: Purge NZBs & Delete Files
fi: Puhdista NZBt & poista tiedostot

note: Retry all failed jobs dialog box
en: Retry all failed jobs
fi: Yritä uudelleen kaikki epäonnistuneet lataukset

note: Queue page button
en: Remove NZB
fi: Poista NZB

note: Queue page button
en: Remove NZB & Delete Files
fi: Poista NZB ja tiedostot

note: Queue page, as in "4G *of* 10G"
en: of
fi: /

note: Caption for missing articles in Queue
en: Missing articles
fi: Puuttuvat artikkelit

note: Remaining quota (displayed in Queue)
en: Quota left
fi: Latausrajoitusta jäljellä

note: Manual reset of quota
en: manual
fi: käsikäyttöinen

en: Reset Quota now
fi: Resetoi latausrajoitus nyt

note: Confirmation popup
en: Delete all completed items from History?
fi: Poistetaanko kaikki valmistuneet kohteet historiasta?

note: Button/link hiding History job details
en: Hide details
fi: Piilota yksityiskohdat

note: Button/link showing History job details
en: Show details
fi: Näytä yksityiskohdat

note: Button or link showing only failed History jobs. DON'T MAKE THIS VERY LONG!
en: Show Failed
fi: Näytä epäonnistuneet

note: Button or link showing all History jobs
en: Show All
fi: Näytä kaikki

note: History table header - Size of the download quota
en: Size
fi: Koko

note: Button to delete all failed jobs in History
en: Purge Failed NZBs
fi: Puhdista epäonnistuneet NZBt

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
fi: Puhdista epäonnistuneet NZBt & poista tiedostot

note: Button to delete all completed jobs in History
en: Purge Completed NZBs
fi: Puhdista valmistuneet NZBt

note: Button to delete jobs on current page in History
en: Purge NZBs on the current page
fi: Puhdista NZBt nykyiseltä sivulta

note: Button to add NZB to failed job in History
en: Optional Supplemental NZB
fi: Vaihtoehtoinen täyte-NZB

note: Path as displayed in History details
en: Path
fi: Polku

note: Retry all failed jobs in History
en: Retry all failed
fi: Yritä uudelleen kaikki epäonnistuneet

note: Retry all button for Retry All Failed Jobs
en: Retry All
fi: Yritä uudelleen kaikki

en: Virus/spam
fi: Virus/roskaposti

en: Out of retention
fi: Säilytyksen ulkopuolella

en: Other problem
fi: Muu ongelma

note: Status page button
en: Force Disconnect
fi: Pakota yhteyden katkaisu

en: This will send a test email to your account.
fi: Tämä lähettää testiviestin sähköpostiosoitteeseesi.

note: Status page button
en: Show Logging
fi: Näytä loki

note: Status page button
en: Test Email
fi: Testaa sähköpostia

note: Status page selection menu
en: Logging
fi: Lokiinkirjaus

note: Status page table header
en: Errors/Warning
fi: Virheet/varoitukset

note: Status page logging selection value
en: + Info
fi: + Tiedot

note: Status page tab header - Server: amount of connections
en: Connections
fi: Yhteydet

note: Status page, table header
en: Latest Warnings
fi: Viimeisimmät varoitukset

note: Status page button
en: clear
fi: tyhjennä

note: Status page button
en: Unblock
fi: Poista esto

note: Status page, article identifier
en: Article identifier
fi: Artikkelin tunniste

note: Status page, par-set that article belongs to
en: File set
fi: Tiedostojoukko

note: Status page, table column header, when error occured
en: When
fi: Milloin

note: Status page, table column header, type of message - Config->RSS table column header
en: Type
fi: Tyyppi

note: Status page, indicator that server is enabled
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Dashboard
fi: Hallintapaneeli

en: Connection failed!
fi: Yhteys epäonnistui!

en: Local IPv4 address
fi: Paikallinen IPv4 osoite

en: Public IPv4 address
fi: Julkinen IPv4 osoite

en: IPv6 address
fi: IPv6 osoite

en: Nameserver / DNS Lookup
fi: Nimipalvelin / DNS-selvitys

en: CPU Model
fi: Prosessorin malli

note: Do not translate Pystone
en: System Performance (Pystone)
fi: Järjestelmän suorituskyky (Pystone)

en: Download folder speed
fi: Latauskansion nopeus

en: Complete folder speed
fi: Valmistuneet-kansion nopeus

en: Writing speed
fi: Kirjoitusnopeus

en: Could not write. Check that the directory is writable.
fi: Ei voitu kirjoittaa. Varmista, että sinulla on kirjoitusoikeus kansioon.

en: Click on Repeat test button below to determine
fi: Paina Toista testi -painiketta alapuolella määrittääksesi

en: Repeat test
fi: Toista testi

en: Config File
fi: Asetustiedosto

note: Main config page, how much cache is in use
en: Used cache
fi: Käytetty välimuisti

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
fi: Tämä uudelleenkäynnistää SABnzbdn.<br />Käytä sitä kun luulet ohjelman toimivan epävakaasti.<br />Lataaminen keskeytyy uudelleenkäynnistyksen ajaksi ja jatkuu ohjelman käynnistyttyä.

en: <br />If authentication is enabled, you will need to login again.
fi: <br />Jos tunnistautuminen on käytössä, sinun täytyy kirjautua sisään uudestaan.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
fi: Latauskansiossa on orpoja latauksia.<br />Voit valita niiden poistamisen (sisältäen tiedostot) tai voit lähettää ne takaisin jonoon.

en: The "Repair" button will restart SABnzbd and do a complete<br />reconstruction of the queue content, preserving already downloaded files.<br />This will modify the queue order.
fi: "Korjaa" painike käynnistää SABnzbd uudelleen ja luo jonon<br />sisällön täydellisesti uudelleen, säilyttäen jo ladatut tiedostot.<br />Tämä muuttaa jonon järjestystä.

en: Changes have not been saved, and will be lost.
fi: Muutoksia ei ole tallennettu ja ne menetetään.

en: When your IP address changes or SABnzbd is restarted the session will expire.
fi: Istunto vanhenee kun IP-osoite vaihtuu tai SABnzbd käynnistetään uudelleen.

en: Enable Unzip
fi: Unzip käytössä

en: Enable 7zip
fi: 7zip käytössä

en: Version
fi: Versio

en: Uptime
fi: Käynnissäoloaika

note: Indicates that server is Backup server in Status page
en: Backup
fi: Varmuuskopioi

note: Notification Script settings
en: Read the Wiki Help on this!
fi: Lue Wikin ohjeet tähän!

en: Restarting SABnzbd...
fi: Käynnistetään SABnzbd uudelleen...

en: Changes will require a SABnzbd restart!
fi: Muutokset vaativat SABnzbdn uudelleenkäynnistyksen!

en: SABnzbd Web Server
fi: SABnzbd web-palvelin

en: SABnzbd Host
fi: SABnzbd isäntä

en: Host SABnzbd should listen on.
fi: Osoite jota SABnzbdn tulisi kuunnella.

en: SABnzbd Port
fi: SABnzbd portti

en: Port SABnzbd should listen on.
fi: Portti jota SABnzbdn tulisi kuunnella.

en: Web Interface
fi: Web-käyttöliittymä

en: Choose a skin.
fi: Valitse teema.

en: SABnzbd Username
fi: SABnzbd käyttäjänimi

en: Optional authentication username.
fi: Vaihtoehtoinen käyttäjänimi todennukseen.

en: SABnzbd Password
fi: SABnzbd salasana

en: Optional authentication password.
fi: Vaihtoehtoinen salasana todennukseen.

en: Enable HTTPS
fi: HTTPS käytössä

en: not installed
fi: ei asennettu

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
fi: Ota käyttöön käyttöliittymän käyttäminen HTTPS-osoitteesta.

en: HTTPS Port
fi: HTTPS portti

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
fi: Jos tyhjä, oletusportti kuuntelee ainoastaan HTTPS.

en: HTTPS Certificate
fi: HTTPS sertifikaatti

en: File name or path to HTTPS Certificate.
fi: Tiedostonimi tai polku HTTPS sertifikaattiin.

en: Generate new self-signed certificate and key. Requires SABnzbd restart!
fi: Luo uusi itse allekirjoitettu sertifikaatti ja avain. Vaatii SABnzbd uudelleenkäynnistyksen!

en: HTTPS Key
fi: HTTPS avain

en: File name or path to HTTPS Key.
fi: Tiedostonimi tai polku HTTPS avaimeen.

en: HTTPS Chain Certifcates
fi: HTTPS ketjun sertifikaatit

en: File name or path to HTTPS Chain.
fi: Tiedostonimi tai polku HTTPS ketjuun.

en: Tuning
fi: Hienosäätö

en: RSS Checking Interval
fi: RSS tarkistusväli

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
fi: Tarkistusväli (minuutteina, vähintään 15). Ei ole aktiivinen jos käytät Ajastinta!

en: Maximum line speed
fi: Suurin latausnopeus

en: Percentage of line speed
fi: Latausnopeuden prosenttiosuus

en: Which percentage of the linespeed should SABnzbd use, e.g. 50
fi: Kuinka monta prosenttia latausnopeudesta SABnzbd saa käyttää, esim. 50

en: Article Cache Limit
fi: Välimuistirajoitus artikkeleille

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
fi: Välimuistita artikkelit muistissa levytapahtumien vähentämiseksi.<br /><i>Tavuina, vaihtoehtoisesti lisää pääte K,M,G. Esimerkiksi: "64M" tai "128M"</i>

en: Cleanup List
fi: Puhdistuslista

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>nfo</b> or <b>nfo, sfv</b>
fi: Lista tiedostopäätteistä jotka poistetaan latauksen valmistuttua.<br />Esimerkiksi: <b>nfo</b> tai <b>nfo, sfv</b>

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Restore Defaults
fi: Palauta oletusasetukset

en: Reset
fi: Nollaa

en: Language
fi: Kieli

en: Select a web interface language.
fi: Valitse web-käyttöliittymän kieli.

en: Help us translate SABnzbd in your language! <br/>Add untranslated texts or improved existing translations here:
fi: Auta meitä kääntämään SABnzbd sinun kielellesi!<br/>Käännä tai muokkaa olemassaolevia käännöksiä täällä:

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
fi: Tämä avain antaa kolmannen osapuolen ohjelmille täyden pääsyn SABnzbd-ohjelmaan.

en: NZB Key
fi: NZB avain

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
fi: Tämä avain antaa kolmannen osapuolen ohjelmille oikeudet lisätä NZB-tiedostoja SABnzbd-ohjelmaan.

en: Generate New Key
fi: Luo uusi avain

note: Explanation for QR code of APIKEY
en: API Key QR Code
fi: API avaimen QR-koodi

en: External internet access
fi: Ulkoinen ohjelman käyttö

en: No access
fi: Ei pääsyä

en: Add NZB files
fi: Lisää NZB tiedostot

en: API (no Config)
fi: API (ei asetuksia)

en: Full API
fi: Täysi API

en: Full Web interface
fi: Täysi Web-käyttöliittymä

en: Only external access requires login
fi: Vain ulkoinen käyttö vaatii kirjautumisen

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
fi: <em>HUOM:</em> Kansiot luodaan automaattisesti tallennuksen yhteydessä. Voit käyttää täydellisiä polkuja jos haluat tallentaa oletuskansioiden ulkopuolelle.

en: User Folders
fi: Käyttäjähakemistot

en: Browse
fi: Selaa

en: In
fi: Kohteessa

en: Temporary Download Folder
fi: Väliaikaiset lataukset kansio

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
fi: Sijainti jonne tallennetaan latauksessa olevat kohteet ennen käsittelyä.<br /><i>Voidaan muuttaa vain kun jono on tyhjä.</i>

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
fi: Pienin vapaan tilan määrä väliaikaisille latauksille

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
fi: Keskeytä automaattisesti kun vapaan tilan määrä on vähemmän kuin tämä arvo.<br /><i>Tavuina, mutta voit laittaa perään K,M,G,T kirjaimen. Esimerkiksi: "800M" tai "8G"</i>

en: Completed Download Folder
fi: Valmistuneet kansio

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
fi: Sijainti jonne tallennetaan valmistuneet ja täysin käsitellyt ladatut kohteet.<br /><i>Käyttäjän asettamat kategoriat voivat kumota tämän.</i>

note: Auto-resume download on the reset day
en: Auto resume
fi: Jatka automaattisesti

en: Permissions for completed downloads
fi: Käyttöoikeudet valmistuneille latauksille

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
fi: Aseta käyttöoikeusmalli valmistuneille tiedostoille/kansioille.<br /><i>Oktaalilukuna. Esimerkiksi: "755" tai "777"</i>

en: Watched Folder
fi: Vahdittu kansio

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
fi: Kansio jota vahditaan .nzb tiedostojen varalta.<br /><i>Etsii .nzb tiedostoja myös .zip .rar ja .tar.gz arkistojen sisältä.</i>

en: Watched Folder Scan Speed
fi: Vahditun kansion tarkistusväli

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
fi: Skannausväli sekunteina .nzb tiedostoille.

en: Email Templates Folder
fi: Sähköpostipohjien kansio

en: Folder containing user-defined email templates.
fi: Kansio joka sisältää käyttäjän luomat sähköpostipohjat.

en: Password file
fi: Salasanatiedosto

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
fi: Tiedosto joka sisältää kaikki salasanat joita kokeillaan salattuihin RAR tiedostoihin.

en: System Folders
fi: Järjestelmäkansio

en: Administrative Folder
fi: Hallinnollinen kansio

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
fi: Sijainti jonne tallennetaan jonon hallinnan ja historian tietokannat.<br /><i>Voidaan muuttaa vain jonon ollessa tyhjä.</i>

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
fi: <i>Tiedostoja <b>ei</b> tulla siirtämään. Vaatii SABnzbd uudelleenkäynnistyksen!</i>

en: Log Folder
fi: Lokikansio

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
fi: Sijainti jonne SABnzbd ohjelman lokitiedostot tallennetaan.<br /><i>Vaatii SABnzbd uudelleenkäynnistyksen!</i>

en: .nzb Backup Folder
fi: .nzb varmuuskopiokansio

en: Location where .nzb files will be stored.
fi: Sijainti jonne .nzb tiedostot tallennetaan.

en: Default Base Folder
fi: Oletuskansio

en: Download all par2 files
fi: Lataa kaikki par2 tiedostot

en: Enable recursive unpacking
fi: Rekursiivinen purkaminen käytössä

en: Unpack archives (rar, zip, 7z) within archives.
fi: Purkaa arkistot (rar, zip, 7z) arkistojen sisältä.

en: Ignore any folders inside archives
fi: Ohita kansiot arkistojen sisällä

en: All files will go into a single folder.
fi: Kaikki tiedostot menevät yhteen kansioon.

en: Only Get Articles for Top of Queue
fi: Hae artikkelit vain jonon huipulta

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
fi: Laita päälle jos haluat ohjelman käyttävän vähemmän muistia. Ota pois päältä jos haluat estää hitaiden latauksien aiheuttavan ruuhkaa jonossa.

en: Post-Process Only Verified Jobs
fi: Jälkikäsittele vain onnistuneet lataukset

en: Action when encrypted RAR is downloaded
fi: Toiminto kun salattu RAR havaitaan

en: In case of "Pause", you'll need to set a password and resume the job.
fi: Jos valitsit "Keskeytä", sinun täytyy antaa salasana ja jatkaa sen jälkeen lataamista.

en: Detect Duplicate Downloads
fi: Tunnista päällekkäiset lataukset

en: Detect duplicate episodes in series
fi: Tunnista identtiset jaksot sarjassa

note: Four way switch for duplicates
en: Discard
fi: Hylkää

note: Three way switch for encrypted posts
en: Abort
fi: Peruuta

en: Action when unwanted extension detected
fi: Toiminto kun havaitaan ei toivottu tiedostopääte

en: Unwanted extensions
fi: Ei toivotut tiedostopäätteet

en: Enable SFV-based checks
fi: SFV-pohjaiset tarkistukset käytössä

en: Do an extra verification based on SFV files.
fi: Suorittaa ylimääräisen varmennuksen SFV tiedostojen avulla.

en: User script can flag job as failed
fi: Käyttäjän skripti voi merkitä latauksen epäonnistuneeksi

en: When the user script returns a non-zero exit code, the job will be flagged as failed.
fi: Kun käyttäjän skripti palauttaa nollasta poikkeavan koodin, lataus merkitään epäonnistuneeksi.

en: On failure, try alternative NZB
fi: Epäonnistuessa, kokeile vaihtoehtoista NZB:tä

en: Some servers provide an alternative NZB when a download fails.
fi: Jotkin palvelimet tarjoavat vaihtoehtoisen NZB:n kun lataus epäonnistuu.

en: Enable folder rename
fi: Kansion uudelleennimeäminen käytössä

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
fi: Käyttää väliaikaisia nimiä kun jälkikäsittely on käynnissä. Poista käytöstä jos järjestelmäsi ei toimi oikein asetuksen ollessa päällä.

en: Pre-queue user script
fi: Esijonon käyttäjän skripti

en: Used before an NZB enters the queue.
fi: Käytetään ennen NZB lisäämistä jonoon.

en: Extra PAR2 Parameters
fi: Ylimääräiset PAR2 parametrit

en: Nice Parameters
fi: Nice muuttujat

en: IONice Parameters
fi: IONice muuttujat

en: Disconnect on Empty Queue
fi: Katkaise yhteys kun jono on tyhjä

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
fi: Katkaise yhteys Usenet palvelimeen/palvelimiin kun jono on tyhjä tai tila on keskeytetty.

en: Posts will be paused untill they are at least this age. Setting job priority to Force will skip the delay.
fi: Lähetykset tauotetaan kunnes ne ovat vähintään näin vanhoja. Prioriteetin asettaminen pakottamiselle ohittaa asetetun viiveen.

en: Check for New Release
fi: Tarkista uusi versio

en: Weekly check for new SABnzbd release.
fi: Tarkistaa viikottain uusimman SABnzbd version.

note: Pick list for weekly test for new releases
en: Also test releases
fi: Myös testiversiot

en: Replace Spaces in Foldername
fi: Korvaa välilyönnit kansionimessä

en: Replace spaces with underscores in folder names.
fi: Korvaa välilyönnit alaviivoilla kansionimissä.

en: Replace dots in Foldername
fi: Korvaa pisteet kansionimessä

en: Replace dots with spaces in folder names.
fi: Korvaa pisteet välilyönneillä kansionimissä.

en: Make Windows compatible
fi: Windows yhteensopivuus

en: For servers: make sure names are compatible with Windows.
fi: Palvelimille: varmistaa että nimet ovat Windows yhteensopivia.

en: Launch Browser on Startup
fi: Käynnistä selain käynnistyksen yhteydessä

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
fi: Käynnistää oletusselaimen kun SABnzbd käynnistetään.

en: Pause Downloading During Post-Processing
fi: Keskeytä lataus jälkikäsittelyn ajaksi

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
fi: Keskeyttää lataamisen kun jälkikäsittely alkaa ja jatkaa lataamista kun se lopetetaan.

en: Ignore Samples
fi: Ohita näytteet

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
fi: Ohittaa näytetiedostot (esim. videonäytteet).

en: Delete after download
fi: Poista lataamisen jälkeen

en: HTTPS certificate verification
fi: HTTPS sertfikaatin varmennus

en: Verify certificates when connecting to indexers and RSS-sources using HTTPS.
fi: Varmenna sertifikaatit yhdistettäessä indeksoijiin ja RSS-lähteisiin HTTPS protokollan avulla.

en: Server
fi: Palvelin

en: Post processing
fi: Jälkikäsittely

en: Naming
fi: Nimeäminen

en: Quota
fi: Latausrajoitus

en: Indexing
fi: Indeksoidaan

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
fi: Kuinka paljon voidaan ladata tässä kuussa (K/M/G)

note: Reset day of the download quota
en: Reset day
fi: Resetointipäivä

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
fi: Minä päivänä kuusta tai viikosta (1=Maanantai) palveluntarjoajasi resetoi rajoituksen? (Voit syöttää kellonajan perään hh:mm)

en: Should downloading resume after the quota is reset?
fi: Pitäisikö latauksia jatkaa kun latausrajoitus on resetoitu?

note: Does the quota get reset every day, week or month?
en: Quota period
fi: Latausrajoituksen pituus

en: Does the quota get reset each day, week or month?
fi: Resetoidaanko rajoitus joka päivä, viikko vai kuukausi?

en: Check before download
fi: Tarkista ennen lataamista

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
fi: Yritä ennustaa latauksen valmistuminen ennen lataamista (hitaampi!)

en: SSL Ciphers
fi: SSL-salaus

en: Increase performance by forcing a lower SSL encryption strength.
fi: Lisää suorituskykyä pakottamalla alhaisempi SSL-suojaustaso.

en: Maximum retries
fi: Enimmäismäärä uudelleenyrityksille

en: Maximum number of retries per server
fi: Enimmäismäärä uudelleenyrityksiä yksittäiselle palvelimelle.

en: Abort jobs that cannot be completed
fi: Peruuta lataukset jotka eivät voi valmistua

en: When during download it becomes clear that too much data is missing, abort the job
fi: Peruutetaan lataus, jos ladattaessa huomataan liikaa tiedostoja puuttuvan

en: Enable Filtering
fi: Suodatus päälle

en: Action downloads according to filtering rules.
fi: Latauksien toiminto suodatinsääntöjen mukaan.

en: Abort If
fi: Peruuta jos

en: Else Pause If
fi: Muutoin keskeytä jos

en: Video rating
fi: Videon suosio

en: Audio rating
fi: Äänen suosio

en: Spam
fi: Spämmi

en: Confirmed
fi: Vahvistettu

en: More thumbs down than up
fi: Enemmän alapeukkuja kuin yläpeukkuja

en: Title keywords
fi: Nimen avainsanat

en: Comma separated list
fi: Pilkulla erotettu lista

en: Useful if a newsserver has more than one IPv4/IPv6 address
fi: Hyödyllinen jos uutispalvelimella on enemmän kuin yksi IPv4/IPv6 osoite

note: Caption - Button: Add server
en: Add Server
fi: Lisää palvelin

note: User defined name for server
en: Server description
fi: Palvelimen kuvaus

note: Server port
en: Port
fi: Portti

note: Server username
en: Username
fi: Käyttäjänimi

note: Server password
en: Password
fi: Salasana

note: Server timeout
en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

note: Server's retention time in days
en: Retention time
fi: Säilytysaika

en: Certificate verification
fi: Sertifikaatin varmennus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Strict
fi: Tiukka

note: Explain server priority
en: 0 is highest priority, 100 is the lowest priority
fi: 0 on suurin prioriteetti, 99 on pienin prioriteetti

note: Server optional tickbox
en: Optional
fi: Vaihtoehtoinen

note: Enable server tickbox
en: Enable
fi: Ota käyttöön

note: Button: Remove server
en: Remove Server
fi: Poista palvelin

note: Button: Test server - Wizard step
en: Test Server
fi: Testaa palvelinta

note: Button: Clear server's byte counters
en: Clear Counters
fi: Nollaa laskurit

en: Testing server details...
fi: Testataan pavelimen tietoja...

en: Bandwidth
fi: Kaista

en: Send Group
fi: Lähetä ryhmä

en: Send group command before requesting articles.
fi: Lähettää ryhmäkomennon ennen artikkeleiden pyytämistä.

en: Personal notes
fi: Henkilökohtaiset huomautukset

note: Config->Scheduling
en: Add Schedule
fi: Lisää ajastus

note: Config->Scheduling
en: Frequency
fi: Toisto

note: Config->Scheduling - Job details page, section header
en: Action
fi: Toiminto

note: Config->Scheduling
en: Arguments
fi: Parametrit

note: Config->Scheduling
en: Current Schedules
fi: Nykyiset ajastukset

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
fi: Valintaruutu syötteen nimen vieressä täytyy olla valittuna jotta syöte on päällä ja uusia kohteita tarkistetaan automaattisesti.<br />Kun syöte lisätään, siitä lisätään vain uusia kohteita eikä niitä jotka ovat jo julkaistu syötteessä ellet paina "Pakota lataus" -painiketta.

note: Config->RSS button
en: Read Feed
fi: Lue syöte

note: Config->RSS button
en: Force Download
fi: Pakota lataus

note: Config->RSS table column header
en: Filter
fi: Suodata

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Accept
fi: Hyväksy

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Reject
fi: Hylkää

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Requires
fi: Vaatii

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: RequiresCat
fi: VaadittuCat

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At least
fi: Vähintään

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At most
fi: Enintään

note: Config->RSS filter-type selection menu "From Season/Episode"
en: From SxxEyy
fi: Alkaen SxxExx

note: Config->RSS section header
en: Matched
fi: Vastaa

note: Config->RSS section header
en: Not Matched
fi: Ei vastaavuutta

note: Config->RSS section header
en: Downloaded
fi: Ladattu

note: Config->RSS button
en: Read All Feeds Now
fi: Lue kaikki syötteet nyt

en: Email Notification On Job Completion
fi: Sähköposti-ilmoitus onnistuneesta latauksesta

note: When to send email
en: Never
fi: Ei koskaan

note: When to send email
en: Always
fi: Aina

note: When to send email
en: Error-only
fi: Vain virheet

en: Disk Full Notifications
fi: Levy täynnä ilmoitukset

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
fi: Lähetä sähköposti kun levy on täynnä ja SABnzbd on keskeytetty.

en: Send RSS notifications
fi: Lähetä RSS ilmoitukset

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
fi: Lähetä sähköpostia kun RSS syötteestä lisätään latauksia jonoon.

en: SMTP Server
fi: SMTP-palvelin

en: Set your ISP's server for outgoing email.
fi: Sähköpostin lähtevän postin palvelimen osoite.

en: Email Recipient
fi: Sähköpostin vastaanottaja

en: Email address to send the email to.
fi: Sähköpostiosoite johon viestit lähetetään.

en: Email Sender
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: Who should we say sent the email?
fi: Kuka näytetään viestin lähettäjänä?

en: OPTIONAL Account Username
fi: VAIHTOEHTOINEN tilin käyttäjänimi

en: For authenticated email, account name.
fi: Kirjautumisen vaativalle sähköpostille, tilin käyttäjänimi.

en: OPTIONAL Account Password
fi: VAIHTOEHTOINEN tilin salasana

en: For authenticated email, password.
fi: Kirjautumisen vaativalle sähköpostille, tilin salasana.

en: Notification Sent!
fi: Ilmoitus lähetetty!

note: Don't translate "NotifyOSD"
en: Enable NotifyOSD
fi: NotifyOSD käytössä

note: Header for macOS Notfication Center section
en: Notification Center
fi: Ilmoituskeskus

en: Enable Windows Notifications
fi: Windows-ilmoitukset käytössä

en: Windows Notifications
fi: Windows-ilmoitukset

note: Header for Ubuntu's NotifyOSD notifications section
en: NotifyOSD
fi: IlmoitusOSD

note: Prowl settings
en: Enable Prowl notifications
fi: Prowl ilmoitukset käytössä

note: Prowl settings
en: Requires a Prowl account
fi: Vaatii Prowl-tilin

note: Prowl settings
en: API key for Prowl
fi: Prowl API avain

note: Prowl settings
en: Personal API key for Prowl (required)
fi: Prowlin henkilökohtainen API avain (pakollinen)

note: Pushover settings
en: Enable Pushover notifications
fi: Pushover ilmoitukset käytössä

note: Pushoversettings
en: Requires a Pushover account
fi: Vaatii Pushover tilin

note: Pushover settings
en: Application Token
fi: Ohjelman token

note: Pushover settings
en: Application token (required)
fi: Ohjelman token (pakollinen)

note: Pushover settings
en: User Key
fi: Käyttäjän avain

note: Pushover settings
en: User Key (required)
fi: Käyttäjän avain (pakollinen)

note: Pushover settings
en: Device(s)
fi: Laitteet

note: Pushover settings
en: Device(s) to which message should be sent
fi: Laitteet joihin viesti lähetetään

note: Pushbullet settings
en: Enable Pushbullet notifications
fi: Pushbullet ilmoitukset käytössä

note: Pushbulletsettings
en: Requires a Pushbullet account
fi: Vaatii Pushbullet tilin

note: Pushbullet settings
en: Personal API key
fi: Henkilökohtainen API avain

note: Pushbullet settings
en: Your personal Pushbullet API key (required)
fi: Henkilökohtainen Pushbullet API avain (pakollinen)

note: Pushbullet settings
en: Device
fi: Laite

note: Pushbullet settings
en: Device to which message should be sent
fi: Laite johon viesti lähetetään

note: Header for Notification Script notification section
en: Notification Script
fi: Ilmoitusskripti

note: Notification Script settings
en: Enable notification script
fi: Ilmoitusskripti päällä

note: Notification Scriptsettings
en: Executes a custom script
fi: Suorittaa käyttäjän skriptin

note: Notification Scriptsettings
en: Which script should we execute for notification?
fi: Mikä skripti suoritetaan ilmoitukselle?

en: Indexers can supply a category inside the NZB which SABnzbd will try to match to the categories defined below. Additionally, you can add terms to "Indexer Categories / Groups" to match more categories. Use commas to separate terms. Wildcards in the terms are supported. <br>More information can be found on the Wiki.
fi: Indeksoijat voivat tarjota kategorian NZB tiedoston sisällä jonka SABnzbd yrittää vastata johonkin esimääriteltyyn kategoriaan. Voit lisäksi lisätä sanoja "Indeksoijan kategoriat / ryhmä" -kohtaan vastaamaan useampia kategorioita. Käytä pilkkuja sanojen erottamiseen. Jokerimerkit ovat tuettuna. <br>Lisätietoja löytyy Wikistä.

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
fi: Polun päättäminen tähteen * estää latauskohtaisten kansioiden luomisen.

en: Relative folders are based on
fi: Suhteelliset kansiot jotka perustuvat

en: Folder/Path
fi: Kansio/Polku

en: Indexer Categories / Groups
fi: Indeksoijan kategoriat / ryhmä

en: Series Sorting
fi: Sarjojen lajittelu

en: Enable TV Sorting
fi: TV lajittelu käytössä

en: Pattern Key
fi: Mallin avain

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Example
fi: Esimerkki

en: Enable Movie Sorting
fi: Elokuvien lajittelu käytössä

en: Keep loose downloads in extra folders
fi: Pidä irralliset lataukset ylimääräisissä kansioissa

en: Affected Categories
fi: Kategoriat joita koskee

en: Meaning
fi: Merkitys

en: Pattern
fi: Malli

en: Result
fi: Tulos

en: 1x05 Season Folder
fi: 1x05 Tuotantokausi kansio

en: S01E05 Season Folder
fi: S01E05 Tuotantokausi kansio

en: 1x05 Episode Folder
fi: 1x05 Jakso kansio

en: S01E05 Episode Folder
fi: S01E05 Jakso kansio

en: Title
fi: Nimi

en: Movie Name
fi: Elokuvan nimi

en: Movie.Name
fi: Elokuvan.nimi

en: Movie_Name
fi: Elokuvan_nimi

en: Show Name
fi: Ohjelman nimi

en: Show.Name
fi: Ohjelman.nimi

en: Show_Name
fi: Ohjelman_nimi

en: Season Number
fi: Tuotantokauden numero

en: Episode Number
fi: Jakson numero

en: Episode Name
fi: Jakson nimi

en: Episode.Name
fi: Jakson.nimi

en: Episode_Name
fi: Jakson_nimi

en: File Extension
fi: Tiedostotunniste

en: Extension
fi: Tunniste

en: Part Number
fi: Osan numero

en: Decade
fi: Vuosikymmen

en: Original Filename
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Lower Case
fi: Pienaakkoset

en: TEXT
fi: TEKSTI

en: text
fi: teksti

en: file
fi: tiedosto

en: Sort String
fi: Lajittelumerkkijono

en: Multi-part label
fi: Moniosainen selite

en: In folders
fi: Kansioissa

en: No folders
fi: Ei kansioita

en: Date Sorting
fi: Päivämäärän lajittelu

en: Enable Date Sorting
fi: Päivämäärän lajittelu käytössä

en: Show Name folder
fi: Ohjelman nimi kansio

en: Year-Month Folders
fi: Vuosittaiset-Kuukausittaiset kansiot

en: Daily Folders
fi: Päivittäiset kansiot

note: Note for title expression in Sorting that does case adjustment
en: case-adjusted
fi: kirjainkokoa säätävä

en: Processed Result
fi: Käsitellyt tulokset

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
fi: Harvoin käytetyt asetukset. Paina Ohje-painiketta Wiki-sivustolle päästäksesi, jotta saat tietää näiden tarkoituksen ja ohjeet käyttöön.<br>Älä muuta ennen Wikin lukemista, koska näiden muuttamisella voi olla vakavia sivuvaikutuksia.<br>Oletusarvot ovat kirjoitettuna sulkeiden sisään.

en: Values
fi: Arvot

note: Job details page
en: Edit NZB Details
fi: NZB tietojen muokkaus

note: Job details page, delete button
en: Delete
fi: Poista

note: Job details page, move file to top
en: Top
fi: Ylin

note: Job details page, move file one place up
en: Up
fi: Ylös

note: Job details page, move file one place down
en: Down
fi: Alas

note: Job details page, move file to bottom
en: Bottom
fi: Alin

note: Job details page, select all files
en: All
fi: Kaikki

note: Job details page, invert file selection
en: Invert
fi: Käänteinen

note: Job details page, filename column header
en: Filename
fi: Tiedostonimi

note: Job details page, subject column header
en: Subject
fi: Otsikko

note: Job details page, section header
en: Selection
fi: Valinta

en: left
fi: jäljellä

en: Free Space
fi: Vapaa tila

en: Temp Folder
fi: Väliaikaiskansio

en: Multi-Operations
fi: Monioperaatiot

en: Hold shift key to select a range
fi: Paina vaihto-näppäintä pohjassa valitaksesi alueen

en: Check all
fi: Valitse kaikki

en: Restart SABnzbd
fi: Uudelleenkäynnistä SABnzbd

en: Status and interface options
fi: Tilan ja käyttöliittymän asetukset

en: Or drag and drop files in the window!
fi: Tai vedä ja pudota tiedostot tähän ikkunaan!

en: Lost connection to SABnzbd..
fi: Menetettiin yhteys SABnzbd:hen...

en: In case of SABnzbd restart this screen will disappear automatically!
fi: Mikäli SABnzbd käynnistetään uudelleen, tämä ruutu häviää automaattisesti!

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

en: Fetch
fi: Nouda

en: Refresh rate
fi: Päivitysväli

en: Use global interface settings
fi: Käytä yleisiä käyttöliittymän asetuksia

en: Queue item limit
fi: Jonon pituusrajoitus

en: History item limit
fi: Historian pituusrajoitus

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: page
fi: sivu

en: Loading
fi: Ladataan

en: articles
fi: artikkeleita

en: Rename
fi: Uudelleennimeä

en: Queue repair
fi: Jonon korjaus

en: Show active connections
fi: Näytä aktiiviset yhteydet

en: Orphaned jobs
fi: Orvot lataukset

en: Send back to queue
fi: Lähetä takaisin jonoon

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: Retry all
fi: Yritä uudelleen kaikki

en: Fetch NZB from URL
fi: Nouda NZB osoitteesta

en: Upload NZB
fi: Lähetä NZB

en: Optionally specify a filename
fi: Vaihtoehtoisesti anna tiedostonimi

en: Submit
fi: Lähetä

en: Open Informational URL
fi: Avaa tietoja sisältävä osoite

en: Submitted. Thank you!
fi: Lähetetty. Kiitos!

en: Nothing selected!
fi: Ei mitään valittuna!

en: Remove all selected files
fi: Poista kaikki valitut tiedostot

en: Hide/show completed files
fi: Piilota/näytä valmistuneet tiedostot

en: View Script Log
fi: Näytä skriptien loki

en: LocalStorage (cookies) are disabled in your browser, interface settings will be lost after you close the browser!
fi: LocalStorage (evästeet) on pois käytöstä selaimen asetuksista. Käyttöliittymän asetukset menetetään kun selain suljetaan!

en: Glitter has some (new) features you might like!
fi: Glitter-teemassa on muutamia (uusia) ominaisuuksia joista saatat pitää!

en: Compact layout
fi: Tiivis käyttöliittymä

en: Tabbed layout <br/>(separate queue and history)
fi: Välilehditetty käyttöliittymä <br/>(erillinen jono ja historia)

en: Confirm Queue Deletions
fi: Varmista jonon poistot

en: Confirm History Deletions
fi: Varmista historian poistot

en: How long or untill when do you want to pause? (in English!)
fi: Kuinka pitkään tai mihin asti haluat keskeyttää? (englanniksi!)

en: Sorry, we could not interpret that. Try again.
fi: Valitettavasti emme ymmärtäneet tuota. Yritä uudelleen.

en: Pause for...
fi: Keskeytä ajaksi...

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
fi: Järjestä iän mukaan <small>Vanhin&rarr;Uusin</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
fi: Järjestä iän mukaan <small>Uusin&rarr;Vanhin</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
fi: Järjestä nimen mukaan <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
fi: Järjestä nimen mukaan <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
fi: Järjestä koon mukaan <small>Pienin&rarr;Suurin</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
fi: Järjestä koon mukaan <small>Suurin&rarr;Pienin</small>

en: Uploading
fi: Lähetetään

en: Forcing disconnect
fi: Pakotetaan yhteyden katkaisu

en: Removing job
fi: Poistetaan lataus

en: Removing jobs
fi: Poistetaan lataukset

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
fi: SABnzbd pika-aloitus velho

en: SABnzbd Version
fi: SABnzbd versio

note: Button to go to previous Wizard page
en: Previous
fi: Edellinen

note: Button to go to next Wizard page
en: Next
fi: Seuraava

en: Server Details
fi: Palvelimen tiedot

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
fi: Syötä pääasiallisen usenet tarjoajasi tiedot.

en: The number of connections allowed by your provider
fi: Tarjoajasi sallimien yhteyksien lukumäärä.

note: Wizard: examples of amount of connections
en: E.g. 8 or 20
fi: Esim. 8 tai 20

en: Select only if your provider allows SSL connections.
fi: Valitse vain jos tarjoajasi sallii SSL yhteydet.

en: Click to test the entered details.
fi: Klikkaa testataksesi syötettyjä tietoja.

note: Abbreviation for "for example"
en: E.g.
fi: Esim.

note: Wizard step
en: Setup is now complete!
fi: Asennus on nyt valmis!

note: Wizard tip
en: SABnzbd will now be running in the background.
fi: SABnzbd on nyt käynnissä taustalla.

note: Wizard tip
en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
fi: Selaimen tai sen välilehtien sulkeminen EI sammuta SABnzbd:tä.

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
fi: On suositeltavaa, että painat linkistä hiiren oikealla ja lisäät sen kirjanmerkkeihin. Sitten voit käyttää kirjanmerkkiä kun haluat käyttää SABnzbd ohjelmaa sen ollessa käynnissä taustalla.

en: Further help can be found on our
fi: Lisää ohjeita löytyy

note: Wizard step
en: Go to SABnzbd
fi: Siirry SABnzbd:hen

note: Wizard EXIT button on first page
en: Exit SABnzbd
fi: Poistu SABnzbd:stä

note: Wizard START button on first page
en: Start Wizard
fi: Käynnistä velho

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
fi: 
    SABnzbd ohjelmalla EI OLE MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA.
    Tämä on ilmainen ohjelma ja olet vapaa levittämään sitä tiettyjen ehtojen ollessa voimassa.
    Se on lisensoitu GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Versio 2 alaiseksi ja (oman valinnan mukaan) myös myöhempien versioiden.

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
fi: Jotta voit ladata usenetistä tarvitset tarjoajan. Palveluntarjoajasi saattaa tarjota sinulle sellaisen, mutta on suositeltavaa hankkia premium-tarjoaja.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
fi: Eikö sinulla ole usenet tarjoajaa? Suosittelemme kokeilemaan %s.

note: Error message
en: Failed to rename: %s to %s
fi: Virhe uudelleennimettäessä: %s %s

note: Error message
en: Failed to rename similar file: %s to %s
fi: Samankaltaisen tiedoston uudelleennimeäminen epäonnistui: %s %s

en: Unauthorized access
fi: Luvaton käyttö

en: File not on server
fi: Tiedostoa ei ole palvelimella

note: Error message
en: URLGRABBER CRASHED
fi: OSOITTEENNOUTAJA KAATUI

en: Unusable NZB file
fi: NZB tiedostoa ei voida käyttää

en: URL Fetching failed; %s
fi: Osoitteen nouto epäonnistui; %s

en: The hostname is not set.
fi: Isäntänimeä ei ole asetettu.

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
fi: Yhteyksiä ei ole asetettu. Aktivoi ainakin yksi yhteys.

en: Password masked in ******, please re-enter
fi: Salasana on piilotettu ******, syötä uudelleen

en: Invalid server details
fi: Virheelliset palvelimen tiedot

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
fi: Aikakatkaistu: Yritä laittaa SSL päälle tai yhdistä toiseen porttiin.

en: Timed out
fi: Aikakatkaistiin

en: Unknown SSL protocol: Try disabling SSL or connecting on a different port.
fi: Tuntematon SSL protokolla: Kokeile ottaa SSL käytöstä tai vaihda porttia.

en: Invalid server address.
fi: Virheellinen palvelimen osoite.

en: Server quit during login sequence.
fi: Palvelin lopetettiin kesken kirjautumisen

en: Server requires username and password.
fi: Palvelin vaatii käyttäjänimen ja salasanan.

en: Connection Successful!
fi: Yhdistäminen onnistui!

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
fi: Liikaa yhteyksiä, keskeytä lataaminen tai yritä myöhemmin uudelleen

en: Could not determine connection result (%s)
fi: Yhteystestin lopputulosta ei voitu määrittää (%s)
