SABnzbd-develop - en to ro translation catalogue (932 entries)

note: Notification - Status page, table column header, actual message
en: Warning
ro: Avertisment

note: Notification
en: Error
ro: Eroare

note: Error message
en: Failed to start web-interface
ro: Pornirea interfeţei-web nereuşită

note: Warning message
en: Cannot find web template: %s, trying standard template
ro: Nu se poate găsi şablon web:%s, se încearcă şablon standard

note: Error message
en: SABYenc disabled: no correct version found! (Found v%s, expecting v%s)
ro: SABYenc dezactivat: nu s-a găsit o versiune corectă! (Găsită v%s, se așteaptă v%s)

note: Error message
en: SABYenc module... NOT found! Expecting v%s - https://sabnzbd.org/sabyenc
ro: Modul SABYenc... NEgăsit! Se așteaptă v%s - https://sabnzbd.org/sabyenc

note: Error message
en: par2 binary... NOT found!
ro: binar par2 ... Negăsit!

note: Warning message
en: Your UNRAR version is %s, we recommend version %s or higher.<br />
ro: Versiunea ta de UNRAR este %s,  noi recomandăm versiunea %s sau mai mare.<br />

note: Error message
en: unrar binary... NOT found
ro: binar unrar... Negăsit!

en: 7za binary... NOT found!
ro: Fişier executabil 7za ... Indisponibil!

en: unzip binary... NOT found!
ro: binar unzip... Negăsit!

note: Error message
en: Essential modules are missing, downloading cannot start.
ro: Lipsesc module esențiale, descărcarea nu poate începe.

note: Warning message
en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
ro: Vă rugăm să fiţi conştienţi că numele gazdei 0.0.0.0 va avea nevoie de o adresa IPv6 pentru acces extern

note: Error message
en: HTTP and HTTPS ports cannot be the same
ro: Porturile HTTP și HTTPS nu pot fi aceleași

note: Warning message
en: SABnzbd was started with encoding %s, this should be UTF-8. Expect problems with Unicoded file and directory names in downloads.
ro: SABnzbd a fost pornit cu encodarea %s, aceasta trebuie să fie UTF-8. Pot apărea probleme cu denumiri de fișiere și directoare Unicode în descărcări.

note: Warning message
en: Could not load additional certificates from certifi package
ro: Nu pot încărca certificate adiționale din pachetul certifi

note: Warning message
en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
ro: Dezactivează HTTPS din cauza lipsei fişierelor CERT şi KEY

note: Warning message
en: Disabled HTTPS because of invalid CERT and KEY files
ro: HTTPS dezactivat din cauza fișierelor invalide CERT și KEY

note: Error message
en: Failed to start web-interface:
ro: Nu am putu porni interfața web:

en: SABnzbd %s started
ro: SABnzbd %s pornit

en: SABnzbd shutdown finished
ro: Închidere SABnzbd terminată

note: Warning message
en: Signal %s caught, saving and exiting...
ro: Semnal %s  prins, salvez şi ies...

note: Error message
en: Fatal error at saving state
ro: Eroare fatală la salvare

en: Trying to fetch NZB from %s
ro: Încerc să descarc NZB de la %s

note: Error message
en: Saving %s failed
ro: Salvarea %s nereuşită

note: Error message
en: Cannot create temp file for %s
ro: Nu pot crea fişier temporar pentru %s

note: Warning message
en: Trying to set status of non-existing server %s
ro: Încerc să setez starea unui server nexistent %s

note: Error message
en: Failure in tempfile.mkstemp
ro: Eroare în tempfile.mkstemp

note: Error message
en: Loading %s failed
ro: Încărcarea %s nereuşită

note: Warning message
en: Cannot access PID file %s
ro: Nu pot accesa fișierul PID %s

en: Email succeeded
ro: Email reuşit

en: Test Notification
ro: Notificări Test

en: &nbsp;Resolving address
ro: &nbsp;Reolvare adresă

en: unknown
ro: necunoscut

note: No value, used in dropdown menus - Job details page, select no files
en: None
ro: Niciunul

note: Default value, used in dropdown menus
en: Default
ro: Implicit

note: Error message
en: Failed to compile regex for search term: %s
ro: Compilarea unei căutări regex nereuşită: %s

note: Warning message
en: Too little diskspace forcing PAUSE
ro: Prea puţin spaţiu disc forţez PAUZĂ

note: Error message
en: Disk full! Forcing Pause
ro: Disc plin! Pauză Forţată

note: Error message
en: Disk error on creating file %s
ro: Eroare disc la crearea fişierului %s

note: Error message
en: Fatal error in Assembler
ro: Eroare fatală în  Assembler

note: Warning message
en: Paused job "%s" because of encrypted RAR file (if supplied, all passwords were tried)
ro: Sarcina „%s” a fost întreruptă din cauza fișierului RAR criptat (toate parolele oferite au fost încercate)

note: Warning message
en: Aborted job "%s" because of encrypted RAR file (if supplied, all passwords were tried)
ro: Sarcina „%s” a fost anulată din cauza fișierului RAR criptat (toate parolele oferite au fost încercate)

en: Aborted, encryption detected
ro: Terminat, encriptare detectată

note: Warning message
en: In "%s" unwanted extension in RAR file. Unwanted file is %s
ro: Extensie nedorită în fișierul RAR al „%s”. Fișierul nedorit este %s

en: Unwanted extension is in rar file %s
ro: Extensii fișier nedorite în fișierul rar %s

en: Aborted, unwanted extension detected
ro: Oprit, extensii nedorite detectate

note: Warning message
en: Paused job "%s" because of rating (%s)
ro: Sarcina "%s" întreruptă datorită ratingului (%s)

note: Warning message
en: Aborted job "%s" because of rating (%s)
ro: Sarcina "%s" anulată datorită ratingului (%s)

en: Aborted, rating filter matched (%s)
ro: Abandonat, filtru de rating potrivit (%s)

note: Warning message
en: Job "%s" is probably encrypted due to RAR with same name inside this RAR
ro: Sarcina „%s” este probabil criptată din cauza unui RAR cu același nume în acest RAR

note: Warning message
en: Job "%s" is probably encrypted: "password" in filename "%s"
ro: Sarcina „%s” este probabil criptată: „parolă” în fișierul „%s”

en: passworded
ro: parolat

en: downvoted
ro: vot negativ

en: keywords
ro: cuvinte cheie

note: Warning message
en: Quota spent, pausing downloading
ro: Cotă epuizată, întrerupem descărcarea

en: %s is not a valid email address
ro: %s nu este o adresă email validă

en: Server address required
ro: Adresă server necesară

note: Warning message
en: Configuration locked, cannot save settings
ro: Configurație blocată, nu pot salva setările

note: Error message
en: Cannot write to INI file %s
ro: Nu pot scrie în fişierul INI %s

note: Error message
en: Cannot create backup file for %s
ro: Nu pot crea copie de rezervă pentru %s

note: Error message
en: Incorrectly encoded password %s
ro: Parolă %s codificată greşit

en: Incorrect parameter
ro: Parametru Incorect

en: %s is not a correct octal value
ro: %s nu este o valoare octală corectă

en: UNC path "%s" not allowed here
ro: cale UNC "%s" nu este premisă aici

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
ro: Eroare: Coada nu este goală, nu pot schimba dosar.

note: Error message
en: Cannot write to History database, check access rights!
ro: Nu pot scrie în baza de date ISTORIC, verificaţi permisiunile de acces.

note: Error message
en: Damaged History database, created empty replacement
ro: Bază de date Istoric coruptă, creat un nou fişier gol

note: Error message
en: SQL Command Failed, see log
ro: Comandă SQL Nereuşită, vedeţi jurnal

note: Error message
en: Failed to close database, see log
ro: Închidere bază de date nereuşită, vedeţi jurnal

note: Error message
en: Invalid stage logging in history for %s
ro: Jurnal istoric stagii invalid pentru %s

note: Warning message
en: Decoder failure: Out of memory
ro: Eroare decodare: lipsă memorie

en: UUencode detected, only yEnc encoding is supported [%s]
ro: UUencode detectat, este suportată doar codarea yEnc [%s]

note: Warning message
en: Unknown Error while decoding %s
ro: Eroare Necunoscută în timpul decodării %s

en: Direct Unpack
ro: Dezarhivare directă

note: PP status - History: job status
en: Completed
ro: Finalizat

en: Unpacked %s files/folders in %s
ro: Dezarhivat %s fişierele/dosarele în %s

note: Warning message
en: Direct Unpack was automatically enabled.
ro: Dezarhivarea directă a fost activată automat.

en: Jobs will start unpacking during the downloading to reduce post-processing time. Only works for jobs that do not need repair.
ro: Sarcinile vor începe dezarhivarea pe parcursul descărcării pentru a reduce timpul de postprocesare, Funcționează doar pentru sarcinile care nu necesită reparare.

note: Error message
en: Cannot read Watched Folder %s
ro: Nu pot citi Dosar Urnărire %s

en: Resuming
ro: Reluare

note: PP status - Priority pick list
en: Paused
ro: Întrerupt

note: Warning message
en: You must set a maximum bandwidth before you can set a bandwidth limit
ro: Trebuie să seta-ţi lățimea de bandă maximă înainte de a seta o limită de viteză.

note: Warning message
en: Cannot connect to server %s [%s]
ro: Nu mă pot conecta la serverul %s [%s]

en: Server name does not resolve
ro: Numele de server nu se rezolvă la DNS

note: Warning message
en: Server %s will be ignored for %s minutes
ro: Serverul %s va fi ignorat pentru %s minute

note: Error message
en: Failed to initialize %s@%s with reason: %s
ro: Nu am putu inițializa %s@%s din cauza următorului motiv: %s

note: Warning message
en: Too many connections to server %s
ro: Prea multe conexiuni la serverul %s

note: Warning message
en: Probable account sharing
ro: Partajare cont probabilă

note: Error message
en: Failed login for server %s
ro: Autentificare nereuşită la serverul %s

note: Error message
en: Connecting %s@%s failed, message=%s
ro: Conectare %s@%s eșuată, mesaj=%s

note: Error message
en: Suspect error in downloader
ro: Eroare suspectă în sistemul de descprcare

en: Shutting down
ro: Închidere

en: Failed to connect to mail server
ro: Conectare server mail nereuşită

en: Failed to initiate TLS connection
ro: Iniţializare conexiune TLS nereuşită

en: The server didn't reply properly to the helo greeting
ro: Serverul nu a răspuns în mod corect la cererea de inițiere

en: Failed to authenticate to mail server
ro: Autentificare server mail nereuşită

en: No suitable authentication method was found
ro: Nu am găsit nici o metodă potrivită de autentificare

en: Unknown authentication failure in mail server
ro: Eroare necusnoscută la autentificarea la serverul de mail

en: Failed to send e-mail
ro: Trimitere email nereuşiă

en: Failed to close mail connection
ro: Închidere conexiune mail nereuşită

en: Cannot send, missing required data
ro: Nu pot trimite, informații necesare lipsă

note: Error message
en: Cannot find email templates in %s
ro: Nu pot gasi şabloane email în %s

en: No recipients given, no email sent
ro: Destinatar necunoscut, niciun email trimis

note: Error message - Warning message
en: Cannot read %s
ro: Nu pot citi %s

en: No email templates found
ro: Şabloane email negăsite

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
ro: From: %s
    To: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd raporteaza Disc Plin
    
    Salut,
    
    SABnzbd sa oprit din descarcare, deoarece discul este aproape plin.
    Va rugam sa faceti loc si reluati SABnzbd manual.

en: Cannot create directory %s
ro: Nu pot crea dosarul %s

en: %s directory: %s error accessing
ro: dosarul %s: eroare accesare %s

note: Error message
en: Cannot change permissions of %s
ro: Nu pot schimba permisiunile lui %s

note: Error message
en: Failed making (%s)
ro: Facere nereuşită (%s)

note: Error message
en: Failed moving %s to %s
ro: Mutare %s în %s nereuşită

en: Refused connection with hostname "%s" from:
ro: Conectare refuzată cu gazda „%s” de la:

en: User logged in to the web interface
ro: Utilizatorul s-a autentificat în interfața web

note: Notification
en: User logged in
ro: Utilizator logat

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
ro: Cheie API lipsă, vă rugăm să introduceţi cheia api de la Configurare->General în programul dumneavoastră terţ

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
ro: Cheie API incorectă, Folosiţi cheia api din Configurare->General în programul dumneavoastră terţ:

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
ro: Autentificare lipsă, vă rugăm să introduceţi numele de utilizator/parola de la Configurare->General în programul dumneavoastră terţ:

en: Authentication failed, check username/password.
ro: Autentificare nereuşită, verifică nume utilizator/parolă.

note: Warning message
en: Unsuccessful login attempt from %s
ro: Încercare de conectare nereușită de la %s

en: The Completed Download Folder cannot be the same or a subfolder of the Temporary Download Folder
ro: Directorul de descărcări finalizate nu poate fi același, sau un subdirector al directorului de descărcări temporare

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
ro: Atenţie:LOCALHOST este ambiguu, folosiţi o adresă IP numerică

en: Server address "%s:%s" is not valid.
ro: Adresa server "%s:%s" nu este validă

note: Config->RSS, tab header
en: Feed
ro: Flux

en: Daily
ro: Zilnic

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Sunday
ro: Duminică

en: off
ro: dezactivat

en: Undefined server!
ro: Server nedefinit!

en: Category folder cannot be a subfolder of the Temporary Download Folder.
ro: Directorul de categorii nu poate fi un subdirector al directorului de descărcări temporare.

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: Back
ro: Înapoi

en: Update Available!
ro: Actualizare Disponibilă!

note: Error message
en: Failed to upload file: %s
ro: Eșuare la încărcarea fișierului: %s

note: Error message
en: Error creating SSL key and certificate
ro: Eroare la crearea cheiei şi certificatlui SSL

note: Warning message
en: Your password file contains more than 30 passwords, testing all these passwords takes a lot of time. Try to only list useful passwords.
ro: Fișierul tău cu parole conține peste 30 de parole, verificarea tuturor necesită mult timp. Listează doar parolele utile.

note: Warning message
en: Failed to read the password file %s
ro: Eșuare la citirea fișierului cu parole %s

note: Error message
en: [%s] The command in build_command is undefined.
ro: [%s] Comanda din build_command este nedefinită.

note: Error message
en: Python script "%s" does not have execute (+x) permission set
ro: Scriptul Python „%s” nu are permisiuni de executare (+x)

en: Running script
ro: Rulare script

note: Warning message
en: Unpack nesting too deep [%s]
ro: Numărul de arhive încorporate este prea mare [%s]

en: Joining
ro: Unim

en: Incomplete sequence of joinable files
ro: Secvenţă incompletă de unire fişiere

en: File join of %s failed
ro: Unirea fişierului %s nereuşită

en: [%s] Error "%s" while joining files
ro: [%s] Eroare "%s" în timpul unirii fişierelor

note: Error message
en: Error "%s" while running file_join on %s
ro: Eroare "%s" în timpul file_join a %s

en: [%s] Joined %s files
ro: [%s] Unit %s fişierele

en: Unpacking failed, %s
ro: Dezarhivare nereuşită, %s

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
ro: [%s] Eroare "%s" în timpul dezarhivării fişierelor RAR

note: Error message
en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
ro: Eroare "%s" în timpul rar_unpack a %s

note: Warning message
en: Deleting %s failed!
ro: Ştergere %s nereuşită!

en: Trying unrar with password "%s"
ro: Încerc unrar cu parola "%s"

note: Error message
en: Unpacking failed, archive requires a password
ro: Dezarhivare nereuşită, arhiva necesită o parolă

en: Unpacking
ro: Dezarhivare

en: Unpacking failed, unable to find %s
ro: Dezarhivare nereuşită, nu pot găsi %s

note: Warning message
en: ERROR: unable to find "%s"
ro: EROARE: nu pot găsi "%s"

en: Unpacking failed, CRC error
ro: Dezarhivare nereuşită, eroare CRC

note: Warning message
en: ERROR: CRC failed in "%s"
ro: EROARE: CRC nereuşit în "%s"

en: Unpacking failed, file too large for filesystem (FAT?)
ro: Dezarhivare eșuată, fișier prea mare pentru sistemul de fișiere (FAT?)

note: Error message
en: ERROR: File too large for filesystem (%s)
ro: EROARE: fișier prea mare pentru sistemul de fișiere (%s)

note: Error message
en: Unpacking failed, write error or disk is full?
ro: Dezarhivare nereuşită, eroare scriere sau disc plin?

note: Error message
en: ERROR: write error (%s)
ro: EROARE: eroare scriere (%s)

en: Unpacking failed, path is too long
ro: Dezarhivare eșuată, calea este prea lungă

note: Error message
en: ERROR: path too long (%s)
ro: EROARE: calea este prea lungă (%s)

en: ERROR: %s
ro: EROARE: %s

en: Unusable RAR file
ro: Fișier RAR ce poate fi folosit

en: Corrupt RAR file
ro: Fișier RAR corupt

en: %s files in %s
ro: %s fişiere în %s

note: Error message
en: Error "%s" while running unzip() on %s
ro: Eroare "%s"  în timpul rulării unzip() pe  %s

en: No 7za binary found, cannot unpack "%s"
ro: Nu s-a găsit binar 7za, nu pot dezarhiva „%s”

en: Trying 7zip with password "%s"
ro: Încerc 7zip cu parola "%s"

en: 7ZIP set "%s" is incomplete, cannot unpack
ro: Setul 7ZIP "%s" este incomplet, nu pot dezarhiva

en: Could not unpack %s
ro: Nu pot dezarahiva %s

en: Quick Checking
ro: Verificare Rapidă

note: PP phase "repair"
en: Repair
ro: Repară

en: [%s] Quick Check OK
ro: [%s] Verficare Rapidă OK

en: Starting Repair
ro: Pornire Reparare

en: Repairing failed, %s
ro: Reparare nereuşită, %s

note: Error message
en: Error %s while running par2_repair on set %s
ro: Eroare %s în timpul rulării par2_repair pe setul %s

note: Error message
en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
ro: Eroare "%s" în timpul rulării par2_repair pe setul %s

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
ro: [%s] PAR2 a primit opţiuni incorecte, verifică setările Configurare->Comutatoare

en: [%s] Verified in %s, all files correct
ro: [%s] Verificat în %s, toate fişierele sunt corecte

en: [%s] Verified in %s, repair is required
ro: [%s] Verificat în %s, reparare necesară

en: Invalid par2 files or invalid PAR2 parameters, cannot verify or repair
ro: Fișiere par2 invalide sau parametri PAR2 invalizi, nu pot verifica sau repara

en: Fetching %s blocks...
ro: Descărcare %s blocuri...

en: Fetching
ro: Descărcare

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
ro: Reparare nereuşită, blocuri reparare insuficiente (%s mai puţin)

en: Repairing
ro: Se repară

en: [%s] Repaired in %s
ro: [%s] Reparat în %s

en: Verifying repair
ro: Se verifică repararea

note: Notification
en: Disk full
ro: Disc plin

en: Verifying
ro: Se verifică

en: Checking extra files
ro: Se verifică fișierele extra

note: PP status
en: Checking
ro: Se verifică

en: Trying SFV verification
ro: Încerc verificare SFV

en: This server does not allow SSL on this port
ro: Acest server nu permite SSL pe acest port

en: Certificate hostname mismatch: the server hostname is not listed in the certificate. This is a server issue.
ro: Neportivire certificat: denumirea serverului nu este listată în certificat. Aceasta este o problemă de server.

en: Certificate not valid. This is most probably a server issue.
ro: Certificat invalid. Este cel mai probabil o problemă de server.

en: Server %s uses an untrusted certificate [%s]
ro: Serverul %s utilizează un certificat nesigur [%s]

note: Notification
en: Startup/Shutdown
ro: Pornire/Închidere

note: Notification - Pause downloading - Four way switch for duplicates - Config->Scheduling
en: Pause
ro: Pauză

note: Notification - Resume downloading - Config->Scheduling
en: Resume
ro: Reia

note: Notification - Config->RSS after adding to queue
en: Added NZB
ro: NZB-uri Adăugate

en: Post-processing started
ro: Post-procesare pornită

note: Notification
en: Job finished
ro: Sarcină terminată

note: Notification
en: Job failed
ro: Sarcină eșuată

note: Notification
en: Queue finished
ro: Coadă finalizată

note: Notification
en: Other Messages
ro: Alte Mesaje

en: Not available
ro: Indisponibil

en: Failed to send macOS notification
ro: Eșuare la trimiterea notificării macOS

note: Warning message
en: Failed to send Prowl message
ro: Nu am putu trimite mesajul Prowl

note: Error message
en: Bad response from Pushover (%s): %s
ro: Răspuns greșit de la Pushover (%s): %s

note: Error message - Warning message
en: Failed to send pushover message
ro: Nu am putut trimite mesajul de pushover

note: Error message
en: Bad response from Pushbullet (%s): %s
ro: Răspuns greșit de la Pushbullet (%s): %s

note: Warning message
en: Failed to send pushbullet message
ro: Nu am putu trimite mesajul pushbullet

note: Error message
en: Script returned exit code %s and output "%s"
ro: Scriptul a returnat codul de ieșire %s și rezultatele următoare "%s"

en: Notification script "%s" does not exist
ro: Scriptul de notificare "%s" nu există

en: Failed to send Windows notification
ro: Nu am putut trimite notificări în Fereastră

note: Warning message
en: Failed to import %s files from %s
ro: Importare %s a fişierelor de la %s nereuşită

note: Error message
en: Error while adding %s, removing
ro: Eroare adăugare %s, ştergem

note: Error message
en: Error removing %s
ro: Eroare ştergere %s

note: Error message
en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
ro: Fişier coadă găsit incompatibil, nu pot înainta

note: Error message
en: Error loading %s, corrupt file detected
ro: Eroare încărcare %s, fişier corupt detectat

en: NZB added to queue
ro: NZB adăugat în coadă

note: Warning message
en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
ro: Fişier NZB invalid %s, ignorăm (motiv=%s, line=%s)

note: Warning message
en: Empty NZB file %s
ro: Fişier NZB gol %s

en: Pre-queue script marked job as failed
ro: Scriptul pre-coadă a marcat sarcina ca nereușită

note: Warning message
en: Ignoring duplicate NZB "%s"
ro: Ignorăm duplicat NZB "%s"

note: Warning message
en: Failing duplicate NZB "%s"
ro: Eșuare duplicat NZB „%s”

note: Warning message
en: Duplicate NZB
ro: NZB duplicat

note: Warning message
en: Pausing duplicate NZB "%s"
ro: Întrerupem duplicat NZB "%s"

note: Warning message
en: Unwanted Extension in file %s (%s)
ro: Extensie nedorită în fișierul %s (%s)

en: Aborted, cannot be completed
ro: Anulat nu poate fi finalizat

note: Error message
en: Error importing %s
ro: Eroare importare %s

en: DUPLICATE
ro: DUPLICAT

en: ENCRYPTED
ro: ENCRIPTAT

en: TOO LARGE
ro: PREA MARE

en: INCOMPLETE
ro: INCOMPLET

en: UNWANTED
ro: NEDORIT

en: FILTERED
ro: FLTRAT

en: WAIT %s sec
ro: AŞTEAPTĂ %s sec

en: PROPAGATING %s min
ro: SE PROPAGHEAZĂ %s min

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
ro: Descărcat în %s cu o medie de %sB/s

note: Job details page, file age column header
en: Age
ro: Vârsta

en: %s articles were malformed
ro: %s articolele au fost incorecte

en: %s articles were missing
ro: %s articolele au fost lipsă

en: %s articles had non-matching duplicates
ro: %s articolele au avut duplicate diferite

note: Footer: indicator of warnings
en: Warnings
ro: Atenționări

en: Idle
ro: Inactiv

note: Main menu item
en: Queue
ro: Coadă

note: Queue page button
en: Purge Queue
ro: Goleşte Coadă

note: Main menu item
en: History
ro: Istoric

note: History page button
en: Purge History
ro: Şterge Istoricul

en: Limit Speed
ro: Limitare de Viteză

note: #: Config->Scheduler
en: Scan watched folder
ro: Scanează dosar urmărire

en: Read all RSS feeds
ro: Citește toate feed-urile RSS

en: Complete Folder
ro: Dosar Complet

en: Incomplete Folder
ro: Dosar Incomplet

en: Troubleshoot
ro: Depanare

note: Config->Scheduling
en: Restart
ro: Repornește

en: Restart without login
ro: Reporneşte fără autorizare

en: Quit
ro: Ieșire

en: Queue First 10 Items
ro: Pune la Coadă Primele 10 Obiecte

en: Empty
ro: Gol

en: History Last 10 Items
ro: Istoric Ultimele 10 Obiecte

en: Go to wizard
ro: Dute la vrăjitor

en: Stopping...
ro: Se oprește...

en: Problem with
ro: Problemă cu

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
ro: 
        SABnzbd are nevoie de un tcp/ip port liber pentru serverul său intern.<br>
        Portul %s de pe %s a fost încercat , dar nu este disponibil.<br>
        Alt program foloseşte portul sau SABnzbd este deja pornit.<br>
        <br>
        Vă rugăm să reporniţi SABnzbd cu un număr de port diferit.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
ro: Dacă primiţi acest mesaj de eroare din nou, vă rugăm să încercaţi un alt număr. <br>

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
ro: 
        SABnzbd are nevoie de o adresă gazdă validă pentru serverul său intern.<br>
        Dvs. a-ţi specificat o adresă invalidă.<br>
        Valori sigure sunt <b>localhost</b> şi <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Vă rugăm să reporniţi SABnzbd cu o adresă gazdă bună.

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
ro: 
        SABnzbd a detectat informaţii salvate de la o altă versiune SABnzbd<br>
        dar nu poate să refolosească informaţiile de la cealaltă versiune de program.<br><br>
        Ar fi bine să terminaţi coada mai întâi cu cealaltă versiune de program.<br><br>
        După aceia , porniţi programul cu opţiunea "--clean".<br>
        Aceasta va şterge coada curentă şi istoricul!<br>
        SABnzbd citeşte fişierul "%s".

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
ro: 
        SABnzbd nu poate găsi fişierele de la interfaţa-web %s.<br>
        Vă rugăm să reinstalaţi programul din nou.<br>
        <br>

en: SABnzbd detected a fatal error:
ro: SABnzbd a detectat o eroare fatală:

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
ro: 
        SABnzbd a detectat că fişierul sqlite3.dll lipseşte.<br><br>
        Unele antivirusuri şterg acest fişier.<br>
        Vă rugăm să verificaţi antivirusul , încercaţi să reinstalaţi SABnzbd şi plângeţivă autorului antivirusului.<br>
        <br>

en: Press Startkey+R and type the line (example):
ro: Apasă Start+R şi scrie linia (exemplu):

en: Open a Terminal window and type the line (example):
ro: Deschide fereastra Terminal şi scrie linia (exemplu):

en: Program did not start!
ro: Aplicaţia nu a pornit!

en: Fatal error
ro: Eroare fatală

en: Unable to bind to port %s on %s. Some other software uses the port or SABnzbd is already running.
ro: Nu pot rezerva portul %s pe %s. Alt software utilizează portul sau SABnzbs rulează deja.

note: Warning message
en: Cannot launch the browser, probably not found
ro: Nu pot porni navigatorul web, probabil nu a fost găsit

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
ro: Eroare %s: Trebuie să furnizaţi un nume utilizator şi parolă valid

note: Warning message
en: Old queue detected, use Status->Repair to convert the queue
ro: Coadă de descărcare veche detectată, utilizează Stare->Reparare pentru a converti coada

note: Warning message
en: Completed Download Folder %s is on FAT file system, limiting maximum file size to 4GB
ro: Directorul de descărcări finalizate %s se află pe sistem de fișiere FAT, limitând dimensiunea maximă a fișierului la 4GB

en: Download might fail, only %s of required %s available
ro: Descărcarea ar putea eşua, doar %s din %s disponibil

en: Download failed - Not on your server(s)
ro: Descărcare euată, - Nu este pe serverul(ele) dumneavoastră

en: Post-processing
ro: Post-procesare

en: Moving
ro: Mutare

en: Sent %s to queue
ro: Trimis %s în coadă

note: Error message
en: Error renaming "%s" to "%s"
ro: Eroare redenumire "%s" în "%s"

en: Failed to move files
ro: Nu am putu muta fişier

en: Running user script %s
ro: Rulare script utilizator %s

en: Ran %s
ro: Durată %s

en: Script exit code is %s
ro: Codul de ieșire a scriptului este %s

en: More
ro: Mai mult

note: Error message
en: Post Processing Failed for %s (%s)
ro: Post Procesare Nereuşită pentru %s (%s)

note: Error message
en: see logfile
ro: vezi fişier jurnal

en: Post-processing was aborted
ro: Post-procesarea a fost întreruptă

en: Download Failed
ro: Descărcarea a eșuat

note: Error message
en: Cleanup of %s failed.
ro: Ştergerea lui %s nereuşită.

en: Download Completed
ro: Descărcare terminată

note: Error message
en: Cannot create final folder %s
ro: Nu pot crea dosar final %s

en: [%s] No par2 sets
ro: [%s] Niciun set par2

en: Some files failed to verify against "%s"
ro: Unele fişiere nu au fost verificate corect cu "%s"

en: Verified successfully using SFV files
ro: Verificare reuşită cu fişierele SFV

en: Trying RAR-based verification
ro: Încerc verificare RAR

en: [%s] RAR-based verification failed: %s
ro: [%s] verificarea RAR a eșuat: %s

en: Passworded
ro: Parolat

en: RAR files verified successfully
ro: Fișierele RAR verificate cu succes

en: RAR files failed to verify
ro: Verificarea fișierelor RAR a eșuat

note: Error message
en: Removing %s failed
ro: Ştergerea %s nereuşită

note: Error message
en: Failed to hibernate system
ro: Punere sistem în hibernare nereuşită

note: Error message
en: Failed to standby system
ro: Punere sistem în aşteptare nereuşită

note: Error message
en: Error while shutting down system
ro: Eroare la oprirea sistemului

note: Warning message
en: Indexer id (%s) not found for ratings file
ro: Id-ul indexului (%s) nu a fost găsit pentru fișierul de rating

en: Server address
ro: Adresă server

en: API Key
ro: Cheie API

note: Error message
en: Incorrect RSS feed description "%s"
ro: Descriere flux RSS incorectă "%s"

en: Do not have valid authentication for feed %s
ro: Autentificare invalida pentru flux %s

en: Server side error (server code %s); could not get %s on %s
ro: Eroare la server (codul server %s); nu am putu lua %s în data de %s

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
ro: Descărcare %s: %s din RSS nereuşită

en: Server %s uses an untrusted HTTPS certificate
ro: Serverul %s utilizează un certificat HTTPS nesigur

note: Warning message
en: RSS Feed %s was empty
ro: Fluxul RSS %s a fost gol

en: Incompatible feed
ro: Fulx RSS incompatibil

note: Warning message
en: Empty RSS entry found (%s)
ro: Valoare RSS gasită a fost goală (%s)

en: Show interface
ro: Arată interfața

en: Open complete folder
ro: Deschide dosar descărcări complete

note: Queue page button or entry box
en: Pause for
ro: Pauză timp de

en: Pause for 5 minutes
ro: Pauză timp de 5 minute

en: Pause for 15 minutes
ro: Pauză timp de 15 minute

en: Pause for 30 minutes
ro: Pauză timp de 30 minute

en: Pause for 1 hour
ro: Pauză timp de o oră

en: Pause for 3 hours
ro: Pauză timp de 3 ore

en: Pause for 6 hours
ro: Pauză timp de 6 ore

note: Shutdown SABnzbd - Config->Scheduling
en: Shutdown
ro: Închidere

en: Remaining
ro: Rămas

en: Add NZB
ro: Adaugă NZB

note: Warning message
en: Bad schedule %s at %s:%s
ro: Programator Greşit %s la %s:%s

note: Warning message
en: Unknown action: %s
ro: Acţiune necunoscută: %s

note: Warning message
en: Schedule for non-existing server %s
ro: Planificare pentru un server inexistent %s

note: Queue status "download" - Post processing pick list - Config->RSS button "download item"
en: Download
ro: Descarcă

note: PP phase "filejoin"
en: Join files
ro: Uneşte fişierele

note: PP phase "unpack"
en: Unpack
ro: Dezarhivează

note: PP Source of the NZB (path or URL) - Where to find the SABnzbd sourcecode
en: Source
ro: Sursă

note: PP Distribution over servers - Main menu item
en: Servers
ro: Servere

note: PP Failure message
en: Failure
ro: Nereuşit

note: PP status
en: Failed
ro: Nereuşit

note: Queue and PP status
en: Waiting
ro: Se așteaptă

note: PP status
en: Repairing...
ro: Reparare...

note: PP status
en: Extracting...
ro: Dezarhivare...

note: PP status
en: Moving...
ro: Mutare...

note: PP status
en: Running script...
ro: Rulare script...

note: PP status
en: Fetching extra blocks...
ro: Descărcare blocuri extra...

note: PP status
en: Quick Check...
ro: Verificare Rapidă...

note: PP status
en: Verifying...
ro: Verificare...

note: Pseudo-PP status, in reality used for Queue-status
en: Downloading
ro: Descărcare

en: Propagation delay
ro: Întârziere de propagare

note: #: Config->Scheduler
en: Task
ro: Sarcină

note: #: Config->Scheduler
en: disable server
ro: dezactivează server

note: #: Config->Scheduler
en: enable server
ro: activează server

note: #: Config->Scheduler
en: Speedlimit
ro: Limitare de Viteză

note: #: Config->Scheduler
en: Pause All
ro: Pauză Toate

note: #: Config->Scheduler
en: Pause post-processing
ro: Pauză post-procesare

note: #: Config->Scheduler
en: Resume post-processing
ro: Reia post-procesare

note: #: Config->Scheduler
en: Read RSS feeds
ro: Citeşte fluxuri RSS

note: Config->Scheduler
en: Remove failed jobs
ro: Elimină sarcini nereuşite

note: Config->Scheduler
en: Remove completed jobs
ro: Elimină sarcinile finalizate

note: Config->Scheduler
en: Pause low prioirty jobs
ro: Întrerupte sarcinile cu prioritate redusă

note: Config->Scheduler
en: Pause normal prioirty jobs
ro: Întrerupe sarcinile cu prioritate normală

note: Config->Scheduler
en: Pause high prioirty jobs
ro: Întrerupe sarcinile cu prioritate ridicată

note: Config->Scheduler
en: Resume low prioirty jobs
ro: Reia sarcinile cu prioritate redusă

note: Config->Scheduler
en: Resume normal prioirty jobs
ro: Reia sarcinile cu prioritate normală

note: Config->Scheduler
en: Resume high prioirty jobs
ro: Reia sarcinile cu prioritate ridicată

note: Config->Scheduler
en: Enable quota management
ro: Activează gestionarea cotelor

note: Config->Scheduler
en: Disable quota management
ro: Dezactivează gestionarea cotelor

note: Prowl priority - Three way switch for duplicates
en: Off
ro: Oprit

note: Prowl priority
en: Very Low
ro: Foarte scăzută

note: Prowl priority
en: Moderate
ro: Moderat

note: Prowl priority - Priority pick list
en: High
ro: Ridicată

note: Prowl priority
en: Emergency
ro: Urgență

note: Prowl priority - Priority pick list
en: Low
ro: Scăzută

note: One hour
en: hour
ro: oră

note: Multiple hours
en: hours
ro: ore

note: Multiple minutes
en: mins
ro: minute

note: Multiple seconds
en: seconds
ro: secunde

en: day
ro: zi

en: days
ro: zile

en: week
ro: săptămână

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

en: Day of month
ro: Zi din lună

en: This week
ro: Săptămâna aceasta

en: This month
ro: Luna aceasta

en: Today
ro: Azi

en: Custom
ro: Personalizat

en: Speed
ro: Viteză

en: on
ro: activat

note: Config: startup parameters of SABnzbd - Notification Script settings
en: Parameters
ro: Parametrii

en: Python Version
ro: Versiune Python

note: Home page of the SABnzbd project
en: Home page
ro: Pagină de pornire

note: Used in "IRC or IRC-Webaccess"
en: or
ro: sau

note: Server hostname or IP
en: Host
ro: Gazdă

en: Comment
ro: Comentariu

en: Send
ro: Trimite

en: Cancel
ro: Anulează

en: Other
ro: Altele

en: Report
ro: Raportează

en: Not used
ro: Neutilizat

en: or less
ro: sau mai puțin

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log out
ro: Deconectare

en: Remember me
ro: Ține-mă minte

note: SABnzbd's theme line
en: The automatic usenet download tool
ro: Instrumentul de descărcare automată usenet

note: "Save" button
en: Save
ro: Salvează

en: Saving..
ro: Salvăm..

note: Used in confirmation popups
en: Are you sure?
ro: Sunteţi sigur?

note: Used in confirmation popups
en: Delete all downloaded files?
ro: Ştergeţi toate fişierele descărcate?

note: Main menu item
en: Home
ro: Pagina de pornire

note: Main menu item
en: Config
ro: Configurare

note: Main menu item - History table header
en: Status
ro: Stare

note: Main menu item
en: Help
ro: Ajutor

note: Main menu item
en: Issues
ro: Probleme

note: Main menu item
en: Folders
ro: Directoare

note: Main menu item
en: Switches
ro: Comutatoare

note: Main menu item
en: Scheduling
ro: Planificare

note: Main menu item
en: Notifications
ro: Notificări

note: Main menu item
en: Categories
ro: Categorii

note: Main menu item
en: Sorting
ro: Sortare

note: Main menu item
en: Search
ro: Caută

en: Download Dir
ro: Dosar Descărcare

en: PAUSED
ro: ÎNTRERUPT

en: Cached %s articles (%s)
ro: Articole %s în cache (%s)

en: Sysload
ro: Încărcare sistem

en: New release %s available at
ro: Versiune nouă %s disponibilă la

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să inchideţi SABnzbd?

note: Add NZB to queue (button) - Add NZB to queue (header)
en: Add
ro: Adaugă

note: Add NZB file to queue (header
en: Add File
ro: Adaugă fişier

note: Job category
en: Category
ro: Categorie

note: Queue page table column header
en: Processing
ro: În curs de procesare

note: Server priority
en: Priority
ro: Prioritate

note: Post processing pick list
en: +Repair
ro: +Reparare

note: Post processing pick list
en: +Unpack
ro: +Dezarhivare

note: Post processing pick list
en: +Delete
ro: +Ştergere

note: Priority pick list
en: Force
ro: Forțează

note: Add NZB Dialog
en: Enter URL
ro: Introdu URL

note: Queue page selection menu
en: On queue finish
ro: La terminarea coadei de descărcare

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown PC
ro: Închide PC

note: Queue page end-of-queue action
en: Standby PC
ro: Repaus PC

note: Queue page end-of-queue action
en: Hibernate PC
ro: Hibernare PC

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown SABnzbd
ro: Închide SABnzbd

note: Queue page selection menu or entry box
en: Speed Limit
ro: Limită de Viteză

note: Queue page table column header - Config->RSS table column header
en: Order
ro: Ordine

note: Queue page table column header - Job details page
en: Name
ro: Nume

note: Queue page table column header, "estimated time of arrival"
en: ETA
ro: Timp Estimat

note: Queue page table column header, "age of the NZB"
en: AGE
ro: Vârstă

note: Queue page table, "Delete" button
en: Del
ro: Şterge

note: Queue page button
en: Retry
ro: Reîncearcă

note: Queue end-of-queue selection box
en: Actions
ro: Acțiuni

note: Queue page table, script selection menu
en: Scripts
ro: Script-uri

note: Confirmation popup
en: Delete all items from the queue?
ro: Ştergeţi toate obiectele din coadă?

note: Queue page button
en: Purge NZBs
ro: Şterge NZB-uri

note: Queue page button
en: Purge NZBs & Delete Files
ro: Şterge NZB-uri & Fişiere Şterse

note: Retry all failed jobs dialog box
en: Retry all failed jobs
ro: Reîncearcă toate sarcinile eșuate

note: Queue page button
en: Remove NZB
ro: Şterge NZB

note: Queue page button
en: Remove NZB & Delete Files
ro: Şterge NZB & Fişiere Şterse

note: Queue page, as in "4G *of* 10G"
en: of
ro: din

note: Caption for missing articles in Queue
en: Missing articles
ro: Articole lipsă

note: Remaining quota (displayed in Queue)
en: Quota left
ro: Cotă rămasă

en: Reset Quota now
ro: Resetează Cota acum

note: Confirmation popup
en: Delete all completed items from History?
ro: Ştergeţi toate obiectele complete din Istoric?

note: Button/link hiding History job details
en: Hide details
ro: Ascunde detaliile

note: Button/link showing History job details
en: Show details
ro: Arată detalii

note: Button or link showing only failed History jobs. DON'T MAKE THIS VERY LONG!
en: Show Failed
ro: Arată Nereuşite

note: Button or link showing all History jobs
en: Show All
ro: Arată toate

note: History table header - Size of the download quota
en: Size
ro: Mărime

note: Button to delete all failed jobs in History
en: Purge Failed NZBs
ro: Şterge NZB-uri nereuşite

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
ro: Şterge NZB-uri Nereuşite & Fişiere Şterse

note: Button to delete all completed jobs in History
en: Purge Completed NZBs
ro: Şterge NZB-uri Complete

note: Button to add NZB to failed job in History
en: Optional Supplemental NZB
ro: NZB Suplimentar Opţional

note: Path as displayed in History details
en: Path
ro: Cale

note: Retry all failed jobs in History
en: Retry all failed
ro: Reîncearcă toate eșuate

note: Retry all button for Retry All Failed Jobs
en: Retry All
ro: Reîncearcă toate

en: Out of retention
ro: Dincolo de retenție

en: Other problem
ro: Altă problemă

note: Status page button
en: Force Disconnect
ro: Forţează Deconectarea

en: This will send a test email to your account.
ro: Acesta va trimite un email test către contul dvs.

note: Status page button
en: Show Logging
ro: Arată Jurnalizarea

note: Status page button
en: Test Email
ro: Email Test

note: Status page selection menu
en: Logging
ro: Jurnalizare

note: Status page table header
en: Errors/Warning
ro: Erori/Avertismente

note: Status page logging selection value
en: + Debug
ro: + Depanare

note: Status page tab header - Server: amount of connections
en: Connections
ro: Conexiuni

note: Status page, table header
en: Latest Warnings
ro: Ultimele Avertizări

note: Status page button
en: clear
ro: Şterge

note: Status page button
en: Unblock
ro: Deblochează

note: Status page, article identifier
en: Article identifier
ro: Identificator Articol

note: Status page, par-set that article belongs to
en: File set
ro: Set fişiere

note: Status page, table column header, when error occured
en: When
ro: Când

note: Status page, table column header, type of message - Config->RSS table column header
en: Type
ro: Tip

note: Status page, indicator that server is enabled
en: Enabled
ro: Activat

en: Dashboard
ro: Panou de Control

en: Connection failed!
ro: Conectare eșuată!

en: Local IPv4 address
ro: Adresa IPv4 locală

en: Public IPv4 address
ro: Adresa IPv4 publică

en: IPv6 address
ro: Adresa IPv6

en: Nameserver / DNS Lookup
ro: Server de nume/Căutare DNS

en: CPU Model
ro: Model CPU

note: Do not translate Pystone
en: System Performance (Pystone)
ro: Perfromanță Sistem (Pystone)

en: Download folder speed
ro: Viteză de descărcare director

en: Complete folder speed
ro: Vitează completă director

en: Writing speed
ro: Viteză de scriere

en: Could not write. Check that the directory is writable.
ro: Nu am putut scrie. Verifică dacă director poate fi modificat.

en: Click on Repeat test button below to determine
ro: Click pe butonul de Repetare test pentru a determina

en: Repeat test
ro: Repetă test

en: Config File
ro: Fişier Configurare

note: Main config page, how much cache is in use
en: Used cache
ro: Cache Folosit

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
ro: Acest lucru va reporni SABnzbd.<br />Folosiţi-l atunci când credeţi că programul are o problemă de stabilitate.<br />Descărcarea va fi oprită înainte de repornire şi reluată ulterior.

en: <br />If authentication is enabled, you will need to login again.
ro: <br />Dacă este activată autentificarea v-a trebuie să vă logați din nou.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
ro: Sunt sarcini orfane în dosarul de descărcare.<br />Puteţi alege în a le şterge (inclusiv fişierele) sau a le trimite înapoi în coadă.

en: The "Repair" button will restart SABnzbd and do a complete<br />reconstruction of the queue content, preserving already downloaded files.<br />This will modify the queue order.
ro: Butonul "Reparare" va reporni SABnzbd şi face o reconstrucţie completă <br />a conţinutului coadei de descărcare , menţinând fişierele deja descărcate.<br />Acest lucru va modifica ordinea în coada de descărcare.

en: Changes have not been saved, and will be lost.
ro: Modificările nu au fost salvate, şi vor fi pierdute.

en: When your IP address changes or SABnzbd is restarted the session will expire.
ro: Atunci când modificați adresa IP sau dacă SABnzbd este repornit sesiunea dumneavoastră va expira.

en: Enable Unzip
ro: Activează Unzip

en: Enable 7zip
ro: Activează  7zip

en: Version
ro: Versiune

en: Uptime
ro: Durata Funcţionării

note: Indicates that server is Backup server in Status page
en: Backup
ro: Server Secundar

note: Notification Script settings
en: Read the Wiki Help on this!
ro: Citeşte Ajutorul Wiki despre asta !

en: Restarting SABnzbd...
ro: Repornim SABnzbd...

en: Changes will require a SABnzbd restart!
ro: Modificările vor necesita repornirea SABnzbd!

en: SABnzbd Web Server
ro: Server Web SABnzbd

en: SABnzbd Host
ro: Gazdă SABnzbd

en: Host SABnzbd should listen on.
ro: Nume Gazdă unde SABnzbd va asculta.

en: SABnzbd Port
ro: Port SABnzbd

en: Port SABnzbd should listen on.
ro: Portul pe care SABnzbd îl va asculta.

en: Web Interface
ro: Interfață Web

en: Choose a skin.
ro: Alege o temă.

en: SABnzbd Username
ro: Nume Utilizator SABnzbd

en: Optional authentication username.
ro: Nume Utilizator autentificare opţional

en: SABnzbd Password
ro: Parolă SABnzbd

en: Optional authentication password.
ro: Parolă autentificare opţională

en: Enable HTTPS
ro: Activează HTTPS

en: not installed
ro: neinstalat

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
ro: Permite acesarea interfeţei de la o adresă HTTPS.

en: HTTPS Port
ro: Port HTTPS

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
ro: Dacă e gol, portul standard va asculta doar în HTTPS.

en: HTTPS Certificate
ro: Certificat HTTPS

en: File name or path to HTTPS Certificate.
ro: Nume fişier sau cale Certificat HTTPS.

en: HTTPS Key
ro: Cheie HTTPS

en: File name or path to HTTPS Key.
ro: Nume fişier sau cale Cheie HTTPS.

en: HTTPS Chain Certifcates
ro: Certificate Cheie HTTPS

en: File name or path to HTTPS Chain.
ro: Nume fişier sau cale  cheie HTTPS.

en: Tuning
ro: Optimizări

en: RSS Checking Interval
ro: Interval Verficare RSS

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
ro: Interval verificare (în minute, cel puţin 15). Inactiv când se foloseşte Planificatorul!

en: Maximum line speed
ro: Viteză maximă a conexiunii

en: Percentage of line speed
ro: Procent din viteza conexiunii

en: Which percentage of the linespeed should SABnzbd use, e.g. 50
ro: Ce procent din viteza conexiuni poate fi utilizat de SABnzbd, ex. 50

en: Article Cache Limit
ro: Limită Cache Articole

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
ro: Stochează articolele în memorie pentru a reduce acesul disc.<br /><i>În octeţi, opţional urmaţi de K,M,G. De exemplu : "64M" sau"128M"</i>

en: Cleanup List
ro: Listă Curăţenie

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>nfo</b> or <b>nfo, sfv</b>
ro: Listă de extensii fișiere ce trebuie să fie șterse după descărcare.<br />De exemplu: <b>nfo</b> or <b>nfo, sfv</b>

en: Save Changes
ro: Salvează Modificările

en: Reset
ro: Resetează

en: Language
ro: Limbă

en: Select a web interface language.
ro: Alegeţi o limbă interfaţă web.

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
ro: Această cheie va oferi programelor terţe acces deplin la SABnzbd.

en: NZB Key
ro: Cheie NZB

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
ro: Această cheie va permite programelor terţe să adauge NZB-uri în SABnzbd.

en: Generate New Key
ro: Generează o Cheie Nouă

note: Explanation for QR code of APIKEY
en: API Key QR Code
ro: Cheie API sau Cod QR

en: External internet access
ro: Acces extern la internet

en: No access
ro: Fără acces

en: Add NZB files
ro: Adaugă fișiere NZB

en: API (no Config)
ro: API (fără Configurare)

en: Full API
ro: API Complet

en: Full Web interface
ro: Interfață Web completă

en: Only external access requires login
ro: Doar accesul extern necesităr autentificare

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
ro: <em>NOTĂ:</em>Dosarele vor fi create automat când se Salvează. Puteţi utiliza căi absolute pentru a salva în afara dosarelor implicite.

en: User Folders
ro: Dosare Utilizator

en: Browse
ro: Răsfoire

en: In
ro: În

en: Temporary Download Folder
ro: Dosar Descărcare Temporar

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
ro: Locaţie de stocare a descărcărilor neprelucrate.<br /><i>Poate fi schimbată doar atunci când coada este goală.</i>

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
ro: Minim de Spaţiu Liber pentru Dosar Descărcare Temporar

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
ro: Auto-pauză când spaţiul liber este sub această valoare.<br /><i>În octeţi, urmaţi opţional de K, M, G, T. De exemplu: "800M" sau "8G"</i>

en: Completed Download Folder
ro: Dosar Descărcări Finalizate

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
ro: Locație pentru stocare , a descărcărilor procesate complet.<br /><i>Poate fi suprascris de categoriile definite de utilizator.</i>

note: Auto-resume download on the reset day
en: Auto resume
ro: Auto repornire

en: Permissions for completed downloads
ro: Permisiuni pentru descărcări finalizate

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
ro: Setează permisiunile pentru fişierele/directoarele finalizate.<br /><i>În valori octale. De exemplu: "755" sau "777"</i>

en: Watched Folder
ro: Dosar Monitorizat

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
ro: Dosar pentru supraveghere fişiere .nzb.<br /><i>Scanează de asemenea şi arhivele .zip .rar .tar.gz de fişiere .nzb.</i>

en: Watched Folder Scan Speed
ro: Viteză Scanare Dosar Monitorizat

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
ro: Numărul de secunde între scanarea de fişiere .nzb.

en: Email Templates Folder
ro: Dosar Şabloane Email

en: Folder containing user-defined email templates.
ro: Dosar ce conţine şabloane email utilizator.

en: Password file
ro: Fișier parole

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
ro: Fişier ce conţine parole pentru fişiere RAR encriptate.

en: System Folders
ro: Dosare Sistem

en: Administrative Folder
ro: Dosar Administrativ

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
ro: Locaţia coadei admin şi istoricul bazei de date.<br /><i>Poate fi folosit doar când coada e goală.</i>

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
ro: <i>Informaţiile vor <b>nu vor</b> fi mutate. Necesită repornire SABnzbd!</i>

en: Log Folder
ro: Dosar Jurnal

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
ro: Locaţie a fişierelor jurnal ale SABnzbd.<br /><i>Necesită repornire SABnzbd!</i>

en: .nzb Backup Folder
ro: Dosar Copie de Siguranţă .nzb

en: Location where .nzb files will be stored.
ro: Locaţie unde fişierele .nzb vor fi stocate.

en: Default Base Folder
ro: Dosar de Bază Implicit

en: Download all par2 files
ro: Descarcă toate fișierele par2

en: Enable recursive unpacking
ro: Activează dezarhivarea recursivă

en: Unpack archives (rar, zip, 7z) within archives.
ro: Dezarhivează arhivele (rar, zip, 7z) conținute în alte arhive.

en: Ignore any folders inside archives
ro: Ignoră orice director din interiorul arhivelor

en: All files will go into a single folder.
ro: Toate fișierele merg într-un singur director

en: Only Get Articles for Top of Queue
ro: Ia Articole doar din Vârful Coadei

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
ro: Activează pentru folosire de memorie mai puţină. Dezactivaţi pentru a preveni ca sarcinile lente să blocheze coada.

en: Post-Process Only Verified Jobs
ro: Post-Procesează Doar Sarcinile Verificate

en: Action when encrypted RAR is downloaded
ro: Acțiuni când se descarcă un RAR encriptat

en: In case of "Pause", you'll need to set a password and resume the job.
ro: În cazul "Întrerupere", dumneavoastră trebuie să introduceți parola și să reluați sarcina.

en: Detect Duplicate Downloads
ro: Detectează Descărcări Duplicate

en: Detect duplicate episodes in series
ro: Detectează episoade duplicate în seriale

note: Four way switch for duplicates
en: Discard
ro: Ignoră

note: Three way switch for encrypted posts
en: Abort
ro: Renunță

en: Action when unwanted extension detected
ro: Acțiune când se detectează o extensie nedorită

en: Unwanted extensions
ro: Extensii nedorite

en: Enable SFV-based checks
ro: Activează verficări SFV

en: Do an extra verification based on SFV files.
ro: Fă o verificare extra bazată pe fişiere SFV

en: User script can flag job as failed
ro: Sarcina cu script a utilizatorului a eșuat

en: When the user script returns a non-zero exit code, the job will be flagged as failed.
ro: Când un script de utilizator returnează o ieșire diferit de codul de ieșire, sarcina v fi marcată ca fiind nereușită.

en: On failure, try alternative NZB
ro: La eroare, încearcă NZB alternativ

en: Some servers provide an alternative NZB when a download fails.
ro: Unele server oferă o alternativă dacă un NZB eșuează.

en: Enable folder rename
ro: Activează redenumire dosar

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
ro: Foloseşte nume temporare în timpul post procesării. Dezactivaţi când sistemul dvs. nu gestionează aceasta corect.

en: Pre-queue user script
ro: Script utilizator Pre-Coadă

en: Used before an NZB enters the queue.
ro: Folosit înainte ca un NZB să intre în coadă.

en: Extra PAR2 Parameters
ro: Parametri Extra PAR2

en: Nice Parameters
ro: Parametri Nice

en: IONice Parameters
ro: Parametri IONice

en: Disconnect on Empty Queue
ro: Deconectează când Coada e Goală

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
ro: Deconectează de la serverul(ele) Usenet când coada e goală sau în pauză.

en: Posts will be paused untill they are at least this age. Setting job priority to Force will skip the delay.
ro: Articolele vor fi întrerupte până ce vor avea cel puțin vechimea aceasta. Dacă setați prioritatea descărcării ca Forțat evitați această întârziere.

en: Check for New Release
ro: Verifică Versiuni Noi

en: Weekly check for new SABnzbd release.
ro: Verificare săptămânală versiuni noi SABnzbd.

note: Pick list for weekly test for new releases
en: Also test releases
ro: Testeaza şi versiuni de încercare

en: Replace Spaces in Foldername
ro: Înlocuieşte Spaţiile din Numele Dosarelor

en: Replace spaces with underscores in folder names.
ro: Înlocuieşte spaţiile cu _ în numele dosarelor.

en: Replace dots in Foldername
ro: Înlocuieşte punctele din Numele Dosarelor

en: Replace dots with spaces in folder names.
ro: Înlocuieşte puntele cu spaţii în numele dosarelor.

en: Make Windows compatible
ro: Fă Windows compatibil

en: For servers: make sure names are compatible with Windows.
ro: Pentru servere: asigurați-vă că numele sun comparibile cu Windows

en: Launch Browser on Startup
ro: Porneşte Navigator Web la Pornire

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
ro: Porneşte navigatorul web implicit când se porneşte SABnzbd.

en: Pause Downloading During Post-Processing
ro: Întrerupe Descărcarea în Timpul Post-Procesare

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
ro: Întrerupe descărcare la începerea post procesării şi reporneşte când e terminată.

en: Ignore Samples
ro: Ignoră Monstre

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
ro: Ignoră fişiere monstră (de ex. monstre video)

en: Delete after download
ro: Şterge după descărcare

en: Post processing
ro: Post procesare

en: Naming
ro: Redenumire

en: Quota
ro: Cotă

en: Indexing
ro: Indexare

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
ro: Cât de mult poate fi descărcat în acestă lună (K/M/G)

note: Reset day of the download quota
en: Reset day
ro: Zi resetare

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
ro: În ce zi a lunii sau săptămână (1=Luni) ISP dumneavoastră resetează cota? (Opțional cu hh:mm)

en: Should downloading resume after the quota is reset?
ro: Se reia descărcarea după resetarea cotei?

note: Does the quota get reset every day, week or month?
en: Quota period
ro: Perioadă Cotă

en: Does the quota get reset each day, week or month?
ro: Cota se resetează în fiecare zi, săptămână sau lună ?

en: Check before download
ro: Verifică înainte de descărcare

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
ro: Încearcă să prezici decărcarea cu succes înaintea descărcării reale (mai lent!)

en: Maximum retries
ro: Număr Maxim reîncercări

en: Maximum number of retries per server
ro: Număr Maxim reîncercări pe server

en: Abort jobs that cannot be completed
ro: Anulează sarcini care nu pot fi terminate

en: When during download it becomes clear that too much data is missing, abort the job
ro: Atunci când e clar că o sarcină va eșua din cauza lipsei de date pe server(e), anulează sarcina

en: Enable Filtering
ro: Activează Filtrare

en: Action downloads according to filtering rules.
ro: Acțiune când se descarcă în baza de reguli de filtrare.

en: Abort If
ro: Renunță Dacă

en: Else Pause If
ro: Altfel Întrerupe Dacă

en: Video rating
ro: Rating Video

en: Audio rating
ro: Rating Audio

en: Confirmed
ro: Confirmat

en: More thumbs down than up
ro: Mai multe voturi pozitive ca negative

en: Title keywords
ro: Cuvinte cheie din Titlu

en: Comma separated list
ro: Listă separată prin virgulă

en: Useful if a newsserver has more than one IPv4/IPv6 address
ro: Util dacă un server de știri are mai mult decât o adresă IPv4/IPv6

note: Caption - Button: Add server
en: Add Server
ro: Adaugă Server

note: User defined name for server
en: Server description
ro: Descriere server

note: Server username
en: Username
ro: Nume de Utilizator

note: Server password
en: Password
ro: Parolă

note: Server timeout
en: Timeout
ro: Timp Expirare

note: Server's retention time in days
en: Retention time
ro: Timp Retenţie

en: Disabled
ro: Dezactivat

note: Explain server priority
en: 0 is highest priority, 100 is the lowest priority
ro: 0 este prioritatea cea mai ridicată, 99 este prioritatea cea mai scăzută

note: Server optional tickbox
en: Optional
ro: Opţional

note: Enable server tickbox
en: Enable
ro: Activează

note: Button: Remove server
en: Remove Server
ro: Şterge Server

note: Button: Clear server's byte counters
en: Clear Counters
ro: Resetează Statistici

en: Testing server details...
ro: Testez detalii server...

en: Bandwidth
ro: Descărcat

en: Send Group
ro: Trimite Grup

en: Send group command before requesting articles.
ro: Trimite comanda group înainte de a cere articole.

en: Personal notes
ro: Note personale

note: Config->Scheduling
en: Add Schedule
ro: Adaugă Planificare

note: Config->Scheduling
en: Frequency
ro: Frecvenţă

note: Config->Scheduling - Job details page, section header
en: Action
ro: Acțiune

note: Config->Scheduling
en: Arguments
ro: Argumente

note: Config->Scheduling
en: Current Schedules
ro: Planificări Curente

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
ro: Caseta de lângă numele fluxului trebuie să fie selectată pentru ca fluxul să fie verificat de obiecte noi automat.<br />Când un flux este adăugat , el va lua doar obiectele noi şi nu cele deja existente, cu excepţia când apăsaţi "Descărcare Forţată".

note: Config->RSS button
en: Read Feed
ro: Citeşte Flux

note: Config->RSS button
en: Force Download
ro: Descărcare Forţată

note: Config->RSS table column header
en: Filter
ro: Filtru

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Accept
ro: Acceptă

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Reject
ro: Respinge

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Requires
ro: Necesită

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: RequiresCat
ro: NecesităCategoria

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At least
ro: Cel puțin

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At most
ro: Cel mult

note: Config->RSS filter-type selection menu "From Season/Episode"
en: From SxxEyy
ro: De la SxxEyy

note: Config->RSS section header
en: Matched
ro: Potrivite

note: Config->RSS section header
en: Not Matched
ro: Nepotrivit

note: Config->RSS section header
en: Downloaded
ro: Descărcate

note: Config->RSS button
en: Read All Feeds Now
ro: Citeşte Toate Fluxurile Acum

en: Email Notification On Job Completion
ro: Notificări Email Sarcină Terminată

note: When to send email
en: Never
ro: Niciodată

note: When to send email
en: Always
ro: Întotdeauna

note: When to send email
en: Error-only
ro: Doar-erori

en: Disk Full Notifications
ro: Notificări Disc Plin

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
ro: Trimite email când discul este plin şi SABnzbd este întrerupt.

en: Send RSS notifications
ro: Trimite notificări RSS

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
ro: Trimite email când un flux RSS adaugă sarcini în coadă.

en: SMTP Server
ro: Server SMTP

en: Set your ISP's server for outgoing email.
ro: Setează serverul dvs. ISP pentru trimitere email.

en: Email Recipient
ro: Destinatar Email

en: Email address to send the email to.
ro: Adresă de email către care se trimite email.

en: Email Sender
ro: Expeditor Email

en: Who should we say sent the email?
ro: Cine ar trebui să spunem că a trimis email?

en: OPTIONAL Account Username
ro: Nume Cont OPŢIONAL

en: For authenticated email, account name.
ro: Pentru email autentificat, nume cont.

en: OPTIONAL Account Password
ro: Parolă Cont OPŢIONAL

en: For authenticated email, password.
ro: Pentru email autentificat, parola.

en: Notification Sent!
ro: Notificare Trimisă!

note: Don't translate "NotifyOSD"
en: Enable NotifyOSD
ro: Activează NotifyOSD

note: Header for macOS Notfication Center section
en: Notification Center
ro: Centru Notificări

en: Enable Windows Notifications
ro: Activează notificări Windows

en: Windows Notifications
ro: Notificări Windows

note: Header for Ubuntu's NotifyOSD notifications section
en: NotifyOSD
ro: NotificăOSD

note: Prowl settings
en: Enable Prowl notifications
ro: Activează notificări Prowl

note: Prowl settings
en: Requires a Prowl account
ro: Necesită cont Prowl

note: Prowl settings
en: API key for Prowl
ro: Cheie API  pentru Prowl

note: Prowl settings
en: Personal API key for Prowl (required)
ro: Cheie API personală pentru Prowl (necesară)

note: Pushover settings
en: Enable Pushover notifications
ro: Activează notificări Pushover

note: Pushoversettings
en: Requires a Pushover account
ro: Necesită cont Pushover

note: Pushover settings
en: Application Token
ro: Token de Aplicație

note: Pushover settings
en: Application token (required)
ro: Token de Aplicație (necesar)

note: Pushover settings
en: User Key
ro: Cheie Utilizator

note: Pushover settings
en: User Key (required)
ro: Cheie Utilizator (necesară)

note: Pushover settings
en: Device(s)
ro: Dispozitiv(e)

note: Pushover settings
en: Device(s) to which message should be sent
ro: Dispozitiv(e) la care să se trimită mesajul

note: Pushbullet settings
en: Enable Pushbullet notifications
ro: Activează notificare Pushbullet

note: Pushbulletsettings
en: Requires a Pushbullet account
ro: Necesită un cont Pushbullet

note: Pushbullet settings
en: Personal API key
ro: Cheie API personală

note: Pushbullet settings
en: Your personal Pushbullet API key (required)
ro: Cheie personală API Pushbullet (necesară)

note: Pushbullet settings
en: Device
ro: Dispozitiv

note: Pushbullet settings
en: Device to which message should be sent
ro: Dispozitiv la care să se trimită mesajul

note: Header for Notification Script notification section
en: Notification Script
ro: Scipt de Notificare

note: Notification Script settings
en: Enable notification script
ro: Activează scriptul de notificare

note: Notification Scriptsettings
en: Executes a custom script
ro: Execută script personalizat

note: Notification Scriptsettings
en: Which script should we execute for notification?
ro: Ce script să fie executat pentru notificări?

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
ro: Finalizarea unei căi cu un asterix * va preveni crearea de dosare sarcini.

en: Relative folders are based on
ro: Dosarele relative se bazează pe

en: Folder/Path
ro: Dosar/Cale

en: Series Sorting
ro: Sortare Seriale

en: Enable TV Sorting
ro: Activează Sortare TV

en: Pattern Key
ro: Model Cheie

en: Clear
ro: Şterge

en: Presets
ro: Presetări

en: Example
ro: Exemplu

en: Enable Movie Sorting
ro: Activează Sortare Filme

en: Keep loose downloads in extra folders
ro: Păstrează descărcările suplimentare în dosare extra

en: Affected Categories
ro: Categorii Afectate

en: Meaning
ro: Semnificaţie

en: Pattern
ro: Șablon

en: Result
ro: Rezultat

en: 1x05 Season Folder
ro: 1x05 Dosar Sezon

en: S01E05 Season Folder
ro: S01E05 Dosar Sezon

en: 1x05 Episode Folder
ro: 1x05 Dosar Episod

en: S01E05 Episode Folder
ro: S01E05 Dosar Episod

en: Title
ro: Titlu

en: Movie Name
ro: Nume Film

en: Movie.Name
ro: Nume.Film

en: Movie_Name
ro: Nume_Film

en: Show Name
ro: Nume Serial

en: Show.Name
ro: Nume.Serial

en: Show_Name
ro: Nume_Serial

en: Season Number
ro: Număr Sezon

en: Episode Number
ro: Număr Episod

en: Episode Name
ro: Nume Episod

en: Episode.Name
ro: Nume.Episod

en: Episode_Name
ro: Nume_Episod

en: File Extension
ro: Extensie fișier

en: Extension
ro: Extensie

en: Part Number
ro: Număr Parte

en: Decade
ro: Deceniu

en: Original Filename
ro: Nume de Fişier Original

en: Lower Case
ro: Litere Mici

en: file
ro: fișier

en: Sort String
ro: Şir Caractere Sortare

en: Multi-part label
ro: Etichetă Multi-părţi

en: In folders
ro: În dosare

en: No folders
ro: Fără dosare

en: Date Sorting
ro: Sortare Dată

en: Enable Date Sorting
ro: Activează Sortare Dată

en: Show Name folder
ro: Arată Nume dosar

en: Year-Month Folders
ro: Dosar An-Lună

en: Daily Folders
ro: Dosare Zilnice

note: Note for title expression in Sorting that does case adjustment
en: case-adjusted
ro: ajustare nume fişier

en: Processed Result
ro: Rezultat Procesat

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
ro: Opţiuni folosite rar. Pentru explicaţiile şi semnificaţia lor, click pe meniul Ajutor şi vizitează pagina Wiki.<br> Nu modificaţi aceste setări fără a verifica mai întâi pagina Wiki , pentru că unele pot cauza probleme serioase .<br>Valorile originale sunt în paranteze .

en: Values
ro: Valori

note: Job details page
en: Edit NZB Details
ro: Editează Detalii NZB

note: Job details page, delete button
en: Delete
ro: Şterge

note: Job details page, move file to top
en: Top
ro: Vârf

note: Job details page, move file one place up
en: Up
ro: Sus

note: Job details page, move file one place down
en: Down
ro: Jos

note: Job details page, move file to bottom
en: Bottom
ro: Coadă

note: Job details page, select all files
en: All
ro: Toate

note: Job details page, invert file selection
en: Invert
ro: Inversează

note: Job details page, filename column header
en: Filename
ro: Nume de fișier

note: Job details page, subject column header
en: Subject
ro: Subiect

note: Job details page, section header
en: Selection
ro: Selecţie

en: left
ro: rămas

en: Free Space
ro: Spațiu liber

en: Temp Folder
ro: Dosar Temporar

en: Multi-Operations
ro: Operaţii-Multiple

en: Hold shift key to select a range
ro: Ține-ți tasta shift pentru a selecta un interval

en: Check all
ro: Selectează tot

en: Restart SABnzbd
ro: Repornește SABnzbd

en: Status and interface options
ro: Opțiuni stare și interfață

en: Or drag and drop files in the window!
ro: Sau trage fișierele în fereastră!

en: Lost connection to SABnzbd..
ro: Am pierdut conexiunea cu SABnzbd..

en: In case of SABnzbd restart this screen will disappear automatically!
ro: În cazul repornirii SABnzbd acest ecran va dispărea în mod automat!

en: WARNING:
ro: ATENŢIE:

en: Fetch
ro: Descarcă

en: Refresh rate
ro: Rată actualizare

en: Use global interface settings
ro: Folosește setările globale de interfață

en: Queue item limit
ro: Limită maximă la coadă

en: History item limit
ro: Limită maximă la Istoric

en: Date format
ro: Format dată

en: page
ro: pagină

en: Loading
ro: Se încarcă

en: articles
ro: articole

en: Rename
ro: Redenumește

en: Queue repair
ro: Coadă reparare

en: Show active connections
ro: Arată conexiuni active

en: Orphaned jobs
ro: Sarcini orfane

en: Send back to queue
ro: Trimite înapoi la coadă

en: Delete All
ro: Șterge tot

en: Retry all
ro: Reîncearcă toate

en: Fetch NZB from URL
ro: Descarcă NZB din URL

en: Upload NZB
ro: Încarcă NZB

en: Optionally specify a filename
ro: Opţional specifică un nume de fişier

en: Submit
ro: Trimite

en: Open Informational URL
ro: Dechide URL Informaţii

en: Submitted. Thank you!
ro: Trimis. Vă mulțumim!

en: Nothing selected!
ro: Nimic selectat!

en: Remove all selected files
ro: Elimină toate fișierele selectate

en: Hide/show completed files
ro: Ascunde/arată fișierele finalizate

en: View Script Log
ro: Vezi Jurnal Script

en: LocalStorage (cookies) are disabled in your browser, interface settings will be lost after you close the browser!
ro: Stocarea locală (module cookie) sunt dezactivate în browserul dumneavoastră, setările de interfață vor fi pierdute la încridegea browserului!

en: Compact layout
ro: Aspect compact

en: Tabbed layout <br/>(separate queue and history)
ro: Interfață tabelară <br/>(coadă și istoric separate)

en: Confirm Queue Deletions
ro: Confirmă Ştergere Coadă

en: Confirm History Deletions
ro: Confirmă Ştergere Istoric

en: How long or untill when do you want to pause? (in English!)
ro: Cât timp sau până când doriți să întrerupeți? (în Engleză!)

en: Sorry, we could not interpret that. Try again.
ro: Ne pare rău, nu am putut interpreta informațiile. Încearcă din nou.

en: Pause for...
ro: Pauză timp de...

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
ro: Sortează după Vârstă <small>Cel mai Vechi&rarr;Cel mai Nou</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
ro: Sortează după Vârstă <small>Cel mai Nou&rarr;Cel mai Vechi</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
ro: Sortează după Nume <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
ro: Sortează după Nume <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
ro: Sortează după Mărime <small>Cel mai Mic&rarr;Cel mai Mare</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
ro: Sortează după Mărime <small>Cel mai Mare&rarr;Cel mai Mic</small>

en: Uploading
ro: Încărcare

en: Forcing disconnect
ro: Forțează deconectarea

en: Removing job
ro: Elimin sarcina

en: Removing jobs
ro: Elimin sarcinile

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
ro: Vrăjitor Pornire-Rapidă SABnzbd

en: SABnzbd Version
ro: Versiune SABnzbd

note: Button to go to previous Wizard page
en: Previous
ro: Precedent

note: Button to go to next Wizard page
en: Next
ro: Următorul

en: Server Details
ro: Detalii Server

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
ro: Vă rugăm să introduceţi detaliile furnizorului dvs principal de usenet.

en: The number of connections allowed by your provider
ro: Numărul de conexiuni permis de furnizor

note: Wizard: examples of amount of connections
en: E.g. 8 or 20
ro: De ex. 8 sau 20

en: Select only if your provider allows SSL connections.
ro: Selectează doar dacă furnizorul dvs. permite conexiuni SSL.

en: Click to test the entered details.
ro: Clic pentru a testa detaliile introduse.

note: Abbreviation for "for example"
en: E.g.
ro: De ex.

note: Wizard step
en: Setup is now complete!
ro: Instalarea este acum completă!

note: Wizard tip
en: SABnzbd will now be running in the background.
ro: SABnzbd va rula acum în fundal.

note: Wizard tip
en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
ro: Închidere a oricărei ferestrele browser/file NU va închide SABnzbd.

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
ro: Este recomandat să faceţi clic dreapta şi să faceţi o scurtatură , pe care să o folosiţi pentru a accesa SABnzbd când rulează în fundal.

en: Further help can be found on our
ro: Ajutor suplimentar poate fi găsit pe pagina noastră

note: Wizard step
en: Go to SABnzbd
ro: Du-te la SABnzbd

note: Wizard EXIT button on first page
en: Exit SABnzbd
ro: Închide SABnzbd

note: Wizard START button on first page
en: Start Wizard
ro: Porneşte Vrăjitor

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
ro: 
    SABnzbd vine cu ABSOLUT NICI O GARANŢIE.
    Acesta este software gratis, şi sunteţi binevenit să-l redistribuiţi în anumite condiţii.
    Este licenţiat sub GNU General Public License versiunea 2 sau (la opţiunea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
ro: Pentru a descărca de pe usenet veţi avea nevoie de un furnizor.  ISP-ul dvs. vă poate oferi acces, totuşi un furnizor premium e recomandat.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
ro: Nu aveţi un furnizor usenet? Vă recomandăm să încercaţi %s.

note: Error message
en: Failed to rename: %s to %s
ro: Redenumire:%s în %s nereuşită

note: Error message
en: Failed to rename similar file: %s to %s
ro: Redenumire fişiere similare : %s în %s nereuşită

en: Unauthorized access
ro: Acces neautorizat

en: File not on server
ro: Fișierul nu este pe server

note: Error message
en: URLGRABBER CRASHED
ro: URLGRABBER S-A BLOCAT

en: Unusable NZB file
ro: Fişier NZB Inutilizabil

en: URL Fetching failed; %s
ro: Descărcare URL nereuşită; %s

en: The hostname is not set.
ro: Numele gazdei nu este setat.

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
ro: Nu sunt conexiuni stabilite. Vă rugăm să stabiliţi cel puţin o conexiune.

en: Password masked in ******, please re-enter
ro: Parolă ascunsă în ******, Vă rugăm să re-introduceţi

en: Invalid server details
ro: Detalii server invalide

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
ro: A depăşit timpul alocat : Încercaţi să activaţi SSL sau conectarea pe un port diferit.

en: Timed out
ro: A depăşit timpul alocat

en: Invalid server address.
ro: Adresă server invalidă

en: Server quit during login sequence.
ro: Serverul a renunţat în timpul logării.

en: Server requires username and password.
ro: Serverul necesită nume utilizator şi parolă

en: Connection Successful!
ro: Conexiune Reuşită!

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
ro: Prea multe conexiuni, vă rugăm să întrerupeţi descărcarea sau să încercaţi din nou mai târziu

en: Could not determine connection result (%s)
ro: Nu pot determina reultatul conexiunii (%s)
