SABnzbd-develop - en to sv translation catalogue (856 entries)

note: Notification - Status page, table column header, actual message
en: Warning
sv: Varning

note: Notification
en: Error
sv: Fel

note: Error message
en: Failed to start web-interface
sv: Det gick inte att starta webbgränssnittet

note: Warning message
en: Cannot find web template: %s, trying standard template
sv: Hittar inte webbmall: %s, försöker med standardmall

note: Error message
en: par2 binary... NOT found!
sv: par2 binär... EJ funnen!

note: Warning message
en: Your UNRAR version is %s, we recommend version %s or higher.<br />
sv: Din UNRAR version är %s, vi rekommenderar version %s eller högre.<br />

note: Error message
en: unrar binary... NOT found
sv: unrar binär... EJ funnen!

en: 7za binary... NOT found!
sv: 7za binär... EJ funnen!

en: unzip binary... NOT found!
sv: unzip binär... EJ funnen!

note: Warning message
en: Please be aware the 0.0.0.0 hostname will need an IPv6 address for external access
sv: Tänk på att värdnamnet 0.0.0.0 behöver en IPv6-adress för extern åtkomst

note: Error message
en: HTTP and HTTPS ports cannot be the same
sv: HTTP och HTTPS portar kan inte vara likadana

note: Warning message
en: Disabled HTTPS because of missing CERT and KEY files
sv: Avaktiverade HTTPS då CERT och KEY -filer saknas

note: Error message
en: Failed to start web-interface:
sv: Misslyckades att starta webbgränsnitt:

en: SABnzbd %s started
sv: SABnzbd %s startad

en: SABnzbd shutdown finished
sv: SABnzbd nedstängning utförd.

note: Warning message
en: Signal %s caught, saving and exiting...
sv: Signal %s mottagen, sparar och stänger...

note: Error message
en: Fatal error at saving state
sv: Kritiskt fel vid sparande av läge

en: Trying to fetch NZB from %s
sv: Försöker att hämta NZB från %s

note: Error message
en: Saving %s failed
sv: Sparar %s misslyckades

note: Error message
en: Cannot create temp file for %s
sv: Kan inte skapa temp -fil för %s

note: Warning message
en: Trying to set status of non-existing server %s
sv: Försöker att sätta status på icke existerande server %s

note: Error message
en: Failure in tempfile.mkstemp
sv: Fel i tempfile.mkstemp

note: Error message
en: Loading %s failed
sv: Laddning av %s misslyckades

en: Email succeeded
sv: E-mail sändning lyckades

en: Test Notification
sv: Testa notifikation

en: &nbsp;Resolving address
sv: &nbsp;Lösa adress

en: unknown
sv: okänd

note: No value, used in dropdown menus - Job details page, select no files
en: None
sv: Ingen

note: Default value, used in dropdown menus
en: Default
sv: Standard

note: Error message
en: Failed to compile regex for search term: %s
sv: Det gick inte att kompilera regex för sök-sträng: %s

note: Warning message
en: Too little diskspace forcing PAUSE
sv: För lite diskutrymme pausar systemet

note: Error message
en: Disk full! Forcing Pause
sv: Disken är full! Pausar...

note: Error message
en: Disk error on creating file %s
sv: Diskfel vid skapande av fil %s

note: Error message
en: Fatal error in Assembler
sv: Kritiskt  fel i Assembler

en: Aborted, encryption detected
sv: Avbruten, kryptering detekterad.

en: Unwanted extension is in rar file %s
sv: Oönskad filändelse i RAR-fil %s

en: Aborted, unwanted extension detected
sv: Avbruten, oönskad filändelse detekterad

en: Aborted, rating filter matched (%s)
sv: Avbrutet, betyget matchade (%s)

en: audio
sv: ljud

en: passworded
sv: lösenordskyddad

en: downvoted
sv: nedröstad

en: keywords
sv: nyckelord

note: Warning message
en: Quota spent, pausing downloading
sv: Din kvot är uppnådd, pausar nerladdning

en: %s is not a valid email address
sv: %s är inte en godkänd e-mail adress

en: Server address required
sv: Kräver serveradress

note: Error message
en: Cannot write to INI file %s
sv: Kan inte skriva till INI filen %s

note: Error message
en: Cannot create backup file for %s
sv: Kan inte skapa backup-fil för %s

note: Error message
en: Incorrectly encoded password %s
sv: Felaktigt kodat lösenord %s

en: Incorrect parameter
sv: Fel parameter

en: %s is not a correct octal value
sv: %s är inte rätt siffervärde

en: UNC path "%s" not allowed here
sv: UNC sökväg "%s" är inte tillåten här

en: Error: Queue not empty, cannot change folder.
sv: Fel: Kön är inte tom, kan inte byta mapp.

note: Error message
en: Cannot write to History database, check access rights!
sv: Kan inte skriva till historikdatabasen, kontrollera åtkomsträttigheter!

note: Error message
en: Damaged History database, created empty replacement
sv: Skadad hitsotrikdatabas, skapade en tom ersättare

note: Error message
en: SQL Command Failed, see log
sv: SQL Kommando misslyckades, se logg

note: Error message
en: Failed to close database, see log
sv: Det gick inte att stänga databasen, se logg

note: Error message
en: Invalid stage logging in history for %s
sv: Felaktig loggning i historiken av %s

note: Warning message
en: Unknown Error while decoding %s
sv: Okänt fel under avkodning av %s

note: PP status - History: job status
en: Completed
sv: Färdig

en: Unpacked %s files/folders in %s
sv: Uppackad %s filer/mappar i %s

note: Error message
en: Cannot read Watched Folder %s
sv: Kan ej läsa övervakad mapp %s

en: Resuming
sv: Fortsätter

note: PP status - Priority pick list
en: Paused
sv: Pausad

note: Warning message
en: You must set a maximum bandwidth before you can set a bandwidth limit
sv: Du måste ange maximal bandbredd innan du kan ange bandbreddsgräns

note: Warning message
en: Cannot connect to server %s [%s]
sv: Kan ej ansluta till server %s [%s]

en: Server name does not resolve
sv: Servernamn kunde inte läsas

note: Warning message
en: Server %s will be ignored for %s minutes
sv: Server %s kommer att ignoreras i %s minuter

note: Error message
en: Failed to initialize %s@%s with reason: %s
sv: Misslyckades att initiera %s@%s med orsak %s

note: Warning message
en: Too many connections to server %s
sv: För många anslutningar till servern %s

note: Warning message
en: Probable account sharing
sv: Misstänkt kontodelning

note: Error message
en: Failed login for server %s
sv: Det gick inte att logga in på server %s

note: Error message
en: Connecting %s@%s failed, message=%s
sv: Anslutning %s@%s misslyckades, meddelande=%s

note: Error message
en: Suspect error in downloader
sv: Misstänker fel i nedladdare

en: Shutting down
sv: Påbörjar nedstängning av SABnzbd..

en: Failed to connect to mail server
sv: Det gick inte att ansluta till mailserver

en: Failed to initiate TLS connection
sv: Det gick inte att initialisera TLS anslutning

en: The server didn't reply properly to the helo greeting
sv: Servern svarade inte ordentligt till hälsningen

en: Failed to authenticate to mail server
sv: Autentisering till mailserver misslyckades

en: No suitable authentication method was found
sv: Ingen passande autentikationsmetod  hittades

en: Unknown authentication failure in mail server
sv: Okänd autentikationmisslyckande i mailservern

en: Failed to send e-mail
sv: Det gick inte att skicka e-mail

en: Failed to close mail connection
sv: Det gick inte att stänga e-mail anslutning

en: Cannot send, missing required data
sv: Kunde inte skicka, saknar nödvändig data

note: Error message
en: Cannot find email templates in %s
sv: Kan ej finna e-mail mallar i %s

en: No recipients given, no email sent
sv: Ingen mottagare angiven, ingen e-post har skickats

note: Error message - Warning message
en: Cannot read %s
sv: Kan ej läsa %s

en: No email templates found
sv: Inga e-postmallar funna

en: To: %s
    From: %s
    Date: %s
    Subject: SABnzbd reports Disk Full
    
    Hi,
    
    SABnzbd has stopped downloading, because the disk is almost full.
    Please make room and resume SABnzbd manually.
sv: Till: %s
    Från: %s
    Datum: %s
    Ämne: SABnzbd rapporterar att disk är full
    
    Hej,
    
    SABnzbd har stoppat nerladdningen på grund av att din disk inte har tillräckligt med utrymme kvar.
    Frigör utrymme och återuppta nerladdningen manuellt.

en: Cannot create directory %s
sv: Kan ej skapa mapp %s

en: %s directory: %s error accessing
sv: %s mapp: %s åtkomst misslyckad

note: Error message
en: Cannot change permissions of %s
sv: Det gick inte att ändra rättigheter på %s

note: Error message
en: Failed making (%s)
sv: Skapande av (%s) misslyckades

note: Error message
en: Failed moving %s to %s
sv: Det gick inte att flyta %s till %s

en: API Key missing, please enter the api key from Config->General into your 3rd party program:
sv: API-nyckel saknas, skriv in api-nyckeln från Konfiguration-> Allmänt i ditt tredjepartsprogram:

en: API Key incorrect, Use the api key from Config->General in your 3rd party program:
sv: API-nyckel felaktig, använd api-nyckeln från Konfiguration-> Allmänt i ditt tredjepartsprogram:

en: Authentication missing, please enter username/password from Config->General into your 3rd party program:
sv: Autentisering saknas, ange användarnamn / lösenord från Konfiguration-> Allmänt i ditt tredjepartsprogram:

en: Authentication failed, check username/password.
sv: Autentisering misslyckades, kontrollera användarnamn och lösenord.

en: Warning: LOCALHOST is ambiguous, use numerical IP-address.
sv: Varning: LOCALHOST är tvetydigt, använda numerisk IP-adress .

en: Server address "%s:%s" is not valid.
sv: Serveradressen "%s:%s" är ej giltig.

note: Config->RSS, tab header
en: Feed
sv: Flöde

en: Daily
sv: Dagligen

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sunday
sv: Söndag

en: off
sv: av

en: Undefined server!
sv: Odefinerad server!

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Back
sv: Bakåt

en: Update Available!
sv: Uppdatering tillgänglig

note: Error message
en: Error creating SSL key and certificate
sv: Det gick inte att skapa SSL-nyckel eller certifikat.

en: Running script
sv: Kör skript

note: Warning message
en: Unpack nesting too deep [%s]
sv: Nästling för djup [%s]

en: Joining
sv: Slår ihop

en: Incomplete sequence of joinable files
sv: Ej komplett sekvens av filer för ihopläggning

en: File join of %s failed
sv: Filsammanslagning av %s misslyckades

en: [%s] Error "%s" while joining files
sv: [%s] Fel "%s" under filsammanslagning

note: Error message
en: Error "%s" while running file_join on %s
sv: Fel "%s" när du kör file_join på %s

en: [%s] Joined %s files
sv: [%s] Slår ihop %s filer

en: Unpacking failed, %s
sv: Uppackning misslyckades, %s

en: [%s] Error "%s" while unpacking RAR files
sv: [%s] Fel "%s" under uppackning av RAR fil(er)

note: Error message
en: Error "%s" while running rar_unpack on %s
sv: Fel "%s" när du kör rar_unpack på %s

note: Warning message
en: Deleting %s failed!
sv: Borttagning av %s misslyckades!

en: Trying unrar with password "%s"
sv: Försöker att packa upp med lösenord %s

note: Error message
en: Unpacking failed, archive requires a password
sv: Uppackning misslyckades, arkivet kräver lösenord

en: Unpacking
sv: Packar upp

en: Unpacking failed, unable to find %s
sv: Uppackning misslyckades, gick inte att hitta %s

note: Warning message
en: ERROR: unable to find "%s"
sv: FEL: gick inte att hitta "%s"

en: Unpacking failed, CRC error
sv: Uppackning misslyckades, CRC-fel

note: Warning message
en: ERROR: CRC failed in "%s"
sv: FEL: CRC misslyckades i "%s"

note: Error message
en: Unpacking failed, write error or disk is full?
sv: Uppackning misslyckades, skrivfel eller disken full?

note: Error message
en: ERROR: write error (%s)
sv: FEL: skrivningsfel (%s)

en: Unpacking failed, path is too long
sv: Uppackning misslyckades, sökvägen är för lång

note: Error message
en: ERROR: path too long (%s)
sv: FEL: sökvägen är för lång (%s)

en: ERROR: %s
sv: FEL: %s

en: Unusable RAR file
sv: Oanvändbar RAR-fil

en: %s files in %s
sv: %s filer i %s

note: Error message
en: Error "%s" while running unzip() on %s
sv: Fel "%s" när du kör unzip() på %s

en: Trying 7zip with password "%s"
sv: Provar 7zip med lösenord "%s"

en: 7ZIP set "%s" is incomplete, cannot unpack
sv: 7ZIP set "%s" är inte komplett, kan inte packa upp

en: Could not unpack %s
sv: Kunde inte packa upp %s

en: Quick Checking
sv: Snabbkontrollerar

note: PP phase "repair"
en: Repair
sv: Reparera

en: [%s] Quick Check OK
sv: [%s] Snabbkontroll OK

en: Starting Repair
sv: Startar reparation

en: Repairing failed, %s
sv: Reparation misslyckades, %s

note: Error message
en: Error %s while running par2_repair on set %s
sv: Fel %s när du kör par2_repair på %s

note: Error message
en: Error "%s" while running par2_repair on set %s
sv: Fel "%s" medans par2_repair kördes på %s

en: [%s] PAR2 received incorrect options, check your Config->Switches settings
sv: [%s] PAR2 har fått felaktiga alternativ, ändra dessa via Config->Switches inställningarna

en: [%s] Verified in %s, all files correct
sv: [%s] Verifierad i %s, alla filer är ok

en: [%s] Verified in %s, repair is required
sv: [%s] Verifiering i %s, kräver reparation

en: Fetching %s blocks...
sv: Hämtar %s block...

en: Fetching
sv: Hämtar

en: Repair failed, not enough repair blocks (%s short)
sv: Misslyckad reparation, finns ej tillräckligt med reparationsblock (%s saknas)

en: Repairing
sv: Reparerar

en: [%s] Repaired in %s
sv: [%s] Reparerad i %s

note: Notification
en: Disk full
sv: Disken är full

en: Verifying
sv: Verifierar

note: PP status
en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Trying SFV verification
sv: Försöker verifiera SFV

en: This server does not allow SSL on this port
sv: Den här servern tillåter in SSL på denna port

note: Notification
en: Startup/Shutdown
sv: Starta/Stäng

note: Notification - Pause downloading - Four way switch for duplicates - Config->Scheduling
en: Pause
sv: Pausa

note: Notification - Resume downloading - Config->Scheduling
en: Resume
sv: Återuppta

note: Notification - Config->RSS after adding to queue
en: Added NZB
sv: NZB tillagd

en: Post-processing started
sv: Efterbehandling påbörjad

note: Notification
en: Job finished
sv: Arbetet utförd

note: Notification
en: Job failed
sv: Jobb misslyckades

note: Notification
en: Queue finished
sv: Kön färdig

note: Notification
en: Other Messages
sv: Andra meddelanden

en: Not available
sv: Ej tillgänglig

note: Warning message
en: Failed to send Prowl message
sv: Misslyckades att skicka Prowlmeddelande

note: Error message
en: Bad response from Pushover (%s): %s
sv: Dålig respons från Pushover (%s): %s

note: Error message - Warning message
en: Failed to send pushover message
sv: Misslyckades att skicka pushovermeddelande

note: Error message
en: Bad response from Pushbullet (%s): %s
sv: Dålig respons från Pushbullet (%s): %s

note: Warning message
en: Failed to send pushbullet message
sv: Misslyckades att skicka pushbulletmeddelande

note: Warning message
en: Failed to import %s files from %s
sv: Det gick inte att importera %s filer från %s

note: Error message
en: Error while adding %s, removing
sv: Det gick inte att lägga till  %s, tar bort

note: Error message
en: Error removing %s
sv: Fel vid borttagning av %s

note: Error message
en: Incompatible queuefile found, cannot proceed
sv: Felaktig köfil funnen, kan ej fortsätta

note: Error message
en: Error loading %s, corrupt file detected
sv: Laddningsfel %s, felaktig fil detekterad

en: NZB added to queue
sv: NZB tillagd i kön

note: Warning message
en: Invalid NZB file %s, skipping (reason=%s, line=%s)
sv: Felaktig NZB fil %s, hoppar över (orsak=%s, linje=%s)

note: Warning message
en: Empty NZB file %s
sv: NZB filen %s är tom

note: Warning message
en: Ignoring duplicate NZB "%s"
sv: Ignorerar dubblett för NZB "%s"

note: Warning message
en: Pausing duplicate NZB "%s"
sv: Pausar dubblett för NZB "%s"

en: Aborted, cannot be completed
sv: Avbrutet, kan inte slutföras

note: Error message
en: Error importing %s
sv: Det gick inte att importera %s

en: DUPLICATE
sv: DUBLETT

en: ENCRYPTED
sv: KRYPTERAT

en: TOO LARGE
sv: FÖR STOR

en: INCOMPLETE
sv: INKOMPLETT

en: UNWANTED
sv: OÖNSKAD

en: FILTERED
sv: FILTRERAD

en: WAIT %s sec
sv: VÄNTA %s SEKUNDER

en: Downloaded in %s at an average of %sB/s
sv: Hämtade i %s vid ett genomsnitt på %sB/s

note: Job details page, file age column header
en: Age
sv: Ålder

en: %s articles were malformed
sv: %s artiklar var felaktiga

en: %s articles were missing
sv: %s artiklar saknades

en: %s articles had non-matching duplicates
sv: %s artiklar hade icke-matchande dubletter

note: Footer: indicator of warnings
en: Warnings
sv: Varningar

en: Idle
sv: Inaktiv

note: Main menu item
en: Queue
sv: Kö

note: Queue page button
en: Purge Queue
sv: Rensa kö

note: Main menu item
en: History
sv: Historik

note: History page button
en: Purge History
sv: Töm historik

en: Limit Speed
sv: Hastighetsbegränsning

note: #: Config->Scheduler
en: Scan watched folder
sv: Scanna bevakad mapp

en: Read all RSS feeds
sv: Läs alla RSS-flöden

en: Complete Folder
sv: Färdig mapp

en: Incomplete Folder
sv: Ofullständig mapp

en: Troubleshoot
sv: Felsök

note: Config->Scheduling
en: Restart
sv: Starta om

en: Restart without login
sv: Starta om utan login

en: Quit
sv: Avsluta

en: Queue First 10 Items
sv: Kö (10 första sakerna)

en: Empty
sv: Tom

en: History Last 10 Items
sv: Historik (10 senaste sakerna)

en: Go to wizard
sv: Gå till guiden

en: Stopping...
sv: Stänger...

en: Problem with
sv: Problem med

en: 
        SABnzbd needs a free tcp/ip port for its internal web server.<br>
        Port %s on %s was tried , but it is not available.<br>
        Some other software uses the port or SABnzbd is already running.<br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a different port number.
sv: 
        SABnzbd behöver en ledig tcp/ip -port för sin interna webbserver.<br>
        Port %s på %s testades , men den är inte tillgänglig.<br>
        Någon annan applikation använder porten eller så körs redan SABnzbd.<br>
        <br>
        Vänligen starta om SABnzbd med ett annat portnummer.

en: If you get this error message again, please try a different number.<br>
sv: Om du får detta felmeddelande igen, var vänlig försök med en annan siffra.<br>

en: 
        SABnzbd needs a valid host address for its internal web server.<br>
        You have specified an invalid address.<br>
        Safe values are <b>localhost</b> and <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Please restart SABnzbd with a proper host address.
sv: 
        SABnzbd behöver en giltig värdadress för dess interna webbserver.<br>
        Du har specifierat en ogiltig adress.<br>
        Säkra värdadresser är <b>localhost</b> och <b>0.0.0.0</b><br>
        <br>
        Var vänlig starta om SABnzbd med en giltig värdadress.

en: 
        SABnzbd detected saved data from an other SABnzbd version<br>
        but cannot re-use the data of the other program.<br><br>
        You may want to finish your queue first with the other program.<br><br>
        After that, start this program with the "--clean" option.<br>
        This will erase the current queue and history!<br>
        SABnzbd read the file "%s".
sv: 
        SABnzbd har upptäckt sparad data från en annan version av SABnzbd<br>
        men kan inte återanvända datan från det andra programmet.<br><br>
        Färdigställ dina nedladdningar med det andra programmet först.<br><br>
        Därefter kan du starta det här programmet med alternativet "--clean".<br>
        Detta kommando kommer att ta bort din nuvarande kö och historik!<br>
        SABnzbd read the file "%s".

en: 
        SABnzbd cannot find its web interface files in %s.<br>
        Please install the program again.<br>
        <br>
sv: 
        SABnzbd kan inte hitta webbgränssnittets filer i %s.<br>
        Var vänlig installera om programmet.<br>
        <br>

en: SABnzbd detected a fatal error:
sv: SABnzbd upptäckte ett allvarligt fel:

en: 
        SABnzbd detected that the file sqlite3.dll is missing.<br><br>
        Some poorly designed virus-scanners remove this file.<br>
        Please check your virus-scanner, try to re-install SABnzbd and complain to your virus-scanner vendor.<br>
        <br>
sv: 
        SABnzbd upptäckte att filen sqlite3.dll saknas.<br><br>
        Det händer att bristfälligt designade virusprogram tar bort denna fil.<br>
        Var vänlig kontrollera ditt virusprogram, försök installera om SABnzbd och klaga till din återförsäljare.<br>
        <br>

en: Press Startkey+R and type the line (example):
sv: Tryck på Startknappen+R och skriv raden (exempel):

en: Open a Terminal window and type the line (example):
sv: Öppna ett Terminal-fönster och skriv raden (exempel):

en: Program did not start!
sv: Programmet startade inte!

en: Fatal error
sv: Allvarligt fel

note: Warning message
en: Cannot launch the browser, probably not found
sv: Kan inte starta webbläsaren, hittades troligtvis inte

en: Access denied
sv: Åtkomst nekades

en: Error %s: You need to provide a valid username and password.
sv: Error %s: Du måste ange ett giltigt användarnamn och lösenord.

note: Warning message
en: Old queue detected, use Status->Repair to convert the queue
sv: Gammal kö hittad, använd Status -> Reparera för att konvertera kön

en: Download might fail, only %s of required %s available
sv: Nerladdningen kan misslyckas, bara %s av krävda %s finns tillgängligt

en: Download failed - Not on your server(s)
sv: Nerladdning misslyckades - Inte på din server eller servrar

en: Post-processing
sv: Efterbehandling

en: Moving
sv: Flyttar

en: Sent %s to queue
sv: Skickat %s till kö

note: Error message
en: Error renaming "%s" to "%s"
sv: Det gick inte att döpa om "%s" till "%s"

en: Failed to move files
sv: Misslyckades med att flytta filer

en: Running user script %s
sv: Kör användarskript %s

en: Ran %s
sv: Körde %s

en: Script exit code is %s
sv: Skriptets utgångskod är %s

en: More
sv: Mer

note: Error message
en: Post Processing Failed for %s (%s)
sv: Efterbehandling misslyckades för %s (%s)

note: Error message
en: see logfile
sv: se loggfil

en: Download Failed
sv: Hämtning misslyckades

note: Error message
en: Cleanup of %s failed.
sv: Rensning av %s misslyckades.

en: Download Completed
sv: Hämtningen slutfördes

note: Error message
en: Cannot create final folder %s
sv: Kan inte skapa slutgiltig mapp %s

en: [%s] No par2 sets
sv: [%s] Ingen par2 sats

en: Verified successfully using SFV files
sv: Verifieringen lyckades med SFV-filer

en: Passworded
sv: Lösenordskyddad

note: Error message
en: Removing %s failed
sv: Borttagning av %s misslyckades

note: Error message
en: Failed to hibernate system
sv: Kunde inte sätta systemet i vänteläge

note: Error message
en: Failed to standby system
sv: Det gick inte att sätta systemet i viloläge

note: Error message
en: Error while shutting down system
sv: Fel uppstod då systemet skulle stängas

note: Warning message
en: Indexer id (%s) not found for ratings file
sv: Index id (%s) inte hittad för betygsfil

en: Server address
sv: Serveradress

en: API Key
sv: API-nyckel

note: Error message
en: Incorrect RSS feed description "%s"
sv: Felaktigt RSS-flödesbeskrivning "%s"

en: Do not have valid authentication for feed %s
sv: Har inte giltig autentisering för flöde %s

en: Server side error (server code %s); could not get %s on %s
sv: Server fel (serverkod %s); kunde inte få %s på %s

en: Failed to retrieve RSS from %s: %s
sv: Det gick inte att hämta RSS flödet från %s: %s

en: Server %s uses an untrusted HTTPS certificate
sv: Server %s använder ett otillförlitlig HTTPS-certifikat

note: Warning message
en: RSS Feed %s was empty
sv: RSS-flödet %s var tomt

en: Incompatible feed
sv: Inkompatibel feed

note: Warning message
en: Empty RSS entry found (%s)
sv: Tom RSS post hittades (%s)

en: Show interface
sv: Visa gränssnitt

en: Open complete folder
sv: Öppna färdig mapp

note: Queue page button or entry box
en: Pause for
sv: Pausa för

en: Pause for 5 minutes
sv: Pausa 5 minuter

en: Pause for 15 minutes
sv: Pause 15 minuter

en: Pause for 30 minutes
sv: Pausa 30 minuter

en: Pause for 1 hour
sv: Pausa 1 timme

en: Pause for 3 hours
sv: Pausa 3 timmar

en: Pause for 6 hours
sv: Pausa 6 timmar

note: Shutdown SABnzbd - Config->Scheduling
en: Shutdown
sv: Stäng Av

en: Remaining
sv: Återstår

en: Add NZB
sv: Lägg till NZB

note: Warning message
en: Bad schedule %s at %s:%s
sv: Fel schema %s vid %s:%s

note: Warning message
en: Unknown action: %s
sv: Okänd åtgärd: %s

note: Warning message
en: Schedule for non-existing server %s
sv: Schema för icke existerande server %s

note: Queue status "download" - Post processing pick list - Config->RSS button "download item"
en: Download
sv: Nedladdning

note: PP phase "filejoin"
en: Join files
sv: Slår ihop filer

note: PP phase "unpack"
en: Unpack
sv: Packa upp

note: PP phase "script" - Notification Script settings
en: Script
sv: Skript

note: PP Source of the NZB (path or URL) - Where to find the SABnzbd sourcecode
en: Source
sv: Källa

note: PP Distribution over servers - Main menu item
en: Servers
sv: Servrar

note: PP Failure message
en: Failure
sv: Misslyckades

note: PP status
en: Failed
sv: Misslyckades

note: Queue and PP status
en: Waiting
sv: Väntar

note: PP status
en: Repairing...
sv: Reparerar...

note: PP status
en: Extracting...
sv: Extraherar...

note: PP status
en: Moving...
sv: Flyttar...

note: PP status
en: Running script...
sv: Kör skript...

note: PP status
en: Fetching extra blocks...
sv: Hämtar extra block...

note: PP status
en: Quick Check...
sv: Snabbkontroll...

note: PP status
en: Verifying...
sv: Verifierar...

note: Pseudo-PP status, in reality used for Queue-status
en: Downloading
sv: Laddar ner

note: #: Config->Scheduler
en: Task
sv: Uppgift

note: #: Config->Scheduler
en: disable server
sv: avaktivera server

note: #: Config->Scheduler
en: enable server
sv: aktivera server

note: #: Config->Scheduler
en: Speedlimit
sv: Hastighetsgräns

note: #: Config->Scheduler
en: Pause All
sv: Pausa Allt

note: #: Config->Scheduler
en: Pause post-processing
sv: Pausa efterbehandla

note: #: Config->Scheduler
en: Resume post-processing
sv: Återuppta efterbehandla

note: #: Config->Scheduler
en: Read RSS feeds
sv: Läs RSS-flöden

note: Config->Scheduler
en: Remove failed jobs
sv: Ta bort misslyckade jobb

note: Config->Scheduler
en: Remove completed jobs
sv: Ta bort färdiga jobb

note: Config->Scheduler
en: Pause low prioirty jobs
sv: Pausa lågprioriterade jobb

note: Config->Scheduler
en: Pause normal prioirty jobs
sv: Pausa normalprioriterade jobb

note: Config->Scheduler
en: Pause high prioirty jobs
sv: Pausa högprioriterade jobb

note: Config->Scheduler
en: Resume low prioirty jobs
sv: Återuppta lågprioriterade jobb

note: Config->Scheduler
en: Resume normal prioirty jobs
sv: Återuppta normalprioriterade jobb

note: Config->Scheduler
en: Resume high prioirty jobs
sv: Återuppta högprioriterade jobb

note: Config->Scheduler
en: Enable quota management
sv: Aktivera kvothantering

note: Config->Scheduler
en: Disable quota management
sv: Avaktivera kvothantering

note: Prowl priority - Three way switch for duplicates
en: Off
sv: Av

note: Prowl priority
en: Very Low
sv: Mycket låg

note: Prowl priority
en: Moderate
sv: Medel

note: Prowl priority - Priority pick list
en: High
sv: Hög

note: Prowl priority
en: Emergency
sv: Nödfall

note: Prowl priority - Priority pick list
en: Low
sv: Låg

note: One hour
en: hour
sv: timme

note: Multiple hours
en: hours
sv: timmar

note: Multiple minutes
en: mins
sv: minuter

note: One second
en: sec
sv: sek

note: Multiple seconds
en: seconds
sv: sekunder

en: day
sv: dag

en: days
sv: dagar

en: week
sv: vecka

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

en: Day of month
sv: Månadsdag

en: This week
sv: Denna vecka

en: This month
sv: Denna månad

en: Today
sv: I dag

en: Total
sv: Totalt

en: Custom
sv: Anpassa

en: Speed
sv: Hastighet

en: on
sv: den

note: Config: startup parameters of SABnzbd - Notification Script settings
en: Parameters
sv: Parametrar

en: Python Version
sv: Python-version

note: Home page of the SABnzbd project
en: Home page
sv: Webbplats

note: Used in "IRC or IRC-Webaccess"
en: or
sv: eller

note: Server hostname or IP
en: Host
sv: Adress

en: Comment
sv: Kommentar

en: Send
sv: Skicka

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Other
sv: Annat

en: Report
sv: Rapportera

en: Audio
sv: Ljud

en: Not used
sv: Inte använd

en: or less
sv: eller mindre

note: SABnzbd's theme line
en: The automatic usenet download tool
sv: Det automatiska usenet nedladdningsverktyget

note: "Save" button
en: Save
sv: Spara

en: Saving..
sv: Sparar..

note: Used in confirmation popups
en: Are you sure?
sv: Är du säker?

note: Used in confirmation popups
en: Delete all downloaded files?
sv: Ta bort alla nedladdade filer?

note: Main menu item
en: Home
sv: Hem

note: Main menu item
en: Config
sv: Konfiguration

note: Main menu item
en: Help
sv: Hjälp

note: Main menu item
en: General
sv: Allmänt

note: Main menu item
en: Folders
sv: Mappar

note: Main menu item
en: Switches
sv: Switchar

note: Main menu item
en: Scheduling
sv: Schemaläggare

note: Main menu item
en: Notifications
sv: Meddelanden

note: Main menu item
en: Email
sv: E-post

note: Main menu item
en: Categories
sv: Kategorier

note: Main menu item
en: Sorting
sv: Sortering

note: Main menu item
en: Special
sv: Speciell

note: Main menu item
en: Search
sv: Sök

en: Download Dir
sv: Temporär nedladdningmapp

en: PAUSED
sv: PAUSAD

en: Cached %s articles (%s)
sv: Sparat %s artiklar (%s)

en: Sysload
sv: Systembelastning

en: New release %s available at
sv: Ny utgåva %s tillgänglig

en: Are you sure you want to shutdown SABnzbd?
sv: Är du säker på att du vill stänga av SABnzbd?

note: Add NZB to queue (button) - Add NZB to queue (header)
en: Add
sv: Lägg till

note: Add NZB file to queue (header
en: Add File
sv: Lägg till fil

note: Job category
en: Category
sv: Kategori

note: Queue page table column header
en: Processing
sv: Bearbetar

note: Server priority
en: Priority
sv: Prioritet

note: Post processing pick list
en: +Repair
sv: +Reparera

note: Post processing pick list
en: +Unpack
sv: +Packar upp

note: Post processing pick list
en: +Delete
sv: +Ta bort

note: Post processing pick list: abbreviation for "+Unpack"
en: U
sv: P

note: Priority pick list
en: Force
sv: Tvinga

note: Priority pick list
en: Stop
sv: Stopp

note: Add NZB Dialog
en: Enter URL
sv: Ange URL

note: Queue page selection menu
en: On queue finish
sv: När kön är färdig

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown PC
sv: Stäng av PC

note: Queue page end-of-queue action
en: Standby PC
sv: Sparläge PC

note: Queue page end-of-queue action
en: Hibernate PC
sv: Viloläge PC

note: Queue page end-of-queue action
en: Shutdown SABnzbd
sv: Stäng av SABnzbd

note: Queue page selection menu or entry box
en: Speed Limit
sv: Hastighetsgräns

note: Queue page table column header - Config->RSS table column header
en: Order
sv: Ordning

note: Queue page table column header - Job details page
en: Name
sv: Namn

note: Queue page table column header, "estimated time of arrival"
en: ETA
sv: Tid kvar

note: Queue page table column header, "age of the NZB"
en: AGE
sv: År

note: Queue page table, "Delete" button
en: Del
sv: Ta bort

note: Queue page button
en: Retry
sv: Försök igen

note: Queue end-of-queue selection box
en: Actions
sv: Åtgärder

note: Queue page table, script selection menu
en: Scripts
sv: Skript

note: Confirmation popup
en: Delete all items from the queue?
sv: Ta bort alla saker från kön?

note: Queue page button
en: Purge NZBs
sv: Rensa NZB:er

note: Queue page button
en: Purge NZBs & Delete Files
sv: Rensa NZB:er och ta bort filer

note: Retry all failed jobs dialog box
en: Retry all failed jobs
sv: Starta om alla misslyckade jobb

note: Queue page button
en: Remove NZB
sv: Ta bort NZB

note: Queue page button
en: Remove NZB & Delete Files
sv: Ta bort NZB och filer

note: Queue page, as in "4G *of* 10G"
en: of
sv: av

note: Caption for missing articles in Queue
en: Missing articles
sv: Saknade artiklar

note: Remaining quota (displayed in Queue)
en: Quota left
sv: Kvot kvar

note: Manual reset of quota
en: manual
sv: manuell

en: Reset Quota now
sv: Återställ Kvot nu

note: Confirmation popup
en: Delete all completed items from History?
sv: Ta bort alla slutförda objekt från Historik?

note: Button/link hiding History job details
en: Hide details
sv: Göm detaljer

note: Button/link showing History job details
en: Show details
sv: Visa detaljer

note: Button or link showing only failed History jobs. DON'T MAKE THIS VERY LONG!
en: Show Failed
sv: Visa Misslyckade

note: Button or link showing all History jobs
en: Show All
sv: Visa alla

note: History table header - Size of the download quota
en: Size
sv: Storlek

note: Button to delete all failed jobs in History
en: Purge Failed NZBs
sv: Rensa Misslyckade NZB:er.

en: Purge Failed NZBs & Delete Files
sv: Rensa Misslyckade NZB:er och ta bort filer

note: Button to delete all completed jobs in History
en: Purge Completed NZBs
sv: Rensa färdiga NZB:er

note: Button to add NZB to failed job in History
en: Optional Supplemental NZB
sv: Valfri Kompletterande NZB

note: Path as displayed in History details
en: Path
sv: Sökväg

note: Retry all failed jobs in History
en: Retry all failed
sv: Starta om alla mysslyckade

note: Retry all button for Retry All Failed Jobs
en: Retry All
sv: Starta om alla

en: Out of retention
sv: Slut på retention

en: Other problem
sv: Andra fel

note: Status page button
en: Force Disconnect
sv: Tvinga frånkoppling

en: This will send a test email to your account.
sv: Detta kommer att skicka ett test e-mail till ditt konto.

note: Status page button
en: Show Logging
sv: Visa logg

note: Status page button
en: Test Email
sv: Testa E-post

note: Status page selection menu
en: Logging
sv: Loggning

note: Status page table header
en: Errors/Warning
sv: Fel/Varning

note: Status page tab header - Server: amount of connections
en: Connections
sv: Anslutningar

note: Status page, table header
en: Latest Warnings
sv: Senaste Varningar

note: Status page button
en: clear
sv: rensa

note: Status page button
en: Unblock
sv: Ta bort blockering

note: Status page, article identifier
en: Article identifier
sv: Artikel-ID

note: Status page, par-set that article belongs to
en: File set
sv: Filuppsättning

note: Status page, table column header, when error occured
en: When
sv: När

note: Status page, table column header, type of message - Config->RSS table column header
en: Type
sv: Typ

note: Status page, indicator that server is enabled
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Connection failed!
sv: Anslutning misslyckades!

en: Local IPv4 address
sv: Lokal IPv4 adress

en: Public IPv4 address
sv: Publik IPV4 adress

en: IPv6 address
sv: IPv6-adress

en: Nameserver / DNS Lookup
sv: Namnserver /DNS Lookup

en: CPU Model
sv: CPU Modell

note: Do not translate Pystone
en: System Performance (Pystone)
sv: Systemprestanda (Pystone)

en: Download folder speed
sv: Nerladdningsmapphastighet

en: Complete folder speed
sv: Komplett mapphastighet

en: Writing speed
sv: Skrivhastighet

en: Could not write. Check that the directory is writable.
sv: Kunde inte skriva. Kontrollera att sökvägen är skrivbar

en: Click on Repeat test button below to determine
sv: Klicka på "Gör om test" nedan för att bestämma

en: Repeat test
sv: Gör om test

en: Config File
sv: Konfig fil

note: Main config page, how much cache is in use
en: Used cache
sv: Använt cache

en: This will restart SABnzbd.<br />Use it when you think the program has a stability problem.<br />Downloading will be paused before the restart and resume afterwards.
sv: Detta kommer att starta om SABnzbd.<br />Använd det när du tror att programmet har stabilitetsproblem.<br />Nerladdningar kommer att pusas innan omstarten och återupptas efteråt.

en: There are orphaned jobs in the download folder.<br />You can choose to delete them (including files) or send them back to the queue.
sv: Det finns övergivna jobb i nedladdningsmappen.<br />Du kan välja mellan att radera dem (inklusive filer) eller skicka tillbaka dem i kön.

en: Changes have not been saved, and will be lost.
sv: Ändringarna har inte sparats och kommer att försvinna.

en: Enable Unzip
sv: Aktivera Unzip

en: Enable 7zip
sv: Aktivera 7zip

en: Uptime
sv: Upptid

note: Indicates that server is Backup server in Status page
en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

note: Notification Script settings
en: Read the Wiki Help on this!
sv: Läs Wiki Help för detta!

en: Restarting SABnzbd...
sv: Startar om SABnzbd...

en: Changes will require a SABnzbd restart!
sv: Ändringar kräver omstart av SABnzbd!

en: SABnzbd Web Server
sv: SABnzbd Webbserver

en: SABnzbd Host
sv: SABnzbd Adress

en: Host SABnzbd should listen on.
sv: Adress som SABnzbd ska lyssna på.

en: SABnzbd Port
sv: SABnzbd-port

en: Port SABnzbd should listen on.
sv: Port som SABnzbd ska lyssna på.

en: Web Interface
sv: Webbkontrollsutseende

en: Choose a skin.
sv: Välj ett skin.

en: SABnzbd Username
sv: SABnzbd Användarnamn

en: Optional authentication username.
sv: Väljbart autentiserings användarnamn.

en: SABnzbd Password
sv: SABnzbd Lösenord

en: Optional authentication password.
sv: Väljbart autentiserings lösenord.

en: Enable HTTPS
sv: HTTPS Aktivera

en: not installed
sv: inte installerad

en: Enable accessing the interface from a HTTPS address.
sv: Aktivera åtkomst till webbkontrollen med HTTPS adress.

en: HTTPS Port
sv: HTTPS-port

en: If empty, the standard port will only listen to HTTPS.
sv: Om tom kommer standardporten endast lyssna till HTTPS.

en: HTTPS Certificate
sv: HTTPS Certifikat

en: File name or path to HTTPS Certificate.
sv: Filnamn eller sökväg till HTTPS Certifikat.

en: HTTPS Key
sv: HTTPS Nyckel

en: File name or path to HTTPS Key.
sv: Filnamn eller sökväg till HTTPS Nyckel.

en: HTTPS Chain Certifcates
sv: HTTPS-kedjecertifikat

en: File name or path to HTTPS Chain.
sv: Filnamn eller sökväg till HTTPS-kedja

en: Tuning
sv: Optimering

en: RSS Checking Interval
sv: RSS Uppdateringsintervall

en: Checking interval (in minutes, at least 15). Not active when you use the Scheduler!
sv: Kontrollintervall (i minuter, minst 15). Ej aktiv om du använder Schemaläggaren!

en: Maximum line speed
sv: Maximal linjehastighet

en: Percentage of line speed
sv: Procent av linjehastighet

en: Which percentage of the linespeed should SABnzbd use, e.g. 50
sv: Vilken procent av linjehastigheten ska SABnzbd använda, te.x 50

en: Article Cache Limit
sv: Cachestorlek för artiklar

en: Cache articles in memory to reduce disk access.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G. For example: "64M" or "128M"</i>
sv: Sparar artiklar i minnet för att reducera diskåtkomst.<br /><i>I bytes, följt av K,M,G. Till exempel: "64M" eller "128M"</i>

en: Cleanup List
sv: Rensa lista

en: List of file extensions that should be deleted after download.<br />For example: <b>nfo</b> or <b>nfo, sfv</b>
sv: Lista av filändelser som skall bli borttagna efter nerladdning.<br/> Till exempel: <b>nfo</b> or <b>nfo, sfv</b>

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Reset
sv: Återställ

en: Language
sv: Språk

en: Select a web interface language.
sv: Välj språk till webbkontrollen.

en: This key will give 3rd party programs full access to SABnzbd.
sv: Denna nyckel ger tredjepartsprogram full tillgång till SABnzbd.

en: NZB Key
sv: NZB-nyckel

en: This key will allow 3rd party programs to add NZBs to SABnzbd.
sv: Denna nyckel ger tredjepartsprogram möjlighet att lägga till NZB:er i SABnzbd.

en: Generate New Key
sv: Generera Ny Nyckel

note: Explanation for QR code of APIKEY
en: API Key QR Code
sv: API- eller QR-kod

en: External internet access
sv: Extern internetåtkomst

en: No access
sv: Ingen åtkomst

en: Add NZB files
sv: Lägg till NZB-filer

en: API (no Config)
sv: API (ingen Konfigurering)

en: Full Web interface
sv: Fullt Webgränsnitt

en: <em>NOTE:</em> Folders will be created automatically when Saving. You may use absolute paths to save outside of the default folders.
sv: <em>OBS:</em> Mappar kommer att skapas automatiskt när du Sparar. Du måste ange exakta sökvägar till dina mappar för att spara utanför standardmapparna.

en: User Folders
sv: Användarmappar

en: Browse
sv: Bläddra

en: In
sv: I

en: Temporary Download Folder
sv: Temporär nedladdningsmapp

en: Location to store unprocessed downloads.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
sv: Plats för att lagra ej bearbetade nedladdningar.<br /><i>Kan endast ändras när kön är tom.</i>

en: Minimum Free Space for Temporary Download Folder
sv: Minimal fri plats för temporär nedladdningsmapp

en: Auto-pause when free space is beneath this value.<br /><i>In bytes, optionally follow with K,M,G,T. For example: "800M" or "8G"</i>
sv: Auto-pausa när fri plats är nära sin gräns.<br /><i>I bytes, följt av K,M,G,T. Till exempel: "800M" or "8G"</i>

en: Completed Download Folder
sv: Färdig nedladdningsmapp

en: Location to store finished, fully processed downloads.<br /><i>Can be overruled by user-defined categories.</i>
sv: Plats för att lagra bearbetade och färdiga nedladdningar.<br /><i>Kan åsidosättas av användar-definierade kategorier.</i>

note: Auto-resume download on the reset day
en: Auto resume
sv: Autoåterupptagning

en: Permissions for completed downloads
sv: Rättigheter för färdiga nedladdningar

en: Set permissions pattern for completed files/folders.<br /><i>In octal notation. For example: "755" or "777"</i>
sv: Sätt rättigheter för färdiga filer och mappar.<br /><i>Använd siffror. Till exempel: "755" or "777"</i>

en: Watched Folder
sv: Övervakad Mapp

en: Folder to monitor for .nzb files.<br /><i>Also scans .zip .rar and .tar.gz archives for .nzb files.</i>
sv: Mapp som igenomsöks automatiskt efter .nzb filer.<br /><i>Skannar även igenom .zip .rar och .tar.gz arkiv efter .nzb filer.</i>

en: Watched Folder Scan Speed
sv: Skanningsintervall för Övervakade mappar

en: Number of seconds between scans for .nzb files.
sv: Sekunder mellan skanningar för .nzb filer.

en: Email Templates Folder
sv: Mapp för E-mail mallar

en: Folder containing user-defined email templates.
sv: Mapp som innehåller användar-definierade e-mail mallar.

en: Password file
sv: Lösenordsfil

en: File containing all passwords to be tried on encrypted RAR files.
sv: Fil som innehåller alla lösenord som ska prövas på krypterade RAR-filer.

en: System Folders
sv: Systemmappar

en: Administrative Folder
sv: Administrativ mapp

en: Location for queue admin and history database.<br /><i>Can only be changed when queue is empty.</i>
sv: Plats för köadministration och historiedatabas.<br /><i>Kan bara ändras när kön är tom.</i>

en: <i>Data will <b>not</b> be moved. Requires SABnzbd restart!</i>
sv: <i>Data kommer <b>inte</b> tas bort. Kräver omstart av SABnzbd!</i>

en: Log Folder
sv: Loggmapp

en: Location of log files for SABnzbd.<br /><i>Requires SABnzbd restart!</i>
sv: Plats för sparade loggfiler från SABnzbd.<br /><i>Kräver omstart av SABnzbd!</i>

en: .nzb Backup Folder
sv: .nzb Reservmapp

en: Location where .nzb files will be stored.
sv: Plats där .nzb filer sparas.

en: Default Base Folder
sv: Standard basmapp

en: Download all par2 files
sv: Ladda ner alla par2 filer

en: Enable recursive unpacking
sv: Aktivera rekursiv uppackning

en: Unpack archives (rar, zip, 7z) within archives.
sv: Packa upp arkiv (rar,zip,7z) inuti arkiven.

en: Ignore any folders inside archives
sv: Ignorera alla mappar i arkiven

en: All files will go into a single folder.
sv: Alla filer kommer hamna i en mapp.

en: Only Get Articles for Top of Queue
sv: Bara artiklarna för början av kön

en: Enable for less memory usage. Disable to prevent slow jobs from blocking the queue.
sv: Aktivera för lägre minnesanvändning. Avaktivera för att förhindra långsamma jobb att blockera kön.

en: Post-Process Only Verified Jobs
sv: Efterbehandla endast verifierade jobb

en: Action when encrypted RAR is downloaded
sv: Händelse när krypterade RAR är nerladdad

en: In case of "Pause", you'll need to set a password and resume the job.
sv: Om "Pausad", så behöver du ange ett lösenord för att återuppta jobbet.

en: Detect Duplicate Downloads
sv: Upptäck dubbletter av nedladdningar

en: Detect duplicate episodes in series
sv: Hitta dublettavsnitt i serier

note: Four way switch for duplicates
en: Discard
sv: Kasta

note: Three way switch for encrypted posts
en: Abort
sv: Avbryt

en: Action when unwanted extension detected
sv: Händelse när oönskad filändelse hittad

en: Unwanted extensions
sv: Oönskade filändelser

en: Enable SFV-based checks
sv: Använd SFV-baserade kontroller

en: Do an extra verification based on SFV files.
sv: Gör en extra kontroll med SFV filer

en: User script can flag job as failed
sv: Användarskript kan flagga jobb som misslyckat

en: When the user script returns a non-zero exit code, the job will be flagged as failed.
sv: När ett användarskript returnerar ett icke-nollutgångsvärde, så kommer jobbet att flaggas som misslyckat

en: On failure, try alternative NZB
sv: När misslyckat, prova en alternativ NZB

en: Some servers provide an alternative NZB when a download fails.
sv: Vissa servrar kan förse en alternativ NZB när en nerladdning misslyckas

en: Enable folder rename
sv: Döp om mappar

en: Use temporary names during post processing. Disable when your system doesn't handle that properly.
sv: Använd temporära namn under efterbehandling. Avslaget när ditt system inte stöder det.

en: Pre-queue user script
sv: Kö-specifika användarskript

en: Used before an NZB enters the queue.
sv: Används innan en NZB tas in i kön.

en: Extra PAR2 Parameters
sv: Extra PAR2 parametrar

en: Nice Parameters
sv: Bra parametrar

en: IONice Parameters
sv: IONice parametrar

en: Disconnect on Empty Queue
sv: Koppla ifrån när kön är tom

en: Disconnect from Usenet server(s) when queue is empty or paused.
sv: Koppla ifrån usenet servrarna när kön är tom eller pausad.

en: Check for New Release
sv: Kolla efter ny utgåva

en: Weekly check for new SABnzbd release.
sv: Kolla efter ny utgåva av SABnzbd varje vecka.

note: Pick list for weekly test for new releases
en: Also test releases
sv: Även testutgåvor

en: Replace Spaces in Foldername
sv: Ersätt mellanslag i mappnamn

en: Replace spaces with underscores in folder names.
sv: Ersätt mellanslag med understreck i mappnamn.

en: Replace dots in Foldername
sv: Ersätt punkter i mappnamn

en: Replace dots with spaces in folder names.
sv: Ersätt punkter med mellanslag i mappnamn

en: Make Windows compatible
sv: Gör Windows-kompatibel

en: For servers: make sure names are compatible with Windows.
sv: För servrar: Gör att namn är kompatibla med Windows.

en: Launch Browser on Startup
sv: Starta webbläsare vid uppstart

en: Launch the default web browser when starting SABnzbd.
sv: Startar standard webbläsaren när SABnzbd startar.

en: Pause Downloading During Post-Processing
sv: Pausa nedladdning under efterbehandling

en: Pauses downloading at the start of post processing and resumes when finished.
sv: Pausas nedladdning när efterbehandling börjar och återupptar nedladdning när efterbehandling är klar.

en: Ignore Samples
sv: Ignorera Sample-filer

en: Filter out sample files (e.g. video samples).
sv: Filtrera ut sample-filer (ex. video samplingar).

en: Delete after download
sv: Ta bort efter nedladdning

en: Post processing
sv: Efterbehandling

en: Naming
sv: Döpning

en: Quota
sv: Kvot

en: Indexing
sv: Indexerar

en: How much can be downloaded this month (K/M/G)
sv: Hur mycket kan laddas ner denna månad (K/M/G)

note: Reset day of the download quota
en: Reset day
sv: Nollställ dag

en: On which day of the month or week (1=Monday) does your ISP reset the quota? (Optionally with hh:mm)
sv: På vilken dag i månaden eller veckan (1=Måndag) nollställer din ISP din kvot? (Alternativt med hh:mm)

en: Should downloading resume after the quota is reset?
sv: Skall nerladdning återupptas efter att kvot är nollställd?

note: Does the quota get reset every day, week or month?
en: Quota period
sv: Kvotperiod

en: Does the quota get reset each day, week or month?
sv: Nollställs kvoten varje dag, vecka eller månad?

en: Check before download
sv: Kontrollera innan nerladdning

en: Try to predict successful completion before actual download (slower!)
sv: Försök att förutspå lyckad överföring innan nerladdningen påbörjas (saktare!)

en: Maximum retries
sv: Max antal omförsök

en: Maximum number of retries per server
sv: Max antal omförsök per server

en: Abort jobs that cannot be completed
sv: Avbryt jobb som inte kan kompletteras

en: When during download it becomes clear that too much data is missing, abort the job
sv: Under nerladdning och det märks att för mycket data saknas, avbryt jobbet

en: Enable Filtering
sv: Aktivera Filtrering

en: Action downloads according to filtering rules.
sv: Action nedladdningar enligt filtreringsregler.

en: Abort If
sv: Avbryt Om

en: Else Pause If
sv: Annars Pausa Om

en: Video rating
sv: Videobetyg

en: Audio rating
sv: Audiobetyg

en: Confirmed
sv: Bekräftad

en: More thumbs down than up
sv: Fler tummar ner än upp

en: Title keywords
sv: Titelns nyckelord

en: Comma separated list
sv: Kommaseparerad lista

en: Useful if a newsserver has more than one IPv4/IPv6 address
sv: Användbar om en newsserver har fler val än en IPv4/IPv6adress

note: Caption - Button: Add server
en: Add Server
sv: Lägg till server

note: User defined name for server
en: Server description
sv: Serverbeskrivning

note: Server username
en: Username
sv: Användarnamn

note: Server password
en: Password
sv: Lösenord

note: Server timeout
en: Timeout
sv: Tidsgräns

note: Server's retention time in days
en: Retention time
sv: Retensionstid

en: Disabled
sv: Avaktiverad

note: Explain server priority
en: 0 is highest priority, 100 is the lowest priority
sv: 0 är högst prioritet, 99 är lägst prioritet

note: Server optional tickbox
en: Optional
sv: Valfri

note: Enable server tickbox
en: Enable
sv: Aktivera

note: Button: Remove server
en: Remove Server
sv: Ta bort server

note: Button: Test server - Wizard step
en: Test Server
sv: Testserver

note: Button: Clear server's byte counters
en: Clear Counters
sv: Nollställ räknare

en: Testing server details...
sv: Testar serverdetaljer...

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: Send Group
sv: Skicka grupp

en: Send group command before requesting articles.
sv: Skicka gruppkommando innan du begär artiklar.

en: Personal notes
sv: Personliga noteringar

note: Config->Scheduling
en: Add Schedule
sv: Lägg till schema

note: Config->Scheduling
en: Frequency
sv: Förekomst

note: Config->Scheduling - Job details page, section header
en: Action
sv: Åtgärd

note: Config->Scheduling
en: Arguments
sv: Argument

note: Config->Scheduling
en: Current Schedules
sv: Aktuella scheman

en: The checkbox next to the feed name should be ticked for the feed to be enabled and be automatically checked for new items.<br />When a feed is added, it will only pick up new items and not anything already in the RSS feed unless you press "Force Download".
sv: Kryssrutan bredvid flödesnamnet ska aktiveras för att flödet automatiskt ska kontrolleras för nya objekt.<br />När ett flöde läggs till kommer det bara att välja nya objekt och inte allt som redan finns i RSS-flöded så länge du inte klickar på "Tvinga nedladdning".

note: Config->RSS button
en: Read Feed
sv: Läs flöde

note: Config->RSS button
en: Force Download
sv: Tvinga nedladdning

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Accept
sv: Acceptera

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Reject
sv: Avvisa

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: Requires
sv: Kräver

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: RequiresCat
sv: KräverKat

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At least
sv: Minst

note: Config->RSS filter-type selection menu
en: At most
sv: Högst

note: Config->RSS filter-type selection menu "From Season/Episode"
en: From SxxEyy
sv: Från SxxEyy

note: Config->RSS section header
en: Matched
sv: Matchade

note: Config->RSS section header
en: Not Matched
sv: Inte Matchade

note: Config->RSS section header
en: Downloaded
sv: Nedladdad

note: Config->RSS button
en: Read All Feeds Now
sv: Läsa Alla Flöden Nu

en: Email Notification On Job Completion
sv: E-post notifiering när jobb är slutfört

note: When to send email
en: Never
sv: Aldrig

note: When to send email
en: Always
sv: Alltid

note: When to send email
en: Error-only
sv: Bara vid fel

en: Disk Full Notifications
sv: Full hårddisk notifiering

en: Send email when disk is full and SABnzbd is paused.
sv: Skicka e-mail när hårddisken är full och SABnzbd har pausat.

en: Send RSS notifications
sv: Skicka RSS-notiser

en: Send email when an RSS feed adds jobs to the queue.
sv: Skicka E-post när ett RSS-flöde lägger till jobb till kön.

en: SMTP Server
sv: SMTP-server

en: Set your ISP's server for outgoing email.
sv: Ställ in din ISP's server för utgående e-mail.

en: Email Recipient
sv: E-post mottagare

en: Email address to send the email to.
sv: E-postadress att skicka e-post till.

en: Email Sender
sv: E-post avsändare

en: Who should we say sent the email?
sv: Vem ska vi skicka e-posten från?

en: OPTIONAL Account Username
sv: VALFRITT Kontoanvändarnamn

en: For authenticated email, account name.
sv: Användarnamn för e-post som kräver autentisering.

en: OPTIONAL Account Password
sv: VALFRITT Användarlösenord

en: For authenticated email, password.
sv: Lösenord för e-post som kräver autentisering.

en: Notification Sent!
sv: Notis skickad!

note: Don't translate "NotifyOSD"
en: Enable NotifyOSD
sv: Aktivera NotifyOSD

note: Header for macOS Notfication Center section
en: Notification Center
sv: Meddelandecenter

en: Enable Windows Notifications
sv: Aktivera Windows-notiser

en: Windows Notifications
sv: Windows-notiser

note: Prowl settings
en: Enable Prowl notifications
sv: Aktivera Prowl-notiser

note: Prowl settings
en: Requires a Prowl account
sv: Kräver ett Prowl-konto

note: Prowl settings
en: API key for Prowl
sv: API-nyckel för Prowl

note: Prowl settings
en: Personal API key for Prowl (required)
sv: Personlig API-nyckel för Prowl (krävs)

note: Pushover settings
en: Enable Pushover notifications
sv: Aktivera Pushover-notiser

note: Pushoversettings
en: Requires a Pushover account
sv: Kräver ett Pushover-konto

note: Pushover settings
en: Application Token
sv: Applikations Token

note: Pushover settings
en: Application token (required)
sv: Applikations token (krav)

note: Pushover settings
en: User Key
sv: Användarnyckel

note: Pushover settings
en: User Key (required)
sv: Användarnyckel (krävs)

note: Pushover settings
en: Device(s)
sv: Enhet(er)

note: Pushover settings
en: Device(s) to which message should be sent
sv: Enhet(er) där medellandet skall skickas

note: Pushbullet settings
en: Enable Pushbullet notifications
sv: Aktivera Pushbullet-notiser

note: Pushbulletsettings
en: Requires a Pushbullet account
sv: Kräver ett Pushbullet-konto

note: Pushbullet settings
en: Personal API key
sv: Personlig API-nyckel

note: Pushbullet settings
en: Your personal Pushbullet API key (required)
sv: Din personliga API-nyckel (krävs)

note: Pushbullet settings
en: Device
sv: Enhet

note: Pushbullet settings
en: Device to which message should be sent
sv: Enheter där meddelande skall skickas

en: Ending the path with an asterisk * will prevent creation of job folders.
sv: Avsluta sökvägen med en asterisk * kommer förhindra jobb att skapa mappar

en: Relative folders are based on
sv: Relativa mappar är baserade på

en: Folder/Path
sv: Mapp/Sökväg

en: Series Sorting
sv: Seriesortering

en: Enable TV Sorting
sv: Aktivera TV sortering

en: Pattern Key
sv: Hjälp till Sorteringssträng

en: Clear
sv: Rensa

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Example
sv: Exempel

en: Enable Movie Sorting
sv: Aktivera filmsortering

en: Keep loose downloads in extra folders
sv: Låt nedladdning i extramapp vara

en: Affected Categories
sv: Påverkade kategorier

en: Meaning
sv: Betyder

en: Pattern
sv: Mönster

en: Result
sv: Resultat

en: 1x05 Season Folder
sv: 1x05 Säsongsmapp

en: S01E05 Season Folder
sv: S01E05 Säsongsmapp

en: 1x05 Episode Folder
sv: 1x05 Episodmapp

en: S01E05 Episode Folder
sv: S01E05 Episodmapp

en: Title
sv: Titel

en: Movie Name
sv: Film Namn

en: Movie.Name
sv: Film.Namn

en: Movie_Name
sv: Film_Namn

en: Show Name
sv: Show Namn

en: Show.Name
sv: Show.Namn

en: Show_Name
sv: Show_Namn

en: Season Number
sv: Säsongsnummer

en: Episode Number
sv: Episodnummer

en: Episode Name
sv: Episodnamn

en: Episode.Name
sv: Episod.Namn

en: Episode_Name
sv: Episod_Namn

en: File Extension
sv: Filändelse

en: Extension
sv: Filändelse

en: Part Number
sv: Delnummer

en: Decade
sv: Årtionde

en: Original Filename
sv: Originalfilnamn

en: Lower Case
sv: Små bokstäver

en: file
sv: fil

en: Sort String
sv: Sorteringssträng

en: Multi-part label
sv: Multi-del etikett

en: In folders
sv: In mapp

en: No folders
sv: Ingen mapp

en: Date Sorting
sv: Datum sortering

en: Enable Date Sorting
sv: Aktivera datumssortering

en: Show Name folder
sv: Visa Namn på mapp

en: Year-Month Folders
sv: År-Månads mappar

en: Daily Folders
sv: Dagliga mappar

note: Note for title expression in Sorting that does case adjustment
en: case-adjusted
sv: versal-justerade

en: Processed Result
sv: Hanterade resultat

en: Rarely used options. For their meaning and explanation, click on the Help button to go to the Wiki page.<br>Don't change these without checking the Wiki first, as some have serious side-effects.<br>The default values are between parentheses.
sv: Sällan använda inställningar. För deras mening och förklaring, klicka på Hjälpknappen för att komma till Wiki-sidan. <br> Ändra inte dessa utan att kolla med Wiki först, då vissa kan ha seriösa sidoeffekter.<br>Standardvärdet är mellan paranteser.

en: Values
sv: Värden

note: Job details page
en: Edit NZB Details
sv: Ändra NZB detaljer

note: Job details page, delete button
en: Delete
sv: Ta bort

note: Job details page, move file to top
en: Top
sv: Topp

note: Job details page, move file one place up
en: Up
sv: Upp

note: Job details page, move file one place down
en: Down
sv: Ner

note: Job details page, move file to bottom
en: Bottom
sv: Botten

note: Job details page, select all files
en: All
sv: Alla

note: Job details page, invert file selection
en: Invert
sv: Invertera

note: Job details page, filename column header
en: Filename
sv: Filnamn

note: Job details page, subject column header
en: Subject
sv: Ämne

note: Job details page, section header
en: Selection
sv: Urval

en: left
sv: kvar

en: Free Space
sv: Ledigt diskutrymme

en: Temp Folder
sv: Temporär Mapp

en: Multi-Operations
sv: Multi-operationer

en: Hold shift key to select a range
sv: Håll in shiftknappen för att välja omfång

en: Check all
sv: Markera alla

en: Restart SABnzbd
sv: Starta om SABnzbd

en: Status and interface options
sv: Status och gränsnittsinställningar

en: Or drag and drop files in the window!
sv: Eller dra och släpp filer i fönstret!

en: Lost connection to SABnzbd..
sv: Förlorade förbindelse till SABnzbd..

en: In case of SABnzbd restart this screen will disappear automatically!
sv: Om SABnzbd startar om kommer denna skärm att försvinna automatiskt!

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: Fetch
sv: Hämta

en: Refresh rate
sv: Uppdateringsfrekvens

en: Use global interface settings
sv: Använda globala gränsnittsinställningar

en: Queue item limit
sv: Kö artikelgräns

en: History item limit
sv: Historik artikelgräns

en: Date format
sv: Datumformat

en: page
sv: sida

en: Loading
sv: Laddar

en: articles
sv: artiklar

en: Queue repair
sv: Köreparation

en: Show active connections
sv: Visa aktiva anslutningar

en: Orphaned jobs
sv: Övergivna jobb

en: Send back to queue
sv: Skicka tillbaka i kön

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Retry all
sv: Starta om alla

en: Fetch NZB from URL
sv: Hämta NZB från URL

en: Upload NZB
sv: Ladda upp NZB

en: Optionally specify a filename
sv: Alternativt ange ett filnamn

en: Submit
sv: Skicka

en: Open Informational URL
sv: Öppen informations URL

en: Submitted. Thank you!
sv: Skickat. Tack!

en: Nothing selected!
sv: Inget markerat!

en: Remove all selected files
sv: Ta bort alla markerade filer

en: Hide/show completed files
sv: Visa/göm färdiga filer

en: View Script Log
sv: Visa skriptlogg

en: Confirm Queue Deletions
sv: Bekräfta Kö-borttagningar

en: Confirm History Deletions
sv: Bekräfta Historik-borttagningar

en: How long or untill when do you want to pause? (in English!)
sv: Hur lång tid eller tills då vill du pausa? (på engelska!)

en: Sorry, we could not interpret that. Try again.
sv: Tyvärr, vi kunde inte tolka det. Försök igen.

en: Pause for...
sv: Pausa i...

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Sort by Age <small>Oldest&rarr;Newest</small>
sv: Sortera efter ålder <small>Äldst&rarr;Nyast</small>

en: Sort by Age <small>Newest&rarr;Oldest</small>
sv: Sortera efter ålder <small>Nyast&rarr;Äldst</small>

en: Sort by Name <small>A&rarr;Z</small>
sv: Sortera efter namn <small>A&rarr;Z</small>

en: Sort by Name <small>Z&rarr;A</small>
sv: Sortera efter namn <small>Z&rarr;A</small>

en: Sort by Size <small>Smallest&rarr;Largest</small>
sv: Sortera efter storlek <small>Minst&rarr;Störst</small>

en: Sort by Size <small>Largest&rarr;Smallest</small>
sv: Sortera efter storlek <small>Störst&rarr;Minst</small>

en: SABnzbd Quick-Start Wizard
sv: SABnzbd Snabbstart Guide

note: Button to go to previous Wizard page
en: Previous
sv: Föregående

note: Button to go to next Wizard page
en: Next
sv: Nästa

en: Server Details
sv: Serveruppgifter

en: Please enter in the details of your primary usenet provider.
sv: Fyll i uppgifter om din primära usenet leverantör.

en: The number of connections allowed by your provider
sv: Antalet anslutningar som tillåts av din leverantör

note: Wizard: examples of amount of connections
en: E.g. 8 or 20
sv: Te.x 8 eller 20

en: Select only if your provider allows SSL connections.
sv: Välj bara om din leverantör tillåter SSL-anslutningar.

en: Click to test the entered details.
sv: Klicka här för att testa dina angivna serveruppgifter.

note: Abbreviation for "for example"
en: E.g.
sv: T.ex.

note: Wizard step
en: Setup is now complete!
sv: Installationen är nu utförd!

note: Wizard tip
en: SABnzbd will now be running in the background.
sv: SABnzbd kommer nu att köras i bakgrunden.

note: Wizard tip
en: Closing any browser windows/tabs will NOT close SABnzbd.
sv: SABnzbd kommer inte att stängas av om du stänger ett fönster eller en tab i webbläsaren.

en: It is recommended you right click and bookmark this location and use this bookmark to access SABnzbd when it is running in the background.
sv: Det är rekommenderat att du sparar denna plats som ett bokmärke för att komma åt SABnzbd när det körs i bakgrunden.

en: Further help can be found on our
sv: Övrig hjälp kan du hitta på våran

note: Wizard step
en: Go to SABnzbd
sv: Gå till SABnzbd

note: Wizard EXIT button on first page
en: Exit SABnzbd
sv: Avsluta SABnzbd

note: Wizard START button on first page
en: Start Wizard
sv: Starta guide

en: 
    SABnzbd comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
    It is licensed under the GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 or (at your option) any later version.
sv: 
    SABnzbd har ABSOLUT INGEN GARANTI
    Detta är gratis mjukvara, du är välkommen att sprida det under vissa omständigheter.
    Det är licensierat under GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2 eller (ditt val) en senare version.

en: In order to download from usenet you will require access to a provider. Your ISP may provide you with access, however a premium provider is recommended.
sv: För att ladda ner från usenet du behöver tillgång till en leverantör. Din internetleverantör kan ge dig tillgång, men en premie leverantör rekommenderas.

en: Don't have a usenet provider? We recommend trying %s.
sv: Har du inte någon usenet leverantör? Vi rekommenderar att prova %s.

note: Error message
en: Failed to rename: %s to %s
sv: Det gick inte att döpa om: %s till %s

note: Error message
en: Failed to rename similar file: %s to %s
sv: Det gick inte att döpa om liknande fil: %s till %s

en: Unauthorized access
sv: Otillåten åtkomst

note: Error message
en: URLGRABBER CRASHED
sv: URLGRABBER KRASHADE

en: Unusable NZB file
sv: Oanvändbar NZB fil

en: URL Fetching failed; %s
sv: URL hämtning misslyckades; %s

en: The hostname is not set.
sv: Adressen är inte angiven.

en: There are no connections set. Please set at least one connection.
sv: Inga anslutningar är aktiverade. Var vänlig aktivera minst en anslutning.

en: Password masked in ******, please re-enter
sv: Lösenordet är dolt med ******, försök igen

en: Invalid server details
sv: Ogiltiga serverdetaljer

en: Timed out: Try enabling SSL or connecting on a different port.
sv: Timeout: Försök aktivera SSL eller anslut via en annan port.

en: Timed out
sv: Timeout

en: Invalid server address.
sv: Ogiltig serveradress

en: Server quit during login sequence.
sv: Servern avslutades under inloggning

en: Server requires username and password.
sv: Servern kräver användarnamn och lösenord.

en: Connection Successful!
sv: Anslutning lyckades!

en: Too many connections, please pause downloading or try again later
sv: För många anslutningar, pausa en nedladdning eller försök igen senare

en: Could not determine connection result (%s)
sv: Det gick inte att ansluta (%s)
